Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Kiedy wypłata 14. emerytury? Padł konkretny termin
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 16.05.2024 21:12

Kiedy wypłata 14. emerytury? Padł konkretny termin

seniorzy
Fot. Pixabay/pasja1000

W tym roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych znów wypłaci seniorom czternaste emerytury. Wiadomo już, ile wyniesie dodatkowe świadczenie. A co z terminem wypłaty. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zaproponowało konkretną datę. 

Wiadomo, ile wyniesie 14. emerytura w 2024 r.

Czternasta emerytura to dodatkowe, jednorazowe świadczenie finansowe, na które mogą liczyć polscy seniorzy. Wsparcie jest dla wielu z nich kluczowe, bowiem w naszym kraju wiele osób otrzymuje groszowe emerytury. Czternastka jest wypłacana w wysokości świadczenia minimalnego, czyli aktualnie 1780,96 złotych brutto. 

Taka kwota ma trafić na konta emerytów w tym roku. Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku świadczenie było wyższe. Wówczas beneficjenci otrzymali 2650 złotych. Była to jednorazowa sytuacja i w 2024 r. seniorzy prawdopodobnie otrzymają 14. emeryturę w standardowej wysokości.

ZUS wypłaci 1335 zł co miesiąc przez trzy lata. Mało kto o tym wie

Kiedy 14. emerytura trafi na konta serniorów?

Świadczeniobiorcy z całą pewnością zastanawiają się, kiedy w tym roku czternastka wpłynie na ich konta. Jak się okazuje, w czwartek 16 maja Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zamieściło w wykazie prac legislacyjnych kluczowe wieści.

Resort zaproponował, by dodatkowe świadczenie finansowe zostało wypłacone we wrześniu. Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku pieniądze trafiły do seniorów również we wrześniu.

Zobacz także: Nawet 1200 zł dopłaty na rachunki za prąd. Skorzysta wielu Polaków

14. emerytura nie dla wszystkich. Te osoby nie dostaną pieniędzy

Jak się okazuje, nie wszyscy seniorzy będą mogli liczyć na wypłatę dodatkowego wsparcia finansowego. Trzeba pamiętać, że w przypadku czternastej emerytury obowiązuje kryterium dochodowe. Czternastka należy się osobom, których emerytura lub renta nie przekraczają 2900 zł. Co w przypadku przekroczenia limitu?

Jeżeli dochody seniora są wyższe, to 14. emerytura zostanie pomniejszona “złotówka za złotówkę”. Spora grupa osób nie dostanie od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nawet złotówki. Mowa tu o emerytach, którzy otrzymują co miesiąc 4630,97 zł brutto.