Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Handel > Czy brązowe jajka znikną ze sklepów? Rewolucja w supermarketach
Bartosz Onuczyński
Bartosz Onuczyński 12.04.2024 19:05

Czy brązowe jajka znikną ze sklepów? Rewolucja w supermarketach

brązowe jajka
Fot. Freepik

Niemieccy hodowcy ostrzegają, że za kilka lat brązowe jajka mogą zniknąć z półek supermarketów. To efekt zmiany preferencji hodowców, którzy przestawiają się na białe kury ze względu na ich większy potencjał i łatwiejsze utrzymanie. Ta zmiana może wpłynąć na wybór jajek dla konsumentów.

Przemiana preferencji hodowców

Niemieccy hodowcy kur zauważają znaczącą zmianę w branży drobiarskiej. Zamiast tradycyjnych brązowych kur, coraz częściej stawiają oni na białe kury. Powodem jest ich większy potencjał produkcyjny oraz łatwiejsze utrzymanie. 

Białe kury nie tylko żyją dłużej, ale również dłużej niosą jaja, co czyni je bardziej opłacalnymi dla hodowców. W efekcie, coraz więcej gospodarstw przestawia się na tę bardziej wydajną rasę kur.

Dino oszalało. Wyprzedają hitowe produkty za grosze Żabka debiutuje z nową koncepcją. "W sklepie w centrum handlowym Avenida łączymy zakupy z gastronomią i konsumpcją"

Konsekwencje dla konsumentów

Ta zmiana w hodowli kur może mieć bezpośrednie konsekwencje dla konsumentów. Choć dla większości osób kolor skorupki jajek może wydawać się nieistotny, dla niektórych grup społecznych, zwłaszcza starszych osób, ma to znaczenie. 

Brązowe jajka często kojarzą się z tradycją i naturalnością, dlatego też starsze pokolenie częściej sięga po nie w sklepach spożywczych. Jednakże, wraz z dominacją białych kur w hodowli, brązowe jajka mogą być coraz trudniejsze do znalezienia, aż w końcu znikną z półek supermarketów.

ZOBACZ TAKŻE: Lidl oszalał przed weekendem. Ceny skuszą miliony Polaków

Perspektywy na przyszłość

Pytanie, czy brązowe jajka rzeczywiście znikną ze sklepów, pozostaje otwarte. Choć obecnie jeszcze stanowią około 30 procent oferty jajek w supermarketach, tendencja ta może się zmienić wraz z dalszym przesuwaniem się hodowców w stronę białych kur. 

Dla konsumentów oznacza to możliwość ograniczenia wyboru, zwłaszcza dla tych, którzy preferują brązowe jajka ze względów estetycznych lub kulturowych. Jednakże, dla przemysłu drobiarskiego, przejście na bardziej wydajne białe kury może przynieść korzyści ekonomiczne i zrównoważone wykorzystanie zasobów.