Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Bezrobocie w Polsce najniższe od ponad 30 lat. Znamy wstępne dane
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 04.07.2024 13:22

Bezrobocie w Polsce najniższe od ponad 30 lat. Znamy wstępne dane

kolejka do Urzędu Pracy
Fot. East News/Piotr Molecki

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podało wstępne dane ws. stopy bezrobocia. Okazuje się, że szacowany wskaźnik jest najniższy od 34 lat. Przedstawiamy szczegóły.

MRPiPS podało wstępne dane ws. bezrobocia

Z danych przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że stopa bezrobocia rejestrowanego w czerwcu była na poziomie 4,9 proc. Oznacza to spadek o 0,1 punktu procentowego w porównaniu z majem 2024 r.

Jak wynika z danych resortu pracy, według wstępnych danych w końcu czerwca br. w urzędach pracy zarejestrowanych było 763,7 tys. bezrobotnych. To o 12,9 tys. mniej niż w poprzednim miesiącu i o 19,8 tys. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku - podaje PAP.

W Action zacznie się już jutro. Polacy tłumnie ruszą do sklepów

Bezrobocie w Polsce najniższe od 34 lat

Jak podkreśla Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, czerwcowe bezrobocie jest najniższym wskaźnikiem w Polsce od sierpnia 1990 roku. W czerwcu bieżącego roku pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 95,1 tys. wolnych miejsc pracy oraz miejsc aktywizacji zawodowej, czyli o 8,7 tys. więcej niż w maju bieżącego roku.

Zobacz także: Masowe zwolnienia w znanej spółce. Pracę straci ponad 4 tys. osób

W jaki sposób liczymy bezrobocie?

Z pewnością wiele osób zastanawia się, w jaki sposób liczone jest bezrobocie. Przede wszystkim trzeba wspomnieć, że GUS przedstawia dane pochodzące z dwóch źródeł: rejestracji osób bezrobotnych w urzędach pracy oraz z reprezentacyjnego Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL). Przeprowadza się je w naszym kraju w cyklu kwartalnym, a dzięki wynikom można wyliczyć stopę bezrobocia wg BAEL.

Badanie BAEL jest realizowane zgodnie z międzynarodowymi standardami i uwzględnia między innymi rekomendacje Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP). Co istotne, wielkość próby w przypadku badania BAEL nie zapewnia odpowiedniej jakości wskaźników miesięcznych i wyniki są podawane tylko w ujęciu kwartalnym.

Jeśli chodzi o pierwszy kwartał bieżącego roku, to osoby aktywne zawodowo stanowiły 58,5% ludności w wieku 15-89 lat. Liczba osób aktywnych zawodowo w wieku 15-89 lat wyniosła 17 754 tys., z tego: 17 194 tys. stanowili pracujący, natomiast 559 tys. - bezrobotni. Populacja biernych zawodowo w tej grupie wieku liczyła 12 600 tys. osób.