Informacja dotycząca bezrobocia, zmiany na rynku pracy mogące rzutować na poziom bezrobocia. Różnice regionalne w bezrobociu pomiędzy polskimi regionami i europejskimi.
Coś dziwnego dzieje się z polskim bezrobociem - wynika z analiz sektora bankowego danych, które udostępniło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Stopa bezrobocia w lipcu 2024 r. sięgnęła 5 proc. Niższy wolumen bezrobotnych w Polsce odnotowaliśmy ostatni raz przed rokiem 1990 r. Więc resort odnotowuje sukces. A analitycy? “Z pozytywów - dane ministerstwa wskazują na wzrost liczby ofert pracy”.
Pracownicy spółki GPO Generator Produkcja Opole dostali oferty “w jedną stronę”; po zlikwidowaniu zakładu na południu miasta mają do wyboru bezrobocie, lub podążanie za pracodawcą na północ Niemiec - do Magdeburgu. Zdecydować będzie musiało ponad 200 osób.
Osoby bezrobotne, oprócz zasiłku, mogą otrzymać także specjalny dodatek finansowy. Aby dostać pieniądze, trzeba wcześniej spełnić kilka kluczowych warunków oraz złożyć wniosek. Wiemy, komu należy się świadczenie i ile aktualnie wynosi. Przedstawiamy szczegóły.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podało wstępne dane ws. stopy bezrobocia. Okazuje się, że szacowany wskaźnik jest najniższy od 34 lat. Przedstawiamy szczegóły.
Zwolnienia grupowe, trwające w Polsce od początku 2024 r., były już przedmiotem analizy ministerstw i Głównego Urzędu Statystycznego. W skali makro wciąż notujemy spadek przeciętnego zatrudnienia; etatów jest coraz mniej. Mimo tego, stopa bezrobocia za kwiecień wyniosła nieco ponad 5 proc. i była niższa w zestawieniu z minionym miesiącem i rokiem. Jak sytuacja na rynku pracy wygląda względem lat minionych i kto zwalnia?
Dodatek aktywizacyjny to pieniądze trafiające do osób, które mają za sobą “przygodę” z bezrobociem. Jeżeli zostałeś/aś zwolniony/a z pracy i zarejestrowałeś/aś się jako bezrobotny/a, możesz ubiegać się o nawet ponad 800 zł co miesiąc. Kryteria są bardzo proste.
Kolejne wieści o problemach finansowych polskich firm obiegają kraj. Tym razem, polska firma Active, znana z szerokiej oferty odzieży sportowej, znalazła się na skraju bankructwa. Wniosek o upadłość już wpłynął do sądu. Czy to oznacza koniec jednej z ulubionych sieci sklepów sportowych w Polsce?
Jeśli założenia projektu nowelizacji ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia zostaną przyjęte przez rząd, skorzystają bezrobotni z najmniejszym stażem. Urzędu pracy wypłacą im więcej pieniędzy. Kiedy zmiany w prawie do zasiłków?
Grupa Boryszew, jedna z największych polskich firm przemysłowych, ogłosiła likwidację zakładu Walcownia Rur Andrzej w Zawadzkiem na Opolszczyźnie. Decyzja została podjęta z powodu licznych problemów technologicznych i ekonomicznych, które firma uznała za nie do pokonania.
W związku z waloryzacją świadczeń dla osób bezrobotnych, przyznawany im zasiłek od 1 czerwca wzrośnie do 1512,42 zł netto. W przyszłym roku planuje się kolejne świadczenia i zmiany w przepisach.
Główny Urząd Statystyczny publikuje nowe dane o bezrobociu, reagując na zwielokrotnione doniesienia o grupowych zwolnieniach w wielu spółkach w Polsce, zarówno tych z kapitałem polskim, jak zagranicznym. Co wynika z najnowszych danych GUS? Urząd tonuje alarmistyczne nastroje.
Grupa Eurocash w komunikacie prasowym przekazała informacje o trwającej od 2023 r. redukcji etatów. Ograniczenie zatrudnienia ma dotyczyć wszystkich spółek Grupy i w sumie sięgnąć ok. 6-7 proc., co analitycy wyliczają na 1000 etatów. Grupa Eurocash dołącza tym samym do ogólnopolskiej fali zwolnień grupowych.
Pierwsza tura tegorocznych wyborów samorządowych już za nami. Znamy już wyniki głosowań do sejmików wojewódzkich w skali kraju. Szczególnym poparciem w kwietniowych wyborach cieszył się PiS. Jeden szczegół zaskakuje. Kim byli wyborcy Prawa i Sprawiedliwości?
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opublikowało wstępne dane ws. bezrobocia w ostatnim miesiącu 2023 roku. Niestety, nie ma dobrych wiadomości - po raz pierwszy od połowy roku zanotowano wzrost.
Zasiłek dla bezrobotnych to świadczenie przysługujące niektórym osobom, które utraciły zatrudnienie i nie mogą znaleźć odpowiedniej oferty pracy. Żeby je dostać, trzeba spełnić szereg warunków. Kwota finansowania, tak jak wynagrodzenia i emerytury, podlega waloryzacji. Ile będzie wynosił zasiłek dla bezrobotnych w 2024 roku?
Mimo wielu kryzysów takich jak pandemia, wojna w Ukrainie, słaba kondycja światowej gospodarki, Polska radzi sobie wyjątkowo dobrze w aspekcie ekonomicznym. Taki obraz pokazują najnowsze dane, które zaprezentował resort pracy.
Praca uszlachetnia. Pod tym zdaniem na pewno nie podpisałby się Arno Dübel, który zyskał sławę dzięki swojej niechęci do znalezienia pracy. 23 maja zmarł najsłynniejszy bezrobotny w Niemczech.
Rzeczpospolita donosi, że w Niemczech niedobór wykwalifikowanych pracowników osiągnął rekordowy poziom. Z raportu Institut der deutschen Wirtschaft Köln (IW) wynika, że w 2022 roku ponad 630 tys. wakatów nie zostało obsadzonych. Jaki jest powód?
W czwartek, 13 marca, posłowie obradowali nad ustawą o aktywności zawodowej, która ma zastąpić ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, informuje pulshr.pl.
Ministerstwo Rodziny przekazało dodatkowe 100 mln złotych ze środków Funduszu Pracy na aktywizację bezrobotnych.
- Ta zmora III Rzeczypospolitej, ten upiór, który grasował przez te 25 lat, czyli bardzo wysokie bezrobocie, został przez nas zwalczony. Mamy drugie najniższe bezrobocie w całej Unii Europejskiej i najniższe w historii III Rzeczypospolitej – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji "Stabilne finanse publiczne w niestabilnych czasach", która miała miejsce na PGE Narodowym w Warszawie.
Pan Leszek przepracował 48 lat jako elektryk. W zeszłym roku pracę stracił, ale zasiłku dla bezrobotnych nie dostał, gdyż jak wyjaśnił Urząd Pracy, wcześniej mężczyzna prowadził swoją działalność gospodarczą i korzystał z małego ZUS-u. W efekcie został bez środków do życia, a na wypłatę emerytury musi jeszcze poczekać 1,5 roku.
Stopa bezrobocia w USA spadła do najniższego poziomu od 1969 roku, co zaskoczyło analityków i wywołało reakcje na rynkach finansowych. W efekcie, inwestorzy zaczynają wierzyć w kontynuację podnoszenia stóp procentowych przez Rezerwę Federalną. Dolar zyskał na wartości.Jerome Powell, szef Rezerwy Federalnej nie zdołał w minionym tygodniu przekonać inwestorów, że amerykański bank centralny dokona więcej niż jednej podwyżki stóp procentowych w trwającym od niemal roku cyklu zacieśniania. Wyręczyły go jednak wręcz kosmiczne dane z rynku pracy za styczeń. W ich efekcie dochodzi od podbicia rentowności długu USA i spadków na Wall Street. Dolar zalicza gwałtowne odbicie z dna, a złoty traci na wartości.
Z roku na rok spada liczba pracodawców poszukujących nowych pracowników przez urzędy pracy. W 2022 roku było ich o 5 proc. mniej niż w 2021. Jedną z przyczyn ma być rosnąca popularność platform internetowych.Według danych udostępnionych w piątek przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, tylko 181 tys. pracodawców złożyło w 2022 oferty pracy w tzw. pośredniakach. Ich liczba w porównaniu z 2021 zmniejszyła się o blisko 10 tys.
Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy została uchwalona w 2004 r. Prace nad Ustawą podjęto w odpowiedzi na wzrost stopy bezrobocia w latach 1999-2004, która najwyższy poziom osiągnęła w 2003 r. i wynosiła 20,7 %. Od uchwalenia Ustawy minęło prawie 20 lat, co może świadczyć o zdezaktualizowaniu się niektórych jej postanowień. W art. 1 ust. 1 Ustawy określono jej podstawowe założenia - zadania państwa w zakresie promocji zatrudnienia, łagodzenie skutków bezrobocia i aktywizację zawodową. Podstawowym celem Ustawy była długofalowa walka z rosnącym bezrobociem. W ciągu prawie 2 dekad efekt ten został osiągnięty, a jak podaje Główny Urząd Statystyczny, stopa bezrobocia w grudniu 2022 r. wyniosła 5,2 %. Polska wraz z Czechami od kilku lat są liderami pod względem najniższej stopy bezrobocia.
Bezrobocie w Polsce jest w tej chwili na tak niskim poziomie, że wiceminister Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej uważa, że nie ma już potrzeby tworzenia dodatkowych funduszy na walkę z tym zjawiskiem.
31 stycznia na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie miała miejsce prezentacja raportu "Wielki Reset Umiejętności" opracowanego przez Future Collars. Raport dotyczył wniosków z badań prowadzonych w 2022 r. wśród szefów HR w polskich firmach zatrudniających powyżej 100 osób. Z przeprowadzonych 300 wywiadach z osobami odpowiedzialnymi w firmach za HR wynika, że jedna trzecia firm ma problemy ze znalezieniem odpowiednio wykwalifikowanych pracowników. Mimo tego, że 33 proc. pytanych osób odpowiedziało, że z takimi problemami się borykają, to tylko 7 proc. przyznaje, że rozwija programy mające na celu przekwalifikowanie pracowników już znajdujących się w firmie. Zdecydowana większość stawia na zwiększanie budżetu na rekrutację.
GUS podał dane dotyczące bezrobocia w grudniu 2022 roku. Analitycy z PIE prognozują, że w 2023 roku stopa bezrobocia nieznacznie wzrośnie.