Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Warto o tym wiedzieć przed komunią. Powyżej tej kwoty zapłacisz podatek
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 11.04.2024 21:04

Warto o tym wiedzieć przed komunią. Powyżej tej kwoty zapłacisz podatek

różaniec, Biblia, pieniądze
Fot. Pixabay/pompi, Królestwo_Nauki

Sezon na przyjęcia komunijne coraz bliżej. To jednak nie tylko ważny czas dla dziecka, ale również całej rodziny. Z tej okazji wiele osób zadaje sobie pytanie: ile pieniędzy włożyć do koperty? Warto pamiętać o jednym przepisie dotyczącym darowizny.

Podatek od prezentów na komunię

Jeśli martwisz się, że z okazji komunii podarujesz zbyt mały prezent — mamy dla ciebie niespodziankę. W kopercie, zdaniem fiskusa, może być za dużo pieniędzy. Haczyk tkwi w limitach darowizny, jakie możemy otrzymać od bliskich. 

A to, że adresatem darowizny jest dziecko, a zatem osoba niepełnoletnia, nie robi różnicy z punktu widzenia Urzędu Skarbowego. Jeśli limit zostanie przekroczony, podatek zapłacą rodzice. Warto więc jeszcze przed komunią upewnić się, do jakiej kwoty nie musimy przejmować się zgłaszaniem darowizny.
 

Kontrolerzy zapukają do drzwi Polaków. Będą sprawdzać jeden dokument

Sprawa limitów jest bardziej skomplikowana

Niestety, również na etapie pytania o konkretną kwotę mogą pojawić się ”schody”. Kwestia ta nie jest bowiem tak oczywista. Mimo że w ubiegłym roku progi podatkowe, zarówno od darowizn, jak i spadków, wzrosły, podział na tzw. grupy podatkowe wciąż obowiązuje. Co to oznacza w praktyce?

To, ile pieniędzy możemy otrzymać, zależy od tego, kto wręczy nam prezent, a dokładnie — od stopnia pokrewieństwa. Przykładowo, w pierwszej grupie podatkowej znajdziemy najbliższą rodzinę: rodziców, dziadków, rodzeństwo, zięcia czy synową, ale również małżonka, dzieci, wnuki i prawnuki. Właśnie dla nich kwota darowizny, o której nie musimy informować urzędu skarbowego, będzie najwyższa — to dokładnie 36 120 zł

W przypadku drugiej grupy będzie to już tylko 27 tys. 90 zł. W jej skład wchodzą wujkowie, ciocie rodzeństwo małżonków, a także małżonkowie zstępnych. Trzecia grupa podatkowa obejmuje dalszą rodzinę, a także osoby niespokrewnione z darczyńcą. Tutaj kwota wolna od zgłoszenia to już tylko 18 tys. 60 zł.
 

Czy darowizny się sumują?

Jakiś czas temu pojawił się pomysł, by darowizny pochodzące od różnych darczyńców powinny się sumować. W takim przypadku suma prezentów mogłaby zmusić rodziców dziecka do zapłacenia podatku. Obowiązek ten objąłby jednak także internetowe zbiórki na leczenie, dlatego ostatecznie zrezygnowano z sumowania darowizn w obrębie jednej grupy podatkowej.

Ważne jednak, by pamiętać, że jeśli przedmiotem darowizny są pieniądze, muszą one zostać przekazane w określony sposób. Koperta wypełniona gotówką może być zatem nie najlepszym krokiem. Dużo rozsądniej będzie przekazać prezent przy pomocy przelewu.

źródło: fakt.pl