Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Handel > Popularna sieć handlowa zniknie z Polski. Co ze sklepami?
Piotr Szczurowski
Piotr Szczurowski 12.04.2024 20:47

Popularna sieć handlowa zniknie z Polski. Co ze sklepami?

Wózki sklepowe
fot. Photo by Donald Giannatti on Unsplash

Operator sieci SPAR Polska, firma SPAR Group, planuje sprzedać wszystkie sklepy, którymi obecnie zarządza. Informacja ta pojawiła się w rocznym raporcie firmy, cytowanym przez portal Wiadomości Handlowe. Aktualnie firma zarządza ponad 200 lokalami, a zmiana właściciela ma nastąpić do zakończenia roku finansowego, czyli do 30 września 2024 roku.

SPAR Group zarządzało ponad 200 lokalami w Polsce

SPAR Group jest obecna na polskim rynku od 2018 roku, kiedy to przejęła sieć supermarketów Piotr i Paweł. 66 sklepów zostało przemianowanych na Spar, Eurospar i Spar Express. Od tego czasu sieć się rozwijała, a według najnowszego raportu, pod koniec roku finansowego 2023 działalność prowadziło już 208 sklepów. Najnowsze wieści sugerują, jaka może czekać je przyszłość.

Sieć SPAR Polska obejmuje trzy główne marki - podzielone w zależności od powierzchni. Najwięcej sklepów to placówki o metrażu do 350 mkw, które pod szyldem SPAR. 

Eurospar reprezentowane jest przez 34 większe sklepy (1,3 tys. mkw.), a marka Spar Express jest obecna w 50 sklepach, które znajdują się na stacjach paliw sieci Avia (średnio 125 mkw.).

Czy brązowe jajka znikną ze sklepów? Rewolucja w supermarketach Weekendowe szaleństwo w Action. Totalne hity w niskich cenach

SPAR odnotował kolosalne straty. Planuje sprzedaż sklepów

Niestety, wkrótce wszystkie lokale należące do sieci zostaną sprzedane. Decyzja SPAR Group nie stanowi zaskoczenia dla osób, które śledzą branżę handlową, gdyż już jesienią zeszłego roku firma ogłosiła swoją intencję pozbycia się sieci w Polsce. Argumentowano to stratami finansowymi, szczególnie widocznymi na koniec minionego roku finansowego, co zresztą uwzględniono w raporcie.

Kolejnym czynnikiem, który zadecydował o sprzedaży lokali, są pożyczki zaciągnięte w Polsce. Na dzień 30 września 2022 roku zobowiązania finansowe wobec jednostek powiązanych SPAR Polska wynosiły blisko 291 milionów złotych, a część z nich ma być spłacona do końca sierpnia i grudnia 2024 roku.

SPAR Group prowadzi rozmowy z potencjalnymi kupcami. To oni przejmą sklepy

SPAR Group zapowiedziało, że do czasu finalizacji transakcji sprzedaży będzie nadal wspierać swoje sklepy w Polsce. Trwają rozmowy z potencjalnymi nabywcami, a firma daje sobie czas do końca roku finansowego 2024 na znalezienie odpowiedniego kupca.

SPAR Group Ltd to firma, która powstała na początku lat 60. XX wieku w RPA. Obecnie działa na wielu rynkach światowych, m.in. w Afryce i Europie. W Polsce jej działalność miała być kolejnym etapem ekspansji, ale rynek zweryfikował plany potężnej korporacji. Obecnie firma skupia się na znalezieniu odpowiedniego rozwiązania dla swojej działalności w Polsce i planuje sprzedaż posiadanych sklepów.