Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Wypłać gotówkę i zrób przelewy. Banki ostrzegają przed utrudnieniami
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 13.04.2024 09:38

Wypłać gotówkę i zrób przelewy. Banki ostrzegają przed utrudnieniami

bankomat
Fot. materiały własne

Kolejny weekend i kolejne złe wieści dla klientów wielu banków. Szereg instytucji zaplanowało na sobotę i niedzielę prace serwisowo-modernizacyjne. Na liście są m.in. Bank Pekao oraz ING Bank Śląski, których usługi mogą nie być dostępne przez kilka godzin. Radzimy więc wcześniej dokonać koniecznych transakcji i wypłacić gotówkę z bankomatów.

Weekendowe prace serwisowe w największych bankach

Weekend to ten czas, gdy banki chętnie przeprowadzają konieczne prace modernizacyjne. Niestety, zawsze wiążę się to z wielkimi niedogodnościami dla klientów, którzy zmuszeni są albo odłożyć wiele transakcji na później, albo też zawczasu przygotować się na przeszkody, np. wcześniej wypłacając gotówkę.

Taki los w sobotę i niedzielę (13 i 14 kwietnia) czeka wszystkich Polaków, którzy swoje produkty posiadają w PKO BP i Inteligo, Banku Pekao, ING Banku Śląskim, Banku Pocztowym oraz Santander Consumer Banku. Wszystkie te instytucje zapowiadają problemy zwłaszcza z płatnościami internetowymi, działaniem aplikacji mobilnych oraz Blika. W związku z tym utrudnione może być m.in. dokonywanie zakupów w sieci i sklepach stacjonarnych. A na co jeszcze trzeba się szykować? Wyjaśniamy.

Popularna sieć handlowa zniknie z Polski. Co ze sklepami?

PKO BP i ING Bank Śląski ostrzegają klientów

PKO BP i Inteligo ostrzega swoich klientów, że w niedzielę (14 kwietnia) od północy do godziny 6:00 ich aplikacje IKO oraz iPKO Biznes mobile, w tym także płatności zbliżeniowe telefonem i kodem Blik, nie będą działać.

Jednocześnie bank zapewnia, że płatności kartami w bankomatach i sklepach stacjonarnych pozostaną bez zmian. Ponadto, w ramach ochrony internetowych płatności kartą 3D-Secure 2 dostępna będzie tylko autoryzacja kodem SMS i PIN-em do karty.

ZOBACZ: Bank Pekao S.A. obniża marże i oferuje atrakcyjne warunki kredytu hipotecznego

Prace technologiczno-serwisowe zaplanował z kolei na sobotę (13 kwietnia) ING Bank Śląski. Od godziny 8:00 do godziny 20:00 nie dostaniemy się do modułu Makler w systemie bankowości internetowej.

Utrudnienia w działaniu kart płatniczych w Banku Pocztowym

Jeśli chodzi o Bank Pocztowy, jego klienci muszą być gotowi na utrudnienia w działaniu kart płatniczych. W nocy z soboty na niedzielę (13/14 kwietnia, godz. 23:00-3:00) planowana jest ok. 35-minutowa przerwa w możliwości dokonywania transakcji internetowych z wykorzystaniem usługi 3D-Secure.

To nie koniec niezbyt dobrych wieści, bowiem podobny problem, ale trwający aż 6 godzin, wystąpi w niedzielę (14 kwietnia). W godzinach 10:00-16:00 także nie wykonamy żadnych transakcji internetowych z wykorzystaniem usługi 3D-Secure. 

Kolejny z banków, które znalazły się na liście, to Santander Consumer Bank. Ten ostrzega, że w nocy z soboty na niedzielę (13/14 kwietnia) od godziny 20:00 do godziny 6:00 nie zalogujemy się do bankowości internetowej. Ten sam kłopot będziemy mieli również próbując skorzystać z bankowości mobilnej banku.

Bank Pekao nie będzie dostarczał powiadomień

Weekendowe prace nad udoskonalaniem swoich serwisów zapowiedział też Bank Pekao i tam będą one zdecydowanie największe. Z pierwszymi problemami klienci mierzyli się już w piątek oraz sobotę, a kolejne zaplanowane zostały na niedzielę.

W ostatnim dniu tygodnia w godzinach 18:00-24:00 będzie można korzystać ze swoich usług, ale nastąpi przerwa w dostarczaniu powiadomień o wpływach na konto, zrealizowanych zleceniach stałych czy poleceniach zapłaty. Informacji nie otrzymamy także w przypadku zleconych operacji BLIK, takich jak płatności, przelewy, wypłaty gotówki.

Źródło: Interia, bankier.pl