Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Tyle zarabiał Daniel Obajtek w Orlenie. Kwota jest imponująca
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 12.04.2024 11:04

Tyle zarabiał Daniel Obajtek w Orlenie. Kwota jest imponująca

Daniel Obajtek, Orlen
Fot. KAPiF, materiały własne

Daniel Obajtek do niedawna pełnił funkcję prezesa Orlenu. Państwowa spółka w ostatnich latach odnotowywała naprawdę spore zyski. Na jakie zarobki mógł liczyć Obajtek? Kwoty są naprawdę pokaźne. Przedstawiamy szczegóły. 

Gigantyczne zmiany w Orlenie

W ostatnim czasie w Orlenie zaszły spore zmiany. Daniel Obajtek był prezesem spółki przez 6 lat, ale dwa miesiące temu zwołano Radę Nadzorczą i został odwołany z tego stanowiska. Ostatnio przekazano, że nowym prezesem spółki będzie Ireneusz Fąfara. 

Podczas kadencji Daniela Obajtka w Orlenie wiele się działo. Spółka kupowała i sprzedawała kolejne udziały, co przynosiło ogromne zyski. Aktualnie w sprawie starego kierownictwa prowadzone jest śledztwo CBŚ. 

Kontrolerzy zapukają do drzwi Polaków. Będą sprawdzać jeden dokument

Tyle zarabiał Daniel Obajtek w Orlenie

Posłanka Koalicji Obywatelskiej Agnieszka Pomaska na antenie TVN24 poruszyła temat zarobków byłego prezesa Orlenu. Wspomniała, że należał on do najlepiej opłacanych menedżerów, którzy kierowali państwowymi spółkami. Posłanka ujawniła, że w 2022 roku na konto Obajtka trafiło wynagrodzenie w wysokości 2 mln 416 tys. 273 zł 79 gr. Agnieszka Pomaska przekazała również, że najnowsze dane dotyczące zarobków byłego prezesa spółki poznamy za dwa tygodnie. 

Obajtek będzie musiał oddać państwu milion złotych?

Jak się jednak okazuje, prawdopodobnie Daniel Obajtek będzie musiał zwrócić państwu gigantyczną kwotę. Posłanka KO na antenie TVN 24 wspomniała, że przed wyborami parlamentarnymi posłowie bacznie przyglądali się budżetowi spółki i odkryli, że pensje członków zarządu Orlenu były zawyżane. Jeśli chodzi o ówczesnego prezesa spółki, to miał on z tego tytułu zgarnąć dodatkowy milion złotych, który prokuratura może kazać mu zwrócić. 

Zobacz także: Wypłata 800 plus może się opóźnić. Te osoby dostaną dopiero we wrześniu