Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Ważny komunikat ZUS. Czas tylko do lipca
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 11.04.2024 09:45

Ważny komunikat ZUS. Czas tylko do lipca

ZUS
Fot. materiały własne

Kilkanaście milionów Polaków będzie musiało pojąć kluczową decyzję. Zakład Ubezpieczeń Społecznych po raz pierwszy od 8 lat otworzył okno transferowe. W związku z tym trzeba będzie zdecydować, gdzie ma trafiać składka emerytalna. 

ZUS otwiera okno transferowe pierwszy raz od 8 lat

Ostatnio Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że po raz pierwszy od 8 lat zostanie otwarte okno transferowe. Dla kilkunastu milionów Polaków urodzonych po 1968 roku oznacza to konieczność podjęcia kluczowej decyzji. Będzie trzeba wybrać, gdzie mają trafiać pieniądze ze składki emerytalnej

W tym roku tego wyboru mogą dokonać osoby, które do sierpnia 2024 nie osiągną jeszcze wieku 50 lat w przypadku pań (kobiety urodzone od 1974 r.) lub wieku 55 lat w przypadku mężczyzn (mężczyźni urodzeni od 1969 r.) - przekazała Iwona Kowalska-Matis rzeczniczka ZUS na Dolnym Śląsku, cytowana przez “Interię Biznes”. 

Dodatek do emerytury poszedł w górę. ZUS wypłaci o 700 zł więcej

Przed milionami Polaków kluczowa decyzja

Około 16 milionów Polaków w najbliższym czasie musi zdecydować, czy pieniądze ze składki emerytalnej w całości będą przekazywane na subkonto w ZUS, czy część z nich trafi do Otwartych Funduszy Emerytalnych. Należy poinformować Zakład Ubezpieczeń Społecznych o naszej decyzji za pośrednictwem odpowiedniego formularza. Część osób jednak nie będzie musiała dopełniać żadnych formalności w związku z otwarciem okna transferowego. 

Zobacz także: Główna wygrana w grze Lotto. Wiemy, gdzie kupiono szczęśliwy los

Polacy mają czas tylko do 1 lipca

Polacy muszą podjąć decyzję ws. składek emerytalnych do 1 lipca bieżącego roku. Rzeczniczka ZUS na Dolnym Śląsku przypomina, że w celu poinformowania o swoim wyborze trzeba złożyć “Oświadczenie o przekazywaniu składki do Otwartego Funduszu Emerytalnego albo zewidencjonowaniu składki na subkoncie prowadzonym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych”. 

Nie muszą robić tego osoby, które nie chcą wprowadzać żadnych modyfikacji lub podjęły decyzję podczas ostatniego otwarcia okna transferowego w 2016 roku. Oświadczenia nie muszą składać także klienci ZUS, którzy osiągają powszechny wiek emerytalny za 10 lat lub wcześniej. 

Tagi: ZUS OFE Emerytura