Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Orlen

Orlen

Orlen – co to za firma? Podstawowe informacje

Orlen, a dokładniej Polski Koncern Naftowy Spółka Akcyjna, to polski koncern wielobranżowy o strategicznym znaczeniu. Siedzibą firmy jest Płock, a prezesem jest Daniel Obajtek. Orlen to spółka akcyjna, w której Skarb Państwa posiada aż 49,9% udziałów. Innym z istotnych inwestorów jest Nationale-Nederlanden OFE (5,4%). Przychody firmy w 2022 osiągnęły aż 277 564 mln złotych. Spółka zatrudnia aż 65 tysięcy pracowników.

Na przestrzeni ostatnich lat, Orlen odniósł serię finansowych sukcesów. Pod koniec października 2017 roku, cena jednej akcji Orlenu wzrosła do rekordowego poziomu 128 złotych za sztukę, zaś w 2021 roku padł kolejny rekord – tym razem w zakresie zysku netto, który wyniósł 11,2 miliarda złotych. W roku 2022 natomiast, agencja Moody’s Investor Service przyznała Orlenowi rating na poziomie A3 (najwyższy) ze stabilną perspektywą.

Spółka Orlen dla wielu Polaków jest koncernem kontrowersyjnym, głównie z uwagi na postać jej prezesa, Daniela Obajtka, dość mocno powiązanego z partią Prawo i Sprawiedliwość, oraz jej prezesem, jakim jest Jarosław Kaczyński. Liczba afer Orlenu jest jednak rzeczywiście dość pokaźna, podobnie jak tych związanych bezpośrednio z Danielem Obajtkiem i PiS. Danielowi Obajtkowi zarzucano nawet przyjęcie łapówki czy rozmaite oszustwa finansowe. Wielu kierowców postulowało nawet bojkot Orlenu.

Czym zajmuje się Orlen?

Orlen operuje na wielu rynkach, jednak kluczowe są oczywiście działania związane z gazem i ropą naftową. Działania spółki w tym zakresie obejmują poszukiwanie, wydobycie, logistykę, dystrybucję, przerób i sprzedaż rzeczonych surowców. Orlen aktywnie działa także na rynku biopaliwowym, energii elektrycznej i cieplnej, petrochemicznym, nawozów sztucznych i prasowym.

Koncern posiada cztery rafinerie ropy naftowej. Jedną w Polsce (Płock), dwie w Czechach (Kralupy nad Vltavou i Litvinov) i jedną na Litwie (Możejki). Orlen posiada także imponującą bazę logistyczną, która zapewnia firmie dynamiczny wzrost. Działalność wydobywczą Orlen prowadzi na terenie Polski, Kanady i Norwegii. Pośredniczy także w imporcie gazu i ropy naftowej od podmiotów zewnętrznych. Na terenie Polski Orlen posiada prawie 2 000 stacji paliw, a działalność w tym zakresie prowadzi również za granicą.

Kto wchodzi w skład grupy Orlen?

W skład grupy Orlen wchodzi wiele pomniejszych marek, brandów zagranicznych (na przykład stacje paliw Star w Niemczech) i spółek zależnych. Wśród najistotniejszych z nich wymienić można takie, jak Anwil, Energa, Lotos, PGNiNG czy Ruch. Orlen jest także częściowym udziałowcem wielu spółek, a aktualną ambicję koncernu stanowi utworzenie wielkiego, multienergetycznego konsorcjum.

Pokaż więcej

Orlen, Obajtek
29.05.2024 12:31 Dyrektorzy Orlenu zarabiali miliony. Wydało się, ile dostawał Daniel Obajtek

Informacje płynące ze sprawozdania rady nadzorczej Orlenu niektórych mogą przyprawić o zawroty głowy. Jak się bowiem okazuje, tylko w ubiegłym roku członkowie zarządu spółki zarobili ponad 24 miliony złotych. Na każdego członka zarządu w 2023 roku przypadło co najmniej 1,44 mln zł. Najwięcej ze wszystkich zarobił jednak Daniel Obajtek. 

orlen
22.05.2024 22:38 Orlen ujawnił wyniki finansowe. Spore zaskoczenie

Grupa Orlen właśnie podała wyniki finansowe za I kwartał 2024 roku. Jak wynika ze skonsolidowanego reportu kwartalnego, zysk netto w pierwszych trzech miesiącach wyniósł 82 mld 785 mln zł, jednak był niższy o 6 mld 686 mln zł w stosunku do analogicznego okresu w ubiegłym roku. Z czego wynika spadek?

Orlen
21.05.2024 14:29 Spółka ORLEN wystąpiła na kongresie IMPACT i oznajmiła w co będzie teraz inwestować

Marek Garniewski, prezes ORLEN VC, był gościem specjalnym konferencji IMPACT’24 w Poznaniu, która jest jednym z najważniejszych kongresów gospodarczo-społecznych odbywających się w Polsce. Podczas rozmowy z dziennikarzem Pawłem Oksanowiczem przybliżył zainteresowanym na wydarzeniu wyzwania, jakie stanowić będzie transformacja energetyczna.

Orlen
15.05.2024 12:15 Zmiany w Orlenie. Wydłużyła się lista wiceprezesów

Orlen szuka wiceprezesów. Rada Nadzorcza opublikowała aż trzy ogłoszenia. Dzień wcześniej podano do wiadomości, że skład Zarządu ORLEN S.A. powiększa się o dwie osoby. Nie wszystkie postępowania udało się zakończyć sukcesem. Wymagania wobec kandydatów są wyjątkowo konkretne.

Orlen
08.05.2024 22:57 Ujawnili skandaliczne warunki na budowie Orlenu. Pracownicy przerwali milczenie

Dziennikarze “Gazety Wyborczej” i stacji TVN przeprowadzili śledztwo, które pokazuje warunki pracy na budowie należącego do Orlenu kompleksu Olefin III w Płocku. Wykryto szereg nieprawidłowości. Warunki są skandaliczne. 

tankowanie
03.05.2024 09:36 Ostatni dzień na tankowanie? Eksperci ostrzegają przed podwyżkami

Majówka powoli dobiega końca, a wraz z nią niższe ceny na stacjach benzynowych. Eksperci zdradzają, o ile wzrosną ceny paliw. Niektórym kierowcom uda się uniknąć podwyżek.

stacja Orlen
25.04.2024 15:23 Orlen obniża ceny paliw. Kto zapłaci mniej za tankowanie?

Cena paliwa na Orlenie będzie niższa. Koncern zapowiedział wielkie zmiany na okres weekendu majowego. Litr dowolnego paliwa będzie tańszy od 30 do 40 groszy. Trzeba jednak spełnić określony warunek. Na dystrybutorach ceny nie będą obniżone, gdyż naliczenie bratu nastąpi dopiero przy kasie. Wyjaśniamy szczegóły promocji.

stacja Orlen, karetka
25.04.2024 13:32 Wypadek w Orlenie. Nie żyje jedna osoba, druga trafiła do szpitala

Śmiertelny wypadek pracownika Orlenu. Do zdarzenia doszło w Płocku przy realizacji jednej z inwestycji koncernu paliwowego. Policja potwierdza śmierć 30-letniego Polaka. Drugi z pracowników, obywatel Korei Południowej, trafił z obrażeniami do szpitala.

Orlen
24.04.2024 13:37 Orlen oszukany przez 25-latka na miliony dolarów. W akcji prokuratura

Spółka Orlen Trading Switzerland wpłaciła zaliczki na ropę, której finalnie nie otrzymała. Gigantyczna kwota z przedpłat trafiła do 25-letniego obywatela Chin. Okazuje się, że sprawą zajęła się prokuratura. Przedstawiamy szczegóły.

Orlen
17.04.2024 13:08 Duże zmiany w Orlenie. Powołano nowy zarząd spółki

Orlen powołał nowy zarząd. Spółka przekazała informacje o decyzjach kadrowych we wtorkowy wieczór 16 kwietnia, czyli w dniu powołania nowych członków. Kim jest Magdalena Bartoś i Robert Soszyński?

Daniel Obajtek, Orlen
12.04.2024 11:04 Tyle zarabiał Daniel Obajtek w Orlenie. Kwota jest imponująca

Daniel Obajtek do niedawna pełnił funkcję prezesa Orlenu. Państwowa spółka w ostatnich latach odnotowywała naprawdę spore zyski. Na jakie zarobki mógł liczyć Obajtek? Kwoty są naprawdę pokaźne. Przedstawiamy szczegóły. 

Orlen
08.03.2024 22:13 Przeszukania w biurach Orlenu. Prokuratura ujawnia nowe fakty

Prokuratura prowadzi śledztwa, których przedmiotem jest Orlen. W biurach koncernu prowadzone są przeszukania, a teraz światło dzienne ujrzały nowe fakty. Wiadomo już, czego dokładnie dotyczyła kontrola oraz jakie nieprawidłowości ujawniła. 

dystrybutor paliwa, samochód
04.03.2024 22:17 Nowy gracz na rynku paliw. Szykuje się konkurencja dla Orlenu?

Na polski rynek paliw wkroczył nowy gracz. Wszyscy już go jednak dobrze znają. Trzeba przyznać, że to zaskakujący krok ze strony spółki. Nowym sprzedawcą paliw ma być… Dino.

Orlen
22.02.2024 20:41 Polski milioner chce kupić Polska Press. Jest reakcja Orlenu

Do Orlenu zgłasza się coraz więcej chętnych na zakup grupy Polska Press. Na liście znalazło się również znaczące nazwisko w świecie mediów. Sam koncern wydał oświadczenie, które na razie rozwiewa wszystkie wątpliwości.

Daniel Obajtek
07.02.2024 08:45 Wiemy, kto zastąpi Daniela Obajtka. Wielkie zmiany w Orlenie

Rada nadzorcza PKN Orlen podjęła decyzję. Daniela Obajtka na stanowisku prezesa koncernu zastąpi Witold Literacki. To jednak nie jest jedyna zmiana w zarządzie koncernu.

Daniel Obajtek
05.02.2024 22:51 Daniel Obajtek zabrał głos po raporcie NIK. "To teraz cała prawda"

Najwyższa Izba Kontroli ujawniła raport dotyczący śledztwa w sprawie fuzji Orlenu z Lotosem, który ujawnił spore nieprawidłowości. Do całej sprawy postanowił odnieść się niedawno odwołany prezes Orlenu, Daniel Obajtek. Opisał wszystko w mediach społecznościowych i nie gryzł się w język.

dystrybutor paliwa
01.02.2024 15:03 Wielkie zmiany w Orlenie. Czy ceny paliw polecą w dół?

Afera związana z cenami paliw na stacjach Orlen trwała od miesięcy. Głównego winowajcy rzekomego ręcznego sterowania cenami dopatrywano się w osobie prezesa zarządu, Daniela Obajtka. Ten został właśnie odwołany ze stanowiska. Nasuwa się zatem pytanie: czy ceny paliw gwałtownie spadną?

Kiosk Ruchu w Warszawie
11.01.2024 17:15 Spore zmiany w kioskach Ruchu. Jest odpowiedź Orlenu

W czwartek pojawiły się doniesienia dotyczące zmian w dystrybucji prasy przez Ruch. Część mediów donosiła, że oznacza to koniec sprzedaży gazet przez tę sieć. Do informacji po kilku godzinach odniósł się Orlen, który posiada większościowy pakiet udziałów w spółce.

Stacja paliw Orlen
08.01.2024 16:28 Gigantyczna transakcja Orlenu. Setki nowych stacji

Nowy rok kalendarzowy Orlen zaczął od mocnego uderzenia. Państwowy koncern pomyślnie zrealizował transakcję dotyczącą przejęcia jednej z zagranicznych sieci stacji benzynowych, dzięki czemu urósł w siłę poza granicami Polski.

Stacja paliw Orlen
06.01.2024 12:11 To ona zastąpi Daniela Obajtka w Orlenie? Padło konkretne nazwisko

Gromadzące się nad Danielem Obajtkiem czarne chmury zwiastują zmianę na fotelu prezesa Orlenu. Wśród dotychczasowych propozycji miało właśnie pojawić się bardzo mocne nazwisko, zaś szanse innych miały się drastycznie zmniejszyć.

Orlen Janina Goss Jarosław Kaczyński
13.12.2023 22:22 Janina Goss zwolniona z Orlenu. Przyjaciółka Jarosława Kaczyńskiego poza radą nadzorczą

Przyjaciółka Jarosława Kaczyńskiego zwolniona z Orlenu. Pierwsza decyzja Borysa Budki w roli ministra aktywów państwowych dotyczyła roszad personalnych. Janina Goss straciła posadę z Rady Nadzorczej PKN Orlen.

Orlen, Daniel Obajtek
13.12.2023 12:08 Daniel Obajtek już nie będzie prezesem Orlenu? Szykują się wielkie zmiany

Na 6 lutego spółka Orlen zwołała nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy. Nie wykluczone, że tego dnia zostanie odwołana obecna rada nadzorcza. Oznacza to, że Daniel Obajtek może niebawem przestać pełnić funkcję prezesa Orlenu. 

Orlen
07.12.2023 12:22 Niebywałe ceny paliw na stacjach. "Tańsze niż w wyborczej promocji"

W czwartek na stacjach benzynowych Orlen pojawiły się nowe ceny paliw. Okazuje się, że benzyna w hurcie jest najtańsza od stycznia 2022 roku. Ten spadek cen skomentował w mediach społecznościowych ekonomista Rafał Mundry, który przewiduje kolejne zmiany w najbliższym czasie.

Daniel Obajtek
08.11.2023 17:24 Co stanie się z Danielem Obajtkiem? Jedna opcja "nie jest przypadkiem"

Powyborcze perspektywy dla Daniela Obajtka nie przewidują, jakoby miał pozostać na stanowisku prezesa Orlenu. Nie oznacza to jednak, że nie ma on żadnego dobrego wyjścia z tej sytuacji. Jedno z nich określane jest wręcz mianem “nieprzypadkowego”.

Orlen
02.11.2023 22:07 "7 zł za litr jeszcze w listopadzie". Przewidywania eksperta nie pozostawiają złudzeń

Ceny paliw na stacjach Orlenu po wyborach regularnie idą w górę. Jeden litr benzyny kosztuje już ponad 6,50 zł, a to jeszcze nie koniec. Analitycy przekazali niepokojące przewidywania dotyczące podwyżek cen paliwa. 

Orlen-stacja-paliwo-biznesinfo
27.10.2023 22:22 Podwyżki cen paliw na stacjach Orlenu. Niepokojące wnioski ekspertów

Z obserwacji dziennikarza TVN24 Artura Molędy wynika, że na jednej z warszawskich stacji Orlenu paliwo podrożało o siedem groszy na litrze – i to tylko podczas jednego dnia. Koncern tłumaczy, co jest przyczyną podwyżek, a eksperci prognozują, na jakim progu cenowym zatrzyma się paliwowy gigant.

Stacja benzynowa Orlenu
26.10.2023 14:48 Ceny paliwa poszły w górę. Tuż przed dniem Wszystkich Świętych

Do Wszystkich Świętych został niecały tydzień. Wygląda jednak na to, że kierowców wyjeżdżających na groby czeka niemiła niespodzianka. Orlen oraz Aramco Polska podniosły ceny paliw w hurcie. To z kolei odbije się na cenach detalicznych.

Daniel Obajtek-polska-flaga-konferencja
21.10.2023 15:27 Odprawa Daniela Obajtka może być wysoka. Nie wiadomo jednak, czy prezes Orlenu ją dostanie

Po ogłoszeniu wyników wyborów parlamentarnych nie milkną głosy zwiastujące nowy porządek i w rządzie, i w różnorakich państwowych spółkach. Koalicja Obywatelska, która zdobyła 30,7 proc. głosów (najwięcej z partii opozycyjnych), zapowiedziała, że gdy przejmie władzę, jednym z jej pierwszych kroków będzie dymisja prezesa Orlenu Daniela Obajtka. Ten, jak informuje money.pl, może liczyć na sowitą odprawę, jednak otrzymanie tych pieniędzy niekoniecznie jest takie oczywiste.