Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Miliony Polaków mogą liczyć na dodatkowe pieniądze, aż 240 zł. Jest pewien warunek
Piotr Szczurowski
Piotr Szczurowski 12.04.2024 20:11

Miliony Polaków mogą liczyć na dodatkowe pieniądze, aż 240 zł. Jest pewien warunek

Pieniądze
fot. Marek BAZAK/East News

Na ten moment czekały ponad 2 miliony pracowników w Polsce. Już wkrótce otrzymają oni dodatkową emeryturę w wysokości 240 złotych z Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK). To ogromna kwota, która zostanie przeznaczona na wsparcie finansowe wielu Polaków.

Ogromne pieniądze trafią na konta ponad 2 milionów osób

Instytucje finansowe zarządzające PPK mają blisko 500 milionów złotych do rozdzielenia w postaci dopłaty rocznych za ubiegły rok. Pieniądze trafią do ponad 2 milionów Polaków, a pierwszych przelewów należy spodziewać się już kwietnia.

Jak przekazuje portal mojeppk.pl, w ramach dopłat rocznych na rachunkach uczestników PPK znajdzie się ponad 1,56 miliarda złotych, a uwzględniając wpłaty powitalne, dopłaty od państwa wyniosą prawie 2,42 miliarda złotych. To bez wątpienia ogromna kwota, która zasili portfele wielu Polaków.

Obiecujące wieści dla seniorów. Taki przelew trafi na konto razem z 13. emeryturą Te roczniki mają szansę na wcześniejszą emeryturę. Warto wiedzieć

Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać dopłatę?

Kto może liczyć na dopłatę roczną z PPK? Warunkiem jest, aby wpłaty podstawowe i dodatkowe w danym roku (finansowane przez pracownika i pracodawcę) wyniosły co najmniej 3,5 proc. sześciokrotności minimalnego wynagrodzenia w roku, za który dopłata jest należna. Warto przy tym pamiętać, że każdy uczestnik programu może otrzymać maksymalnie jedną dopłatę, niezależnie od liczby rachunków PPK.

PPK to program długoterminowego oszczędzania w miejscu pracy, który pozwala pracownikom budować oszczędności na przyszłość - w ramach inicjatywy pracownicy mogą gromadzić środki, do których dopłaca pracodawca. Projekt powstał w celu zwiększenia stabilności finansowej Polaków poprzez wspieranie ich oszczędzania.

Kto może liczyć na dopłatę roczną z PPK?

Dopłata roczna, która trafi do ponad 2 mln pracowników w Polsce, wynosić będzie 240 złotych. Przysługuje ona jedynie uczestnikom programu, których wpłaty na konto PPK w danym roku wyniosły co najmniej 732,90 złotych. Co ważne uczestnik PPK, który spełnił wszystkie warunki uprawniające do dopłaty rocznej za dany rok, ale mimo to nie został uwzględniony w informacji o liczbie uczestników PPK, którzy nabyli prawo do dopłaty rocznej za ten rok i nie dostanie takiej dopłaty do 15 kwietnia br. ma prawo do reklamacji.

Dopłata roczna może być zaewidencjonowana na jego rachunku PPK w roku następnym albo w kolejnych latach, o ile uczestnik PPK złoży w tej sprawie odpowiedni wniosek. Wniosek może złożyć sam uczestnik PPK, jego pracodawca, PFR lub instytucja finansowa, która prowadzi rachunek uczestnika pod warunkiem, że prawo do tej dopłaty nie uległo przedawnieniu.