Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Nowy podatek dla jednej grupy Polaków. Jest już projekt ustawy
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 12.04.2024 10:17

Nowy podatek dla jednej grupy Polaków. Jest już projekt ustawy

pieniądze
Fot. Pixabay/adnovak

Lewica przygotowała projekt ustawy, którego założeniem jest wprowadzenie nowego podatku. Zmiany byłyby odczuwalne dla osób kupujących mieszkania. Celem wejścia w życie tej opłaty ma być uregulowanie tzw. flippingu. Przedstawiamy szczegóły. 

Lewica składa projekt ustawy antyfliperskiej

Flipperzy zajmują się kupowaniem mieszkań w niskich cenach i sprzedawaniem ich za wyższe kwoty. Kluczowy w tym przypadku jest czas inwestycji, który zwykle wynosi około 20 tygodni. Takie osoby najczęściej nabywają mieszkania wymagające remontu lub lokale sprzedawane przez dłużników i właścicieli, którzy są nieświadomi cen na rynku nieruchomości. Lewica chce zwalczać zjawisko tzw. flippingu i w tym celu złożyła specjalną ustawę. 

Złożyliśmy dzisiaj ustawę antyflipperską - ustawa ma na celu zniechęcenie flipperów do ich działalności, obniżenie jej opłacalności. Chcemy uwolnić rynek od szkodliwych spekulacji, która w innych obszarach jest zakazana - przekazywała jakiś czas temu Magdalena Biejat, wicemarszałkini Senatu. 

Wczasy pod gruszą. Te osoby mogą liczyć na dofinansowanie urlopu

Będzie nowy podatek dla kupujących mieszkania?

Zgodnie z ustawą przygotowaną przez Lewicę, podatek od czynności cywilnoprawnych ma zostać zwiększony w zależności od czasu odsprzedania lokalu. Ustawa wskazuje, że jeśli mieszkanie zostanie sprzedane w ciągu roku, to podatek wzrośnie do 10 proc., w ciągu dwóch lat - do 6 proc., a do trzech lat - do 4 proc. 

Portal Bankier.pl podaje, że w ostatnim kwartale ubiegłego roku średnia cena mieszkania o powierzchni od 35 do 60 metrów kwadratowych była na poziomie 12 tysięcy zł/mkw. Jeśli ktoś aktualnie chciałby kupić 50-metrowe mieszkanie, to zapłaciłby podatek PCC w wysokości 12 tys. zł.

Zobacz także: Nie żyje prezes legendarnej firmy. Odszedł w wieku 65 lat

Eksperci o wprowadzeniu nowego podatku

Jeśli zmiany proponowane przez Lewicę wejdą w życie, to w przypadku 4-procentowej stawki podatku PCC trzeba będzie zapłacić 24 tys. zł, jeśli podatek wzrośnie do 6 proc. - 36 tys. zł, a w przypadku 10 proc. podatku PCC będzie to już aż 60 tys. zł. Eksperci jasno wskazują, że takie rozwiązanie ma pewne niedociągnięcia. 

Trudno nie zauważyć, że wrzucenie wszystkich kupujących do jednego worka pozostaje w sprzeczności zapowiadanym celem tego projektu, a więc zwiększeniem dostępności mieszkań - zauważa Dominika Podsiadło specjalistka z agencji nieruchomości Fidom, cytowana przez portal Bankier.pl.