Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Wielu emerytów będzie miało powód do radości. Jeszcze jedna wypłata z ZUS w kwietniu
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 23.04.2024 09:20

Wielu emerytów będzie miało powód do radości. Jeszcze jedna wypłata z ZUS w kwietniu

seniorki, list z ZUS-u
Fot. Pixabay/silviarita, materiały własne

W ostatnim czasie emeryci mogli liczyć na dodatkową wypłatę w postaci trzynastek, a wcześniej ich świadczenia wzrosły dzięki corocznej waloryzacji. Okazuje się, że w kwietniu niektórych seniorów czeka jeszcze jedna niespodzianka. Przedstawiamy szczegóły. 

Duże zmiany w świadczeniach dla emerytów

Co roku, w marcu odbywa się waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych. Taką podwyżkę wprowadza się po to, by wypłaty dla seniorów były lepiej dopasowane do aktualnej sytuacji gospodarczej. Wysokość waloryzacji jest wyliczana w oparciu między innymi o inflację.

Tegoroczna podwyżka podniosła świadczenia o 12,12 procent. Od 1 marca bieżącego roku emerytura minimalna, renta rodzinna, renta socjalna i renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wzrosły z 1588,44 zł brutto do 1780,96 zł brutto. 

Zobacz także: Tadeusz Rydzyk zaapelował do Polaków. Zostało tylko kilka dni

Musisz to wiedzieć przed spisaniem testamentu. lle kosztuje jego sporządzenie?

W kwietniu seniorzy dostali trzynastą emeryturę

W kwietniu seniorzy otrzymali kolejny dodatkowy zastrzyk gotówki. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił im trzynastą emeryturę. Warto wspomnieć, że jest to jednorazowe świadczenie finansowe przyznawane w wysokości emerytury minimalnej. Na konta seniorów nie trafia jednak dokładnie 1780,96 zł, przez odliczenie od kwoty brutto składki zdrowotnej i zaliczki na podatek dochodowy.

Co ważne, emeryci nie musieli dopełniać żadnych formalności, by otrzymać wsparcie. ZUS wypłacił trzynastki automatycznie. W maju wypłaty seniorów nie będą już urozmaicone o dodatkowe pieniądze, ale spora część Polaków będzie mogła liczyć na jeszcze jeden przelew w kwietniu. 

Fantastyczne wieści dla emerytów. Jeszcze jedna wypłata z ZUS w kwietniu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca emerytury w określonych terminach. Każdy senior ma przypisany dzień, w którym co miesiąc otrzymuje pieniądze. Jak zauważa dziennik “Fakt”, milion Polaków otrzyma świadczenie za maj jeszcze w kwietniu. Z czego to wynika?

1 maja przypada święto, więc tego dnia ZUS nie będzie wypłacał emerytur. Zgodnie z przepisami, przelewy lub przekazy zostaną przekazane wcześniej. Jeżeli więc emeryci mają przypisany termin wypłat na 1. dzień miesiąca, to świadczenie za maj trafi do nich jeszcze w tym miesiącu.