Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Musisz to wiedzieć przed spisaniem testamentu. lle kosztuje jego sporządzenie?
Laura  Młodochowska
Laura Młodochowska 22.04.2024 12:51

Musisz to wiedzieć przed spisaniem testamentu. lle kosztuje jego sporządzenie?

dokumenty
Fot. Unsplash.com/Beth Macdonald

Testament pozwala na zarządzanie majątkiem w wypadku śmierci. Jeśli chcemy go sporządzić, należy pamiętać o kilku kluczowych warunkach, w przeciwnym razie dokument może okazać się nieważny. Czym różni się testament spisany własnoręcznie, od tego sporządzonego przez notariusza? Ile kosztuje taka pomoc?

Spisanie testamentu. O tym trzeba wiedzieć

W testamencie zostaje zawarta ostatnia wola osoby co do jej majątku. Dokument ten ma pierwszeństwo nad dziedziczeniem ustawowym, przez co osoby w nim wymienione bezsprzecznie otrzymują określone dobra po osobie zmarłej. W przypadku, kiedy nie zostaną wskazane udziały dla poszczególnych osób, dziedziczenie następuje w równych częściach.

O czym trzeba pamiętać, jeśli chcemy sporządzić ważny testament? Dokument musi dotyczyć majątku wyłącznie jednej