Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Fatalne wieści dla seniorów. Chodzi o waloryzację emerytur w przyszłym roku
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 16.05.2024 19:03

Fatalne wieści dla seniorów. Chodzi o waloryzację emerytur w przyszłym roku

seniorka
Fot. Pixabay/congerdesign

Świadczenia emerytalne i rentowe są waloryzowane co roku. Kolejna podwyżka odbędzie się w marcu 2025 roku. Wszystko wskazuje na to, że seniorzy nie będą mieli powodów do radości. Okazuje się bowiem, że waloryzacja w przyszłym roku będzie o wiele niższa. Przedstawiamy szczegóły. 

Emeryci mogą liczyć na coroczną podwyżkę swoich wypłat

Seniorzy mogą liczyć na coroczną podwyżkę świadczeń emerytalno-rentowych. Waloryzacja odbywa się zawsze w marcu i ma przystosować wysokość wypłat do aktualnej sytuacji gospodarczej. Poziom podwyżek jest wyliczany w oparciu o między innymi poziom inflacji.

Jeżeli chodzi o tegoroczną podwyżkę wypłat z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, to wszystkie świadczenia zostały podniesione o 12,12 proc. W związku z tym, emerytura minimalna, renta rodzinna, renta socjalna oraz renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wzrosły z 1588,44 zł do 1780,96 zł. 

Zobacz także: ZUS wypłaci 1335 zł co miesiąc przez trzy lata. Mało kto o tym wie

PKO BP wypłaci fortunę za dokument z PRL. Niektórzy dostaną nawet 26 tys. zł

Fatalne wieści dla polskich emerytów

Jak się okazuje, podwyżka świadczeń w przyszłym roku nie będzie już taka wysoka. Zgodnie z prognozami Ministerstwa Finansów, waloryzacja w 2025 r. m być na poziomie 7,5 proc. Jak podaje resort, będzie to najniższa podwyżka od 2021 r.

Doradca podatkowy inFakt, Piotr Juszczyk wyliczył, że senior, który pobiera aktualnie 1620,67 zł na rękę, w marcu 2025 r. dostanie o 121,55 zł więcej. Jeżeli teraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych obecnie wypłaca komuś 3065 zł, to w przyszłym roku jego świadczenie wzrośnie o 206,88 zł. 

Co z drugą podwyżką emerytur w tym roku?

Jakiś czas temu zapowiadano, że w tym roku odbędzie się jeszcze jedna podwyżka świadczeń emerytalno-rentowych. Nadprogramowa waloryzacja miałaby wejść w życie pod warunkiem, że poziom inflacji w pierwszej połowie roku będzie wyższy niż 5 proc.

Aktualnie poziom inflacji jest sporo niższy. W styczniu wzrost cen był na poziomie 3,7 proc., w lutym - 2,8 proc., w marcu - 4,6 proc., a w kwietniu inflacja wyniosła 4,1 proc. Jak na razie, nie ma oficjalnych wieści w tej sprawie, choć szanse na drugą podwyżkę w tym roku są bardzo niskie.