Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Zmiany w kluczowym zasiłku, kwota pójdzie w górę. Skorzystają tysiące Polaków
Michał Górecki
Michał Górecki 24.05.2024 14:57

Zmiany w kluczowym zasiłku, kwota pójdzie w górę. Skorzystają tysiące Polaków

Powiatowy Urząd Pracy
Fot. Lowdown/Wikimedia

Jeśli założenia projektu nowelizacji ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia zostaną przyjęte przez rząd, skorzystają bezrobotni z najmniejszym stażem. Urzędu pracy wypłacą im więcej pieniędzy. Kiedy zmiany w prawie do zasiłków?

Nowela prawa o zasiłkach. Kiedy zmiany?

Projekt Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trafił na rządowe strony legislacyjne pod numerem projektu UC29. Kompleksowy plan nowelizacji zakłada dostosowanie urzędów pracy do najnowszych potrzeb rynku, uelastycznienie ich roli na etapie pośrednictwa pomiędzy bezrobotnym, a pracodawcą. ISB News, analizując projekt z etapu uzgodnień, w które wszedł w środę, 22 maja podaje, że rewolucyjną zmianą będzie ta traktująca o bezrobotnych ze stażem pracy krótszym, niż 5 lat.

Zobacz też: Atom zmieni polską szkołę. Westinghouse zdradza: "wyselekcjonowaliśmy 7 firm"

Projekt zakłada także rozszerzenie uprawnionych do pobierania zasiłku dla bezrobotnych oraz zwiększenie jego wymiaru w niektórych przypadkach z 80 proc. do 100 proc. - podaje serwis. 

Zasiłek dla bezrobotnych w Polsce jest wypłacany w trzech stawkach: 80 proc. - dla tych ze stażem pracy krótszym, niż 5 lat, 100 i 120 proc. W myśl nowego brzmienia ustawy, zasiłkiem w wysokości 100 proc. objęte byłyby także te osoby, które nie przepracowały 5 lat. Zyskałyby zatem 20 proc. świadczenia. 

Rewolucja w opłatach za wodę. Polacy muszą się przygotować na nowe stawki

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Najmniej aktywni zarobią więcej?

Przypomnijmy, że obecnie stawka zasiłku dla bezrobotnych wynosi w Polsce 1491,9 zł brutto. Ta kwota ma być jeszcze waloryzowana w czerwcu. Stawka wzrośnie o 11,4 proc. Poza tym, z dokumentu wynika, że bezrobotni mogliby związywać się z dowolnym urzędem pracy, nie tylko tym w swoim najbliższym otoczeniu.

Szereg zmian w systemie doradztwa zawodowego

Ustawa powołuje do życia szereg innych zasad, rewolucjonizując funkcjonowanie instytucji urzędu pracy. Ministerstwo argumentuje, że tymi zmianami chce unowocześnić skostniały podmiot i urealnić jego powinność. Ma pojawić się wsparcie dla osób do 30. roku życia - w myśl zaleceń Rady UE najmłodsi bezrobotni mieliby podlegać przeprowadzeniu oceny umiejętności cyfrowych. Poza tym w każdym Powiatowym Urzędzie Pracy (PUP) miałby zostać wyznaczony doradca ds. zatrudnienia pełniący funkcję doradcy ds. osób młodych. Planowane jest wprowadzenie pożyczki edukacyjnej w wysokości do 400% przeciętnego wynagrodzenia. Jej środki mogłyby być wykorzystane na opłacenie np. kosztów szkolenia. Do tego bon na zasiedlenie dla wszystkich bezrobotnych bez względu na wiek (obecnie mogą z niego korzystać tylko osoby do 30. r/ż.).

Ile wyniesie nowy zasiłek dla bezrobotnych?

W myśl nowelizacji zasiłki miałyby wynosić kolejno:

  • 1.209,94 zł netto - czyli 80 proc. podstawy zasiłku przez pierwsze 3 msc pobierania (staż poniżej 5 lat),
  • 1512,42 zł netto - 100 proc., przez pierwsze 3 msc (staż pracy od 5 do 20 lat), 
  • 1814,90 zł netto - 120 proc. zasiłku, przez pierwsze 3 msc (staż pracy powyżej 20 lat).

 

  • 950,22 zł netto - po 90 dniach pobierania (poniżej 5 lat stażu),
  • 1.187,73 zł netto - po 90 dniach (staż pracy od 50 do 20 lat),
  • 1.814,90 zł  - po 90 dniach (staż pracy pow. 20 lat).

Zobacz też: Jak wyliczyć staż pracy do emerytury? Tak robi to ZUS

 

Źródło: Rzeczpospolita/Interia Biznes