Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Składka ZUS 2025. Przedsiębiorcy zapłacą więcej
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 20.06.2024 16:56

Składka ZUS 2025. Przedsiębiorcy zapłacą więcej

komputer, kalkulator, pieniądze
Fot. Pixabay/Firmbee, pasja1000

Wiemy już, jakie zmiany czekają przedsiębiorców w 2025. Na pierwszy plan zdecydowanie wysuwa się wyższa składka ZUS, ale na tym nie koniec. Nowy rok będzie również początkiem specjalnego programu. Przedsiębiorcy długo na to czekali.
 

Składka ZUS będzie wyższa

Duży ZUS — czyli składka społeczna opłacana przez firmy działające od co najmniej dwóch lat — w przyszłym roku będzie jeszcze ”większy”. A mówiąc mniej ogólnikowo: składki ZUS dla przedsiębiorców będą wyższe. Jak można się było spodziewać, będzie to efekt wyższego przeciętnego wynagrodzenia, które wyniesie ponad 8,5 tysiąca złotych. Wzrost tej kwoty przełoży się bezpośrednio na podstawę naliczania składki. Zmieni się także sposób wyliczania składki zdrowotnej — również z tego tytułu przedsiębiorcy zapłacą więcej.
 

Ważny komunikat banku PKO. Część klientów odzyska pieniądze

Ile wyniesie składka ZUS w 2025 roku?

Dokładna kwota przeciętnego wynagrodzenie w 2025 roku to 8579 zł, a podstawa naliczania składki: 5147,40 zł. Jak wyjaśnia Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy inFakt, składka ZUS wyniesie w związku z tym  1754,74 zł. Nawet bez składki zdrowotnej przedsiębiorcy zapłacą w przyszłym roku o 154,42 zł miesięcznie więcej, obecna składka wynosi bowiem 1600,32 zł. W tej kwocie zamykają się: składka emerytalna, składka rentowa, składka chorobowa oraz składka wypadkowa, a także fundusz pracy.

Należy jednak pamiętać również o wcześniej wspomnianej składce zdrowotnej. Dla osób rozliczających się na skali podatkowej, wynosi ona 9%, czyli niecałe 382 zł. W 2025 roku, w związku z podwyżką płacy minimalnej, będzie to już jednak 416,34 zł, tak samo jak dla osób korzystających z karty podatkowej.
 

Wakacje od ZUS

Przyszły rok to jednak również dobre informacje dla przedsiębiorców. Już za kilka miesięcy w życie mają wejść tzw. wakacje od ZUS, które umożliwią przedsiębiorcom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą miesięczne zwolnienie z opłat związanych ze składkami ZUS. Rozwiązanie to ma jednak zostać uchwalone dopiero 1 listopada, zatem w tym roku przedsiębiorcy skorzystają z niego jedynie za grudzień. Pierwszy raz odetchniemy więc z ulgą dopiero w styczniu 2025 roku, kiedy przyjdzie nam nie zapłacić składki grudniowej.

W 2025 roku miesięczne zawieszenie płatności za ZUS będzie możliwe w każdym miesiącu. Przedsiębiorcy mogą zdecydować nawet o zwolnieniu za grudzień 2024 i styczeń 2025. Dzięki temu oszczędzą w pierwszych dwóch miesiącach roku nawet 3355 złotych. A więc można powiedzieć, że pierwsze wakacje od ZUS zamienią się w ferie od ZUS - dodaje Piotr Juszczyk.