Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Nie będzie waloryzacji emerytur w marcu? Złe wieści dla seniorów
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 12.04.2024 08:42

Nie będzie waloryzacji emerytur w marcu? Złe wieści dla seniorów

seniorzy, pieniądze
Fot. Pixabay/jhenning, materiały własne

Podczas kampanii wyborczej zapowiedziano wprowadzenie drugiej waloryzacji rent i emerytur. Rząd aktualnie pracuje nad tym, by seniorzy mogli otrzymać dodatkową podwyżkę jesienią. Teraz okazuje się, że przeprowadzenie waloryzacji we wrześniu może sprawić, że w marcu świadczenia już nie wzrosną. 

Emeryci co roku mogą liczyć na podwyżkę świadczeń

Seniorom przysługuje podwyżka świadczeń emerytalno-rentowych, która odbywa się zawsze w marcu. Waloryzację przeprowadza się po to, by dopasować wysokość wypłat do aktualnej sytuacji gospodarczej i przynajmniej częściowo zrekompensować Polakom rosnące ceny. 

Właśnie dlatego poziom podwyżki wylicza się w oparciu między innymi o wskaźnik inflacji. W tym roku świadczenia dla seniorów wzrosły o 12,12 proc., a emerytura minimalna wzrosła z 1588,44 zł brutto do 1780,96 zł brutto. 

Zobacz także: Kontrolerzy zapukają do drzwi Polaków. Będą sprawdzać jeden dokument

Wczasy pod gruszą. Te osoby mogą liczyć na dofinansowanie urlopu

Trwają prace nad wprowadzeniem drugiej waloryzacji rent i emerytur

Podczas kampanii wyborczej padła propozycja wprowadzenia drugiej waloryzacji. Taki postulat znalazł się w “100 konkretach na pierwsze 100 dni rządów”, które przedstawiła Koalicja Obywatelska. Wrześniowa podwyżka miałaby odbyć się jednak pod warunkiem, że poziom inflacji w pierwszej połowie roku będzie przekraczał 5 proc.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało już nowelizację ustawy, która czeka na zatwierdzenie w Kancelarii Premiera. Portal “Super Express” zauważa, że druga podwyżka świadczeń emerytalno-rentowych może negatywnie wpłynąć na waloryzację, która odbędzie się w marcu. 

Emeryci nie dostaną podwyżek w marcu?

“Super Express” przekazuje, że są dwa możliwe scenariusze w sprawie marcowej podwyżki. Może się zdarzyć tak, że wskaźnik waloryzacji w marcu będzie wyższy od wskaźnika z września i wzrost świadczeń będzie prawie niezauważalny. Jeżeli jednak wskaźnik marcowej podwyżki będzie niższy lub równy wskaźnikowi jesiennej waloryzacji, to seniorzy nie będą mogli liczyć na podwyższenie emerytur i rent. 

Przykładowo, jeśli ktoś otrzymuje teraz emeryturę w wysokości 2200 zł, a inflacja w pierwszej połowie roku będzie na poziomie 6 proc., to we wrześniu dostanie 2332 zł. Jeżeli marcowy wskaźnik wyniesie 7 proc., to świadczenie wzrośnie do 2354 zł. W przypadku, gdy waloryzacja w marcu będzie niższa lub równa wrześniowej podwyżce, to do seniora trafi 2332 zł.