Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Szykują się duże zmiany w składce zdrowotnej. Niektórzy Polacy zapłacą więcej
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 24.04.2024 08:42

Szykują się duże zmiany w składce zdrowotnej. Niektórzy Polacy zapłacą więcej

list z ZUS-u, kalkulator, portfel, ręce
Fot. East News/Arkadiusz Ziolek

O zmianach w składce zdrowotnej mówiło się jeszcze przed wyborami parlamentarnymi. Jakiś czas temu zapowiedziano konkretne zmiany w tej kwestii. Okazuje się, że reforma nie będzie korzystna dla jednej grupy przedsiębiorców. Kto konkretnie zapłaci więcej? 

Składka zdrowotna do zmiany

W 2022 roku weszły w życie duże zmiany w rozliczaniu składki zdrowotnej, związane z Polskim Ładem. Spowodowały one spore zamieszanie i niestety nie przyniosły żadnych korzyści dla polskich przedsiębiorców. Reforma w składce zdrowotnej została zapowiedziana podczas kampanii wyborczej.

Wrócimy do ryczałtowego systemu rozliczania składki zdrowotnej. Skończymy z absurdem składki zdrowotnej od sprzedaży środków trwałych - czytaliśmy w “100 konkretach na 100 dni rządów” Koalicji Obywatelskiej.

Zobacz także: W Polsce właśnie przybyło milionerów. Aż dwie wygrane w Eurojackpot

Wielu emerytów będzie miało powód do radości. Jeszcze jedna wypłata z ZUS w kwietniu

Szykują się duże zmiany dla przedsiębiorców

Jakiś czas temu potwierdzono, że zmiany w tej kwestii faktycznie zostaną wprowadzone, a aktualnie trwają prace nad reformą. Zgodnie z zapowiedziami rządu, większość przedsiębiorców będzie płacić składkę zdrowotną w stałej kwocie. Stawka ma wynosić 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia. 

Przedsiębiorcy rozliczający się ryczałtem, zapłacą więcej po przekroczeniu limitu dochodowego, który ma być równy czterokrotności średniego wynagrodzenia. Wówczas będzie trzeba zapłacić 3,5 proc. od nadwyżki przychodu. Osoby na linowym PIT zapłacą 4,9 proc. od nadwyżki przychodu, gdy dochód będzie większy niż dwukrotność przeciętnego wynagrodzenia. W przypadku skali podatkowej, składka będzie taka sama, bez względu na dochody.

Dla kogo reforma będzie korzystna, a kto na niej straci?

Jak zauważa portal “Super Biznes”, zmiany nie będą zbyt korzystne dla ryczałtowców. Straty ma ponieść nawet 142 tys. takich przedsiębiorców. Na tej reformie najbardziej zyskają osoby na liniowym PIT. Jeżeli nowe przepisy wejdą w życie, to do określonego progu dochodowego, składka będzie dla nich niższa.

Zmiany będą korzystne również dla przedsiębiorców rozliczających się za pomocą skali podatkowej. Warto wspomnieć, że aktualnie wysokość opłaty rośnie wraz z dochodem. Po reformie natomiast będą płacić stałą kwotę. Nowe zasady w rozliczaniu składki zdrowotnej mają wejść w życie 1 stycznia 2025 r.