Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Wczasy pod gruszą. Te osoby mogą liczyć na dofinansowanie urlopu
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 11.04.2024 21:00

Wczasy pod gruszą. Te osoby mogą liczyć na dofinansowanie urlopu

rodzina na wakacjach, pieniądze
Fot. Pixabay/mario0107, gosiak1980

Z okazji zbliżającego się sezonu wakacyjnego przypominamy, że wielu pracowników może liczyć na dofinansowanie urlopu. Świadczenie, znane powszechnie jako ”wczasy pod gruszą”, wypłacane są przez Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Kto może liczyć na wakacyjny bonus?

Wczasy pod gruszą. Dla kogo dofinansowanie do urlopu?

Z dofinansowania urlopu skorzystać mogą pracownicy wielu firm działających w Polsce. Obowiązek założenia Funduszu Świadczeń Socjalnych spoczywa jednak wyłącznie na pracodawcach zatrudniających na pełne etaty ponad 50 pracowników. Pozostałych pracowników obowiązek może objąć dopiero za pośrednictwem wniosku zakładowej organizacji związkowej.

Niestety, z tego powodu nie każdy może liczyć na dodatek do wakacyjnego budżetu. Świadczenie wciąż jednak obejmuje szeroką grupę osób — nie tylko pracowników i członków ich rodzin, ale również emerytów i rencistów jako byłych pracowników, czy inne osoby objęte regulaminem przez pracodawcę. Należy jednak pamiętać, że zgodnie z ustawą regulującą działanie ZFŚS, przyznanie dodatku zależne jest od sytuacji finansowej wnioskodawcy. 

Wczasów pod gruszą nie należy również mylić ze świadczeniem urlopowym — nieobowiązkowym dodatkiem wypłacanym przez pracodawcę, nie zaś przez Zakładowy Fundusz Świadczeń.
 

Główna wygrana w grze Lotto. Wiemy, gdzie kupiono szczęśliwy los

W ten sposób uzyskasz świadczenie

Aby skorzystać z wczasów pod gruszą, nie wystarczy wniosek urlopowy. Warunkiem koniecznym do uzyskania dodatku, jakim są wczasy pod gruszą, jest złożenie przez pracownika oświadczenia o sytuacji majątkowej swojego gospodarstwa domowego, w ręce pracodawcy. Od danych w nim zawartych zależna będzie nie tylko decyzja o przyznaniu świadczenia, ale również jego wysokości.

Jeśli przysługuje nam prawo do dofinansowania urlopu, warto również pamiętać, iż dodatek ten wypłacany jest przez cały rok, nie dotyczy zatem wyłącznie wakacji letnich.
 

Ile wynosi dofinansowanie?

Kwota dodatku w ramach wczasów pod gruszą ustalane jest indywidualnie. Dokładna wysokość zależy od zarobków pracownika i członków jego rodziny, a także stażu pracy czy stanowiska, na które dana osoba jest zatrudniona. 

Przykładowo jednak średnie świadczenie w 2023 dla osoby pracującej na pełen etat wynosiło 1662,97 zł, a na pół etatu: 831,49 zł. Jeśli jednak wnioskodawca pracował w szczególnie uciążliwych warunkach, kwota dodatku wynosiła średnio 2217,29 zł przy całym etacie, i 1108,65 zł przy połowie etatu.

źródło: interia biznes