Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Na kogo głosowali bezrobotni w wyborach samorządowych? Jedna partia triumfuje
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 08.04.2024 17:15

Na kogo głosowali bezrobotni w wyborach samorządowych? Jedna partia triumfuje

Jarosław Kaczyński
Fot. East News/Andrzej Iwanczuk/reporter

Pierwsza tura tegorocznych wyborów samorządowych już za nami. Znamy już wyniki głosowań do sejmików wojewódzkich w skali kraju. Szczególnym poparciem w kwietniowych wyborach cieszył się PiS. Jeden szczegół zaskakuje. Kim byli wyborcy Prawa i Sprawiedliwości?

Wybory samorządowe 2024

W niedzielę 7 kwietnia 2024 roku odbyła się I tura wyborów samorządowych. Wyborcy w całej Polsce udali się do lokali wyborczych, by wybrać prezydentów miast, wójtów i burmistrzów oraz przedstawicieli sejmików wojewódzkich. Druga tura odbędzie się natomiast już za dwa tygodnie, tradycyjnie również w niedzielę, 21 kwietnia. Na kogo głosowali Polacy w I turze wyborów? Partie stojące na podium nie zaskakują, ale jeden szczegół zastanawia.
 

14. emerytura w 2024 roku. Takie kwoty dostaną seniorzy

PiS cieszy się szczególnym poparciem bezrobotnych

Najwyższym poparciem w I turze wyborów samorządowych cieszyła się partia Prawo i Sprawiedliwość. To właśnie PiS uzyskał wynik 33,7% w skali kraju, przeganiając w ten sposób Koalicję Obywatelską i Trzecią Drogę. Jak pokazuje badanie IPSOS przeprowadzone dla serwisu TVN24, szczególną sympatię dla tej partii wykazują… osoby bezrobotne.

Poparcie dla PiS jest w tej grupie aż dwa razy wyższe niż dla Koalicji. Na Prawo i Sprawiedliwość zagłosowało aż 42,5 % bezrobotnych! Koalicja Obywatelska mogła liczyć na 21,9% poparcia, natomiast Trzecia Droga — 11,6%.
 

Oto wyniki I tury wyborów

Podium w skali kraju przedstawia się bardzo podobnie w stosunku do tego opisanego w poprzedniej części artykułu. Na pierwszym miejscu: Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 33,7%. Tuż za PiS uplasowała się Koalicja Obywatelska (31,9%) i, nieco dalej, Trzecia Droga – 13,5 %.

Czwartym miejscem poszczycić może się Konferencja, z wynikiem 7,5%. Zaskakująco słabo natomiast poradziła sobie Lewica, uzyskując jedynie 6,8% głosów. Tuż przed lokalnymi komitetami (3,9%) ostało się jeszcze tylko Stowarzyszenie Bezpartyjnych Samorządowców (5,7%).