Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Niektórzy Polacy mogą liczyć na dodatkowe pieniądze, nawet 4000 zł. Są pewne warunki
Piotr Szczurowski
Piotr Szczurowski 12.04.2024 22:50

Niektórzy Polacy mogą liczyć na dodatkowe pieniądze, nawet 4000 zł. Są pewne warunki

Pieniądze
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Rosnące koszty życia i coraz wyższe rachunki stwarzają trudności dla wielu rodzin. W związku z tym opracowano program wsparcia, który dla wielu z nich może mieć niebagatelne znaczenie. Pieniądze są na wyciągnięcie ręki i wystarczy złożyć jedynie stosowny wniosek. Jest jednak pewien warunek.

4000 zł dla Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii

Wsparcie w wysokości aż do kwoty 4000 zł może pomóc nieco w radzeniu sobie ze wzrostem cen energii elektrycznej, paliw, gazu i żywności. Coraz wyższe koszty życia sprawiają, że wielu Polaków znalazło się w trudnej sytuacji finansowej. Wiele krajów wprowadziło w związku z tym specjalne programy wsparcia dla mieszkańców.

Najlepszym tego przykładem jest rząd Wielkiej Brytanii, który wprowadził "dodatek od drożyzny" w wysokości 900 funtów. Oprócz pracujących wsparcie dostaną również emeryci. Płatność została rozłożona na trzy raty:

  • 301 funtów
  • 300 funtów
  • 299 funtów

Są jednak pewne zasady przyznania tych środków. Zwykle otrzymują je osoby zarabiające najniższą krajową, mające problemy finansowe, dla których rosnące koszty życia stają się realnym problemem.

Nawet 822 zł dodatku osłonowego. Zostało niewiele czasu na złożenie wniosku Miliony Polaków mogą liczyć na dodatkowe pieniądze, aż 240 zł. Jest pewien warunek

Polacy również mogą liczyć na wsparcie

W Polsce na podobnej zasadzie wprowadzono dodatek osłonowy, czyli bezzwrotną pomoc finansową, która wypłacana jest w gotówce. Ma ona na celu zrekompensowanie wzrostu cen energii, gazu i żywności. Jednakże, aby otrzymać ten dodatek, trzeba spełnić pewne kryteria dochodowe.

Kryterium dochodowe wynosi maksymalnie 2100 złotych netto na osobę w gospodarstwie jednoosobowym oraz 1500 złotych netto na osobę w gospodarstwie wieloosobowym. W przypadku przekroczenia tych kwot dodatek zostanie przyznany, ale jego kwota zostanie pomniejszona o nadwyżkę.

Jak złożyć wniosek?

Wniosek o dodatek osłonowy można składać do 30 kwietnia br. Pieniądze mają trafić do uprawnionych do końca czerwca. Kwoty dodatku osłonowego w 2024 r. wynoszą odpowiednio:

228,80 zł dla gospodarstwa domowego jednoosobowego,
343,20 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 2 do 3 osób,
486,20 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 4 do 5 osób,
657,80 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z co najmniej 6 osób.

To ważne wsparcie, zwłaszcza w obliczu rosnących kosztów życia. Jeśli spełniasz warunki, nie czekaj złożyć wniosek i skorzystać z tego dodatkowego wsparcia finansowego.