Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Wyższy zasiłek dla bezrobotnych. Wiemy o ile wzrośnie
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa 10.05.2024 22:23

Wyższy zasiłek dla bezrobotnych. Wiemy o ile wzrośnie

pieniądze
fot. Pxhere

W związku z waloryzacją świadczeń dla osób bezrobotnych, przyznawany im zasiłek od 1 czerwca wzrośnie do 1512,42 zł netto. W przyszłym roku planuje się kolejne świadczenia i zmiany w przepisach. 

Kwoty zasiłku dla bezrobotnych

Zmiany w wysokości przyznawanego zasiłku dla bezrobotnych są rezultatem waloryzacji. W obecnym roku wskaźnik inflacji wynosi 11,4 procent, a to na jego postawie wyliczana jest kwota świadczenia. Zmiany wejdą w życie już 1 czerwca. Najwięcej otrzymają osoby, które mają przepracowane co najmniej 20 lat – 1814,90 zł netto. Nieco mniejsza kwota przysługiwać będzie osobom, które nie mają zatrudnienia, ale przepracowały od 5 do 20 lat – 1512,42 zł netto. Osoby, które nie przepracowały jeszcze 5 lat, otrzymają najmniej – 1209,94 zł netto. Świadczenie będzie wypłacane co miesiąc przez pierwsze 90 dni. 

Pensja wyższa o 300 zł. Potrzebny tylko jeden dokument

Komu przysługuje wyższy zasiłek dla bezrobotnych

Zasiłek dla bezrobotnych przysługuje osobom, mają status osoby bezrobotnej, i które w ciągu 18 miesięcy przed rejestracją w urzędzie pracy (przynależącym do jej miejsca zamieszkania), były zatrudnione przynajmniej przez 365 dni i pobierały pensję równą lub wyższą od minimalnego wynagrodzenia (określonego w ustawie za dany rok kalendarzowy) za pracę, od którego wymagane jest opłacanie składek na Fundusz Pracy. Bezrobotny powinien również posiadać prawo do zasiłku w Polsce. 

Nowe świadczenia

Obecnie Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad projektem ustawy o rynku pracy i służb zatrudnienia. Zgodnie z jego założeniami, osoba bezrobotna będzie mogła wybrać sobie urząd pracy, z którym zechce współpracować. Inaczej jest teraz, gdy urząd przypisany danej osobie zależy od miejsca jej zameldowania. Planowane jest także wprowadzenie podwyżki na cele edukacyjne, która wyniesie nawet czterokrotność przeciętnego wynagrodzenia. Taki dodatek będzie można przeznaczyć na kształcenie i kursy, które mogą pomóc na przykład w niezbędnym przebranżowieniu. Projekt ustawy zakłada również wprowadzenie dofinansowania dla firm zatrudniających seniorów. Miałoby ono wynieść połowę minimalnego wynagrodzenia co miesiąc. 

 

 

Źródło: dziennik.pl