Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > 14. emerytura w 2024 roku. Takie kwoty dostaną seniorzy
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 08.04.2024 11:41

14. emerytura w 2024 roku. Takie kwoty dostaną seniorzy

seniorka
Fot. Pixabay/sabinevanerp

Trzynaste emerytury już trafiają na konta seniorów. To jednak nie jedyne dodatkowe pieniądze, które wpłyną na ich konta w tym roku. Wiadomo już, jakie kwoty trafią do emerytów. Kiedy można spodziewać się przelewów? 

Komu należy się czternasta emerytura?

14. emerytura to jednorazowe, dodatkowe świadczenie finansowe dla seniorów. Pieniądze wypłacane są osobom, które są uprawnione do pobierania emerytur i rent w różnych formach. Czternasta emerytura w pełnej wysokości należy się osobom, których podstawowe świadczenie nie jest większe niż 2900 złotych brutto

Jeśli jednak ten próg zostanie przekroczony, to czternastka zostanie zmniejszona za zasadzie “złotówka za złotówkę”. Minimalna wypłata w ramach dodatkowego świadczenia wynosi 50 złotych. W przypadku, gdy wyliczona kwota 14. emerytury będzie niższa, to senior nie będzie mógł liczyć na wypłatę pieniędzy.

Dziewięciodniowa majówka? Wiemy, kiedy wziąć wolne

Wiadomo, kiedy wypłata 14. emerytury

Seniorzy mogą spodziewać się wypłaty dodatkowego świadczenia w drugiej połowie roku. Najprawdopodobniej pieniądze z tytuły czternastej emerytury trafią do nich we wrześniu lub w październiku. Podobnie jak w przypadku trzynastki, nie trzeba dopełniać żadnych dodatkowych formalności, by otrzymać świadczenie. 14. emerytura zostanie przyznana automatycznie, wraz z podstawową wypłatą z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Zobacz także: Ceny paliw pójdą w górę od poniedziałku. Ekspert ostrzega kierowców

Tyle ma wynieść 14. emerytura w 2024 roku

Zgodnie z prognozami, czternasta emerytura w 2024 roku ma wynieść maksymalnie 2650 złotych brutto, czyli 2200 zł na rękę. Taka kwota będzie przysługiwała osobom, których emerytura podstawowa wynosi 2797,50 zł brutto. Jak wylicza “Super Biznes”, jeśli ktoś pobiera emeryturę w wysokości 3357 zł brutto, to dodatkowe świadczenie będzie na poziomie 1732,47 zł netto. 

W przypadku emerytury 4772,75 zł brutto, czternasta wyniesie 612,05 zł na rękę. 14. emerytura nie trafi do seniorów, którzy co miesiąc otrzymują 5595 zł brutto z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.