Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Przepracowała tylko jeden dzień w życiu. Taką dostaje emeryturę
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 08.04.2024 16:47

Przepracowała tylko jeden dzień w życiu. Taką dostaje emeryturę

seniorka
Fot. Pixabay/sabinevanerp

Na wysokość emerytury składa się kilka różnych czynników. Jednym z nich są lata pracy. Pewna seniorka przepracowała w całym swoim życiu tylko jeden dzień. Niebywałe, ile teraz wypłaca jej Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Nie wszyscy emeryci dostają wysokie świadczenia

Spora część seniorów w Polsce otrzymuje niewysokie świadczenia emerytalne, które nie wystarczają na zaspokojenie podstawowych potrzeb. Minimalna emerytura po marcowej waloryzacji wynosi 1780,96 złotych brutto, ale wiele osób dostaje o wiele niższe świadczenia. Jeśli chodzi o przeciętną emeryturę w Polsce, to wynosi ona zaledwie 3500 złotych. Ta kwota nie sięga nawet połowy przeciętnego wynagrodzenia, na które mogą liczyć Polacy. 

ZOBACZ TAKŻE: Kontrolerzy zapukają do drzwi Polaków. Wiadomo, kto zostanie skontrolowany

Podatek od psa poszedł w górę. Czas tylko do 30 kwietnia

Przepracowała jeden dzień. Taką ma emeryturę

Aby przejść na emeryturę w Polsce, trzeba osiągnąć powszechny wiek emerytalny, który wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Aby otrzymać minimalne świadczenie, konieczne jest posiadanie odpowiedniego stażu pracy: 20 lat dla kobiet i 25 lat mężczyzn.

Jeśli jednak staż pracy będzie niższy, to emerytura zostanie przyznana w oparciu o opłacone składki. Kwoty takich świadczeń są bardzo często nieprawdopodobne. Przykładem tego jest mieszkanka Legnicy, która przepracowała w swoim życiu tylko jeden dzień. Dziś Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca jej zaledwie 43 grosze miesięcznie.

Tyle wynosi najwyższa emerytura w Polsce

W Polsce jest też spore grono emerytów, które otrzymują naprawdę wysokie świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Rekordzistą w tej kwestii jest pewien 86-latek, który przepracował dokładnie 62 lata i 5 miesięcy. Mężczyzna nigdy nie był na zwolnieniu lekarskim, a także nie miał innych okresów nieskładkowych. Jego świadczenie emerytalne wynosi aż 43,4 tys. złotych miesięcznie.