Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Orlen

Orlen

Orlen – co to za firma? Podstawowe informacje

Orlen, a dokładniej Polski Koncern Naftowy Spółka Akcyjna, to polski koncern wielobranżowy o strategicznym znaczeniu. Siedzibą firmy jest Płock, a prezesem jest Daniel Obajtek. Orlen to spółka akcyjna, w której Skarb Państwa posiada aż 49,9% udziałów. Innym z istotnych inwestorów jest Nationale-Nederlanden OFE (5,4%). Przychody firmy w 2022 osiągnęły aż 277 564 mln złotych. Spółka zatrudnia aż 65 tysięcy pracowników.

Na przestrzeni ostatnich lat, Orlen odniósł serię finansowych sukcesów. Pod koniec października 2017 roku, cena jednej akcji Orlenu wzrosła do rekordowego poziomu 128 złotych za sztukę, zaś w 2021 roku padł kolejny rekord – tym razem w zakresie zysku netto, który wyniósł 11,2 miliarda złotych. W roku 2022 natomiast, agencja Moody’s Investor Service przyznała Orlenowi rating na poziomie A3 (najwyższy) ze stabilną perspektywą.

Spółka Orlen dla wielu Polaków jest koncernem kontrowersyjnym, głównie z uwagi na postać jej prezesa, Daniela Obajtka, dość mocno powiązanego z partią Prawo i Sprawiedliwość, oraz jej prezesem, jakim jest Jarosław Kaczyński. Liczba afer Orlenu jest jednak rzeczywiście dość pokaźna, podobnie jak tych związanych bezpośrednio z Danielem Obajtkiem i PiS. Danielowi Obajtkowi zarzucano nawet przyjęcie łapówki czy rozmaite oszustwa finansowe. Wielu kierowców postulowało nawet bojkot Orlenu.

Czym zajmuje się Orlen?

Orlen operuje na wielu rynkach, jednak kluczowe są oczywiście działania związane z gazem i ropą naftową. Działania spółki w tym zakresie obejmują poszukiwanie, wydobycie, logistykę, dystrybucję, przerób i sprzedaż rzeczonych surowców. Orlen aktywnie działa także na rynku biopaliwowym, energii elektrycznej i cieplnej, petrochemicznym, nawozów sztucznych i prasowym.

Koncern posiada cztery rafinerie ropy naftowej. Jedną w Polsce (Płock), dwie w Czechach (Kralupy nad Vltavou i Litvinov) i jedną na Litwie (Możejki). Orlen posiada także imponującą bazę logistyczną, która zapewnia firmie dynamiczny wzrost. Działalność wydobywczą Orlen prowadzi na terenie Polski, Kanady i Norwegii. Pośredniczy także w imporcie gazu i ropy naftowej od podmiotów zewnętrznych. Na terenie Polski Orlen posiada prawie 2 000 stacji paliw, a działalność w tym zakresie prowadzi również za granicą.

Kto wchodzi w skład grupy Orlen?

W skład grupy Orlen wchodzi wiele pomniejszych marek, brandów zagranicznych (na przykład stacje paliw Star w Niemczech) i spółek zależnych. Wśród najistotniejszych z nich wymienić można takie, jak Anwil, Energa, Lotos, PGNiNG czy Ruch. Orlen jest także częściowym udziałowcem wielu spółek, a aktualną ambicję koncernu stanowi utworzenie wielkiego, multienergetycznego konsorcjum.

Pokaż więcej

Orlen
22.02.2024 20:41 Polski milioner chce kupić Polska Press. Jest reakcja Orlenu

Do Orlenu zgłasza się coraz więcej chętnych na zakup grupy Polska Press. Na liście znalazło się również znaczące nazwisko w świecie mediów. Sam koncern wydał oświadczenie, które na razie rozwiewa wszystkie wątpliwości.

Daniel Obajtek
07.02.2024 08:45 Wiemy, kto zastąpi Daniela Obajtka. Wielkie zmiany w Orlenie

Rada nadzorcza PKN Orlen podjęła decyzję. Daniela Obajtka na stanowisku prezesa koncernu zastąpi Witold Literacki. To jednak nie jest jedyna zmiana w zarządzie koncernu.

