Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > ZUS alarmuje ws. 800 plus. Rodzice muszą złożyć ważny wniosek
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 10.04.2024 11:55

ZUS alarmuje ws. 800 plus. Rodzice muszą złożyć ważny wniosek

list z ZUS-u
Fot. materiały własne

Na konta rodziców trafiają wypłaty świadczenia 800 plus. Zakład Ubezpieczeń Społecznych pilnie przypomina, że wkrótce kończy się okres rozliczeniowy i Polacy powinni złożyć odpowiedni wniosek. Należy się jednak pospieszyć, bo ostateczny termin na dopełnienie formalności zbliża się wielkimi krokami. 

800 plus należy się wszystkim rodzicom

Polscy rodzice otrzymują comiesięczne wsparcie finansowe w postaci 800 plus. Do niedawna dodatek wynosił 500 złotych, ale wraz z początkiem roku został podwyższony o 300 zł. Warto przypomnieć, że świadczenie należy się wszystkim rodzicom, których dzieci mają mniej niż 18 lat. Co ważne, w przypadku 800 plus nie obowiązują żadne kryteria dochodowe, więc pieniądze należą się każdemu, bez względu na zarobki. 

Zobacz także: Częste zwolnienia chorobowe wpływają na emeryturę? Mało kto o tym wie

Dodatek do emerytury poszedł w górę. ZUS wypłaci o 700 zł więcej

Rodzice muszą złożyć nowy wniosek ws. 800 plus

Świadczenie 800 plus jest przyznawane na rok. Od 1 czerwca bieżącego roku rozpocznie się nowy okres rozliczeniowy, co wiąże się z koniecznością dopełnienia formalności. Rodzice będą musieli złożyć wniosek, jeśli dalej chcą pobierać popularne świadczenie wychowawcze. 

Należy pamiętać, że dokumenty trzeba złożyć drogą elektroniczną. Można zrobić to za pośrednictwem portalu PUE ZUS, aplikacji mobilnej mZUS, portalu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - Emp@tia czy bankowości elektronicznej.

Kończy się czas na złożenie wniosku

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że rodzice mają czas na złożenie wniosku tylko do 30 kwietnia. Jeśli przegapią ten termin, wypłata świadczenia wychowawczego zostanie wstrzymana. W przypadku złożenia wniosku w maju, pieniądze trafią na konto w lipcu z wyrównaniem za czerwiec. Jeżeli jednak rodzice zgłoszą się do ZUS-u po 30 czerwca, to nie otrzymają wypłaty za czerwiec, czyli stracą 800 złotych.

Wnioski na nowy okres rozliczeniowy przyjmujemy od 1 lutego 2024 roku. Wypłata 800 plus ruszy 1 czerwca. Zachęcam żeby nie zwlekać z wysłaniem wniosku. Im później trafi do ZUS, tym dłużej będzie się czekać, zanim pieniądze zaczną płynąć na konto - przekazała rzeczniczka prasowa ZUS Iwona Kowalska-Matis, cytowana przez portal “Radio Zet”.