Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Te roczniki mają szansę na wcześniejszą emeryturę. Warto wiedzieć
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 12.04.2024 12:58

Te roczniki mają szansę na wcześniejszą emeryturę. Warto wiedzieć

Seniorka
Fot. Pixabay/sabinevanerp

W Polsce powszechny wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Jak się jednak okazuje, spora część osób może pracować krócej i zacząć pobierać świadczenie wcześniej. Trzeba jednak spełnić pewne warunki. Komu konkretnie przysługuje wcześniejsza emerytura? Wyjaśniamy.

Część Polaków może przejść na wcześniejszą emeryturę

Są w Polsce osoby, które nie muszą czekać do powszechnego wieku emerytalnego, by przestać pracować i zacząć pobierać comiesięczne wypłaty z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

Na wcześniejszą emeryturę mogą przejść kobiety w wieku 55 lat oraz mężczyźni, którzy ukończyli 60. rok życia. Trzeba jednak pamiętać, że taki przywilej nie jest dostępny dla wszystkich. Przede wszystkim, chodzi tu o osoby z roczników 1949 - 1968, które pracowały w konkretnych zawodach.

Zobacz także: Tyle zarabiał Daniel Obajtek w Orlenie. Kwota jest imponująca

Kontrolerzy zapukają do drzwi Polaków. Będą sprawdzać jeden dokument

Wcześniejsza emerytura tylko dla osób, które spełnią warunki

Wcześniejsza emerytura jest przeznaczona dla Polaków, którzy wykonywali pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze przez co najmniej 15 lat. Oprócz tego, należy także osiągnąć wyżej wspomniany wiek i posiadać odpowiedni staż pracy (20 lat w przypadku kobiet i 25 lat w przypadku mężczyzn).

Świadczenie emerytalne w wieku 55 i 60 lat przysługuje osobom, które były hutnikami, górnikami, sędziami, kolejarzami czy pracowały w służbie zdrowia. To jednak nie wszystkie zawody uprawniające do wcześniejszej emerytury. Pełną listę możemy znaleźć na przykład na stronie internetowej ZUS-u. 

Aby przejść na emeryturę wcześniej, potrzebujesz tych dokumentów

Jeśli ktoś jest uprawniony do przejścia na wcześniejszą emeryturę, to powinien złożyć odpowiedni wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Można zrobić to osobiście w placówce lub za pośrednictwem PUE ZUS. Oprócz formularza trzeba również dostarczyć szereg wymaganych dokumentów. 

Do wniosku o wcześniejszą emeryturę należy dołączyć: potwierdzenie okresów zatrudnienia w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, zaświadczenie o wykonywaniu takiej pracy i dokumenty niezbędne do ustalenia kapitału początkowego, jeśli nie zrobiono tego wcześniej.