Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Gigantyczne opodatkowanie pracy. Tyle płacą Polacy
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 12.04.2024 14:06

Gigantyczne opodatkowanie pracy. Tyle płacą Polacy

pieniądze
Fot. Pixabay/gosiak1980

Od wynagrodzeń Polaków pobierane są liczne opłaty, takie jak podatki czy składki na ubezpieczenie społeczne. Główny Urząd Statystyczny raz w roku przedstawia dane, które wskazują, jakie kwoty są potrącane od zarobków. Okazuje się, że sumy te są naprawdę pokaźne. 

Od zarobków Polaków pobierane są różne opłaty

Zarobki, które otrzymują Polacy są pomniejszane z tytułu rozmaitych opłat. Od wynagrodzeń pobiera się nie tylko podatek dochodowy, ale także podatki od dochodów z własności, podatki osób pracujących na własny rachunek oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne. Okazuje się, że pracownicy płacą o wiele więcej, niż im się wydaje. Potwierdzenie tego możemy znaleźć w oficjalnych danych, które przekazuje Główny Urząd Statystyczny.

Zobacz także: Wypłata 800 plus może się opóźnić. Te osoby dostaną dopiero we wrześniu

Kontrolerzy zapukają do drzwi Polaków. Będą sprawdzać jeden dokument

GUS przedstawił kluczowe dane

Główny Urząd Statystyczny raz w roku publikuje dane w sprawie przeciętnego dochodu rozporządzalnego. Jest to suma dochodów osiąganych przez gospodarstwa domowe, po odjęciu wszystkich podatków i składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne.

GUS przestawia również dane dotyczące przeciętnego wynagrodzenia, na które mogą liczyć Polacy. W związku z tym, w prosty sposób można policzyć, jakie kwoty płacą Polacy w ramach podatków i składek na ubezpieczenia. Okazuje się, że są to pokaźne sumy.

Polacy płacą o wiele więcej, niż im się wydaje

Jakiś czas temu Główny Urząd Statystyczny opublikował obwieszczenie dotyczące w sprawie dochodu rozporządzalnego. Okazuje się, że w ubiegłym roku wynosił on 2678,30 złotych na jedną osobę. Przeciętne wynagrodzenie w tym samym roku było na poziomie 7155,48 złotych.

Jak podaje portal “Business Insider”, obciążenie pensji brutto podatkami i składkami na ubezpieczenia społeczne sięgają prawie 50 proc. Jeśli chodzi o rekord, to najwyższe opodatkowanie dochodów z pracy odnotowano w roku Polskiego Ładu, czyli w 2022 r. 

Tagi: GUS Podatki Praca