Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Ruszył Plan Eliminacji HCV w Polsce. AbbVie i Abbott razem w ważnej inicjatywie
Redakcja BiznesInfo
Redakcja BiznesInfo 07.04.2024 22:11

Ruszył Plan Eliminacji HCV w Polsce. AbbVie i Abbott razem w ważnej inicjatywie

None
fot. materiały prasowe

Głównym celem Pilotażowego Planu Eliminacji HCV jest zwiększenie poziomu wykrywalności zakażeń wirusem oraz sprawdzenie nowych metod diagnostycznych. Do badania pacjentów zostaną wykorzystane szybkie testy kasetowe anty-HCV.

HCV to realny problem

HCV, czyli wirusowym zapaleniem wątroby typu C, jest zakażone około 0.5% Polaków. Chociaż wynik wydaje się niski to problem dotyczy obecnie ponad 140 tysięcy osób. Sytuacji nie poprawia fakt, że jest on wysoce zakaźny, a do transmisji może dojść poprzez krew lub stosunek płciowy. Przez większość czasu zakażenie może przebiegać bezobjawowo i często jest diagnozowane przypadkowo, gdy choroba jest już daleko rozwinięta.   

Efektem przewlekłego zakażenia HCV może być marskość wątroby lub rak wątrobowokomórkowy (HCC). Jednak jeśli u pacjenta odpowiednio wcześnie wykryjemy zakażenie, to dzięki skutecznym lekom możemy je wyleczyć i nie dopuścić do rozwoju tych chorób - mówi prof. dr hab. n. med. Wojciech Lisik, prorektor ds. klinicznych i inwestycji WUM, konsultant krajowy w dziedzinie transplantologii klinicznej.

 

Plan Eliminacji HCV

Projekt jest elementem globalnej strategii Światowej Organizacji Zdrowia, zatwierdzonej przez wszystkie państwa członkowskie.

Obecnie około 140000 Polaków jest zakażonych HCV, jednak większość z nich nie zdaje sobie z tego sprawy. Globalna strategia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dotycząca wirusowego zapalenia wątroby, zatwierdzona przez wszystkie państwa członkowskie WHO, zakłada zmniejszenie liczby nowych zakażeń wirusowym zapaleniem wątroby o 90% w latach 2016-2030. Osiągnięcie tego celu w Polsce nie będzie możliwe bez wprowadzenia Narodowego Programu Badań Przesiewowych. Jeśli nic w tym kierunku nie zrobimy, to liczba zakażonych osób będzie utrzymywała się praktycznie cały czas na poziomie powyżej 100000 tysięcy, nawet w 2060 roku. Wdrożenie ogólnopolskiego programu screeningowego w kierunku HCV, pozwalającego na wczesne wykrycie wirusa i podjęcie leczenia, może praktycznie przyczynić się do wyeliminowania tych zakażeń w polskiej populacji - może nie do roku 2030, ale na przykład do roku 2035 - powiedział prof. dr hab. n. med. Robert Flisiak, prezes zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.  

 

W ramach pilotażu Planu Eliminacji HCV planujemy przetestować 25000 pacjentów w kierunku zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu C (HCV), a osoby z wynikiem pozytywnym poinstruować, gdzie mogą podjąć skuteczną terapię prowadzącą do całkowitego wyleczenia. Projekt realizujemy we współpracy z Centrum Medycznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Wielospecjalistycznym Szpitalem Miejskim im. Józefa Strusia w Poznaniu - podkreślała Małgorzata Bogusz, prezes Instytutu Rozwoju Spraw Społecznych, który realizuje projekt.

Unikatowa współpraca

Plan Eliminacji HCV jest realizowany przez przez Instytut Rozwoju Spraw Społecznych, w partnerstwie z firmami AbbVie i Abbott. Wszystko w ramach Warsaw Health Innovation Hub, czyli wspólnego projektu Agencji Badań Medycznych oraz podmiotów z sektora medycyny, farmacji i biotechnologii. Jest to wyjątkowa inicjatywa na skalę Europy Środkowej, łącząca podmioty gospodarcze, publiczne i naukowe. Jej celem jest nie tylko wzmocnienie roli Polski jako centrum tworzenia innowacji medycznych i biotechnologicznych, ale także zwiększenie odporności i stabilności systemu ochrony zdrowia.