Daniel Obajtek
05.02.2024 22:51 Daniel Obajtek zabrał głos po raporcie NIK. "To teraz cała prawda"

Najwyższa Izba Kontroli ujawniła raport dotyczący śledztwa w sprawie fuzji Orlenu z Lotosem, który ujawnił spore nieprawidłowości. Do całej sprawy postanowił odnieść się niedawno odwołany prezes Orlenu, Daniel Obajtek. Opisał wszystko w mediach społecznościowych i nie gryzł się w język.

dystrybutor paliwa
01.02.2024 15:03 Wielkie zmiany w Orlenie. Czy ceny paliw polecą w dół?

Afera związana z cenami paliw na stacjach Orlen trwała od miesięcy. Głównego winowajcy rzekomego ręcznego sterowania cenami dopatrywano się w osobie prezesa zarządu, Daniela Obajtka. Ten został właśnie odwołany ze stanowiska. Nasuwa się zatem pytanie: czy ceny paliw gwałtownie spadną?

Kiosk Ruchu w Warszawie
11.01.2024 17:15 Spore zmiany w kioskach Ruchu. Jest odpowiedź Orlenu

W czwartek pojawiły się doniesienia dotyczące zmian w dystrybucji prasy przez Ruch. Część mediów donosiła, że oznacza to koniec sprzedaży gazet przez tę sieć. Do informacji po kilku godzinach odniósł się Orlen, który posiada większościowy pakiet udziałów w spółce.

Stacja paliw Orlen
08.01.2024 16:28 Gigantyczna transakcja Orlenu. Setki nowych stacji

Nowy rok kalendarzowy Orlen zaczął od mocnego uderzenia. Państwowy koncern pomyślnie zrealizował transakcję dotyczącą przejęcia jednej z zagranicznych sieci stacji benzynowych, dzięki czemu urósł w siłę poza granicami Polski.

Stacja paliw Orlen
06.01.2024 12:11 To ona zastąpi Daniela Obajtka w Orlenie? Padło konkretne nazwisko

Gromadzące się nad Danielem Obajtkiem czarne chmury zwiastują zmianę na fotelu prezesa Orlenu. Wśród dotychczasowych propozycji miało właśnie pojawić się bardzo mocne nazwisko, zaś szanse innych miały się drastycznie zmniejszyć.

Orlen Janina Goss Jarosław Kaczyński
13.12.2023 22:22 Janina Goss zwolniona z Orlenu. Przyjaciółka Jarosława Kaczyńskiego poza radą nadzorczą

Przyjaciółka Jarosława Kaczyńskiego zwolniona z Orlenu. Pierwsza decyzja Borysa Budki w roli ministra aktywów państwowych dotyczyła roszad personalnych. Janina Goss straciła posadę z Rady Nadzorczej PKN Orlen.

Orlen, Daniel Obajtek
13.12.2023 12:08 Daniel Obajtek już nie będzie prezesem Orlenu? Szykują się wielkie zmiany

Na 6 lutego spółka Orlen zwołała nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy. Nie wykluczone, że tego dnia zostanie odwołana obecna rada nadzorcza. Oznacza to, że Daniel Obajtek może niebawem przestać pełnić funkcję prezesa Orlenu. 

Orlen
07.12.2023 12:22 Niebywałe ceny paliw na stacjach. "Tańsze niż w wyborczej promocji"

W czwartek na stacjach benzynowych Orlen pojawiły się nowe ceny paliw. Okazuje się, że benzyna w hurcie jest najtańsza od stycznia 2022 roku. Ten spadek cen skomentował w mediach społecznościowych ekonomista Rafał Mundry, który przewiduje kolejne zmiany w najbliższym czasie.

Daniel Obajtek
08.11.2023 17:24 Co stanie się z Danielem Obajtkiem? Jedna opcja "nie jest przypadkiem"

Powyborcze perspektywy dla Daniela Obajtka nie przewidują, jakoby miał pozostać na stanowisku prezesa Orlenu. Nie oznacza to jednak, że nie ma on żadnego dobrego wyjścia z tej sytuacji. Jedno z nich określane jest wręcz mianem “nieprzypadkowego”.

Orlen
02.11.2023 22:07 "7 zł za litr jeszcze w listopadzie". Przewidywania eksperta nie pozostawiają złudzeń

Ceny paliw na stacjach Orlenu po wyborach regularnie idą w górę. Jeden litr benzyny kosztuje już ponad 6,50 zł, a to jeszcze nie koniec. Analitycy przekazali niepokojące przewidywania dotyczące podwyżek cen paliwa. 

Orlen-stacja-paliwo-biznesinfo
27.10.2023 22:22 Podwyżki cen paliw na stacjach Orlenu. Niepokojące wnioski ekspertów

Z obserwacji dziennikarza TVN24 Artura Molędy wynika, że na jednej z warszawskich stacji Orlenu paliwo podrożało o siedem groszy na litrze – i to tylko podczas jednego dnia. Koncern tłumaczy, co jest przyczyną podwyżek, a eksperci prognozują, na jakim progu cenowym zatrzyma się paliwowy gigant.

Stacja benzynowa Orlenu
26.10.2023 14:48 Ceny paliwa poszły w górę. Tuż przed dniem Wszystkich Świętych

Do Wszystkich Świętych został niecały tydzień. Wygląda jednak na to, że kierowców wyjeżdżających na groby czeka niemiła niespodzianka. Orlen oraz Aramco Polska podniosły ceny paliw w hurcie. To z kolei odbije się na cenach detalicznych.

Daniel Obajtek-polska-flaga-konferencja
21.10.2023 15:27 Odprawa Daniela Obajtka może być wysoka. Nie wiadomo jednak, czy prezes Orlenu ją dostanie

Po ogłoszeniu wyników wyborów parlamentarnych nie milkną głosy zwiastujące nowy porządek i w rządzie, i w różnorakich państwowych spółkach. Koalicja Obywatelska, która zdobyła 30,7 proc. głosów (najwięcej z partii opozycyjnych), zapowiedziała, że gdy przejmie władzę, jednym z jej pierwszych kroków będzie dymisja prezesa Orlenu Daniela Obajtka. Ten, jak informuje money.pl, może liczyć na sowitą odprawę, jednak otrzymanie tych pieniędzy niekoniecznie jest takie oczywiste.

orlen
20.10.2023 21:00 Ceny w górę na stacjach Orlenu. Analitycy zdradzają, co będzie dalej

Zdaniem analityków z firmy e-petrol poszukiwania stacji, na których można zatankować za mniej niż 6 zł za litr, stają się coraz trudniejsze. – Halloo, wyświetlacz się popsuł. Po wyborach miała się polityka cenowa nie zmieniać, a ceny w hurcie miały nie mieć przełożenia na detal – napisał na platformie X (dawny Twitter) ekonomista Daniel Kostecki i załączył zdjęcie, na którym nie wypatrzymy wciąż obecnej w wielu miejscach stawki 5,99 zł za litr paliwa. Co zatem może czekać kierowców w najbliższej przyszłości?

orlen-stacja-paliw-tankowanie-samochody
20.10.2023 17:06 Jest rezygnacja we władzach Orlenu. Takiej zmiany nie było od dawna

W sierpniu Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen SA poinformował, że Grupa jest największą firmą w tej części Europy. W rankingu magazynu "Fortune" koncern sklasyfikowano na 216. miejscu – o 208 pozycji wyżej niż wcześniej. Przedsiębiorstwu z pewnością nie można odmówić ogromnej roli, jaką pełni na polskim rynku energetycznym i pracy (zatrudnia dziesiątki tysięcy osób). Nic więc dziwnego, że od kilku godzin jest głośno na temat zmian w składzie rady nadzorczej Orlenu.

Orlen, stacja
19.10.2023 14:56 "Cud" na stacjach Orlenu? Gdy zobaczył ceny, natychmiast sięgnął po telefon

W ostatnim czasie temat cen paliwa na stacjach Orlenu był na ustach wszystkich Polaków. Wielu z nich postrzegało to jako element gry politycznej, prowadzonej przez Daniela Obajtka przed wyborami parlamentarnymi. Okazuje się, że pomimo zapowiedzi ekspertów, ceny benzyny i oleju napędowego na stacjach państwowej spółki nadal pozostają na niskim poziomie.

Samochód, tankowanie
19.10.2023 08:55 Co dalej z cenami paliw? Eksperci nie mają złudzeń, kierowcy muszą się przygotować

W ostatnich tygodniach stacje paliw w Polsce przeżywały prawdziwe oblężenie. Wszystko za sprawą ogromnych obniżek cen benzyny i oleju napędowego, które wręcz skusiły kierowców do robienia zapasów. Wiele osób obawiało się, że po wyborach parlamentarnych ceny wzrosną. Jak podaje serwis money.pl, podwyżka już się rozpoczęła.

Daniel Obajtek, stacja Orlen
17.10.2023 14:35 Ceny na stacjach Orlenu w górę. Spełnił się czarny scenariusz

W ostatnich tygodniach Polacy szturmowali stacje paliw. Wszystko przez to, że przed wyborami parlamentarnymi ceny benzyny i oleju napędowego były bardzo niskie. Jak przedstawiają się ceny paliw po wyborach i czy kierowcy powinni się martwić?

Ceny paliw w Polsce, Orlen, Daniel Obajtek
12.10.2023 15:40 Stało się, ruszyły podwyżki cen paliw. Taniej może już nie być. Co na to Obajtek?

Ostatnie informacje dot. zapowiedzi wzrostu cen paliw najwyraźniej nie trafiły z terminem - ceny zaczęły rosnąć szybciej, niż się spodziewano. Prezes Orlenu Daniel Obajtek twierdzi jednak, że koncern nie zamierza podnosić cen na swoich stacjach benzynowych.

Stacja Orlenu
11.10.2023 13:21 Szykujcie się na duże podwyżki cen. Ekspert właśnie potwierdził

Bardzo niepokojące doniesienia dotyczące cen paliw właśnie ujrzały światło dzienne. Według wypowiedzi jednego z ekspertów, ceny paliw już wkrótce mają drastycznie wystrzelić w górę. Do słów odniósł się m.in. prezes Orlenu Daniel Obajtek.

Orlen, stacja, logo firmy
03.10.2023 10:59 Świąteczne premie we wrześniu. Pracownicy Orlenu mają powody do radości

“Gazeta Wyborcza” podaje, że pracownicy Orlenu otrzymali bożonarodzeniowe premie w wysokości 6 tys. złotych brutto.

Tankowanie na stacji paliw
27.09.2023 20:07 Przełom na stacjach paliw. Sieć zmienia zdanie po dwóch dniach

W poniedziałek po internecie zaczęły rozprzestrzeniać się zaskakujące informacje o nowej polityce jednej z sieci stacji paliwowych. Zaledwie po dwóch dniach dokonał się zaskakujący zwrot w sprawie.

orlen-stacja-paliw-tankowanie
21.09.2023 09:39 Czesi przyjeżdżają do nas po paliwo. „To obłęd, co się dzieje z cenami”

Tylko szaleniec lub bogaty człowiek, mając blisko do polskiej stacji, nie zdecydowałby się u was tankować – mówi redakcji money.pl Jan Bubencik tankujący na Orlenie po polskiej stronie granicy. Analitycy banku Goldman Sachs zwracali uwagę, że latem w Czechach, na Słowacji i Węgrzech ceny paliw rosły wraz ze zwyżką notowań ropy naftowej. Nie zaobserwowano tego wówczas w Polsce. To, że paliwo jest u nas najtańsze w regionie, mają potwierdzać cotygodniowe raporty paliwowe Komisji Europejskiej. Pytanie, jaki jest powód?

None
16.08.2023 17:59 Obajtek: Orlen staje się paliwową marką numer 1 w Czechach

- Zagraniczna ekspansja Orlenu ma coraz lepsze efekty, stajemy się paliwową marką numer 1 w Czechach - poinformował na swoim koncie w serwisie X (dawniej Twitter) Daniel Obajtek.

Orlen
15.08.2023 16:05 Gigantyczny awans PKN Orlen w rankingu największych firm świata. Obajtek ma powody do radości

- Grupa Orlen jest największą firmą w tej części Europy - poinformował za pośrednictwem swojego Twittera Daniel Obajtek. Radość prezesa polskiego giganta związana jest bezpośrednio z najnowszym rankingiem prestiżowego Fortune Magazine. Rodzimy koncern uplasował się na 216 miejscu w rankingu największych przedsiębiorstw, notując jednocześnie awans, aż o 208 pozycji.

Policjant wsiadający do radiowozu
10.08.2023 20:07 Mundurowi chcą rabatów na Orlenie. Mówią o trudnej sytuacji materialnej i moralnym obowiązku

Money.pl informuje, że służby mundurowe chcą specjalnych zniżek dla członków branżowych związków zawodowych. Napisali w tej sprawie list do prezesa Orlenu, Daniela Obajtka.