Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Ważny komunikat ZUS. Wielu mężczyzn nie wie, że może dostać pieniądze
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 11.04.2024 08:21

Ważny komunikat ZUS. Wielu mężczyzn nie wie, że może dostać pieniądze

list z ZUS-u, pieniądze
Fot. materiały własne

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca dodatkowe świadczenie w ramach programu “Mama 4 plus”. Niewiele osób wie, że pieniądze należą się także mężczyznom. Aby otrzymać wsparcie, trzeba jednak spełnić kilka kluczowych warunków. 

Czym jest świadczenie "Mama 4 plus"?

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające “Mama 4 plus” to specjalne wsparcie finansowe dla matek, które postanowiły zrezygnować z kariery zawodowej na rzecz opieki nad co najmniej czwórką dzieci. Takim osobom bardzo często nie udaje się wypracować odpowiedniej liczby lat, by otrzymać emeryturę minimalną. To świadczenie ma zapewnić im środki niezbędne do zaspokojenia podstawowych potrzeb. Choć wsparcie nazywane jest często “emeryturą matczyną”, to nie przysługuje tylko kobietom.

Zobacz także: Więcej osób zwolnionych ze składek ZUS. Polacy sporo zaoszczędzą

Dodatek do emerytury poszedł w górę. ZUS wypłaci o 700 zł więcej

Świadczenie "Mama 4 plus" nie tylko dla kobiet

Aby otrzymać dodatkowe pieniądze, trzeba spełnić odpowiednie warunki. Rodzicielskie świadczenie uzupełniające należy się matkom, które mają 60 lat lub więcej oraz urodziły i wychowały lub tylko wychowały co najmniej czworo dzieci.

Co ciekawe, świadczenie “Mama 4 plus” w określonych przypadkach należy się także mężczyznom. Wsparcie trafi do ojców, którzy mają 65 lat lub więcej oraz wychowali minimum czworo dzieci, a ich matka zmarła lub przez długi czas ich nie wychowywała. 

Tyle wypłaci ZUS w ramach świadczenia "Mama 4 plus"

Jeszcze do niedawna świadczenie wynosiło 1588,44 zł brutto, a po marcowej waloryzacji wzrosło do 1780,96 zł brutto. Warto jednak pamiętać, że nie każdy otrzyma taką samą kwotę w ramach tego wsparcia. Pełna kwota trafia do osób, które nie posiadają prawa do żadnego świadczenia. Jeśli jednak ktoś pobiera emeryturę lub rentą mniejszą niż najniższa, to otrzymają wyrównanie do tej kwoty.

Aby otrzymać pieniądze, trzeba złożyć wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wraz z odpowiednimi dokumentami. W przypadku mężczyzn, konieczne będzie dostarczenie takich dokumentów, które udowodnią, że matka nie wychowywała dzieci.