Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > ZUS wydał pilny komunikat. Chodzi o wyciek danych płatników
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 09.04.2024 10:37

ZUS wydał pilny komunikat. Chodzi o wyciek danych płatników

ZUS
Fot. East News/Arkadiusz Ziolek

Z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wyciekły dane płatników. Sprawę skierowano do prokuratury, a także do Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Wyciek został potwierdzony przez rzecznika ZUS-u, który wystosował ważny komunikat do płatników.  

Wielki wyciek danych z ZUS

Serwis prawo.pl poinformował, że doszło do wycieku danych z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Co ciekawe, miał doprowadzić do tego pracownik i członek jednego z związków zawodowych, działających w Zakładzie. 

Dane osobowe miały został wysłane mailem do wiceprzewodniczącego związku zawodowego, który już nie pracuje w ZUS. Jeśli ujawnione informacje trafią w ręce cyberprzestępców, może dojść do kradzieży tożsamości.

Na kogo głosowali bezrobotni w wyborach samorządowych? Jedna partia triumfuje

Ujawniono dane osobowe setek osób

Z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wyciekły imiona i nazwiska, adresy zamieszkania, miejsca urodzenia, numery PESEL, numery kont bankowych i numery dowodów osobistych około 300 płatników. Sprawą zajmuje się już Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiadomił również prokuraturę, a wobec pracownika, który przekazał wrażliwe dane Polaków zostały wyciągnięte konsekwencje.

Zobacz także: Na kogo głosowali bezrobotni w wyborach samorządowych? Jedna partia triumfuje

Rzecznik ZUS o wycieku danych płatników

O wycieku danych poinformował serwis prawo.pl, a rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski potwierdził te doniesienia. W odpowiedzi dla portalu poinformował o szczegółach sprawy i zapewnił, że zostały podjęte już odpowiednie kroki.

System bezpieczeństwa w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych wykrył incydent związany z naruszeniem danych osobowych przez pracownika […] Zgodnie z przepisami Zakład poinformuje o incydencie osoby, których ta sprawa dotyczy. Wobec pracownika ZUS zostały wyciągnięte konsekwencje służbowe - przekazał portalowi prawo.pl rzecznik ZUS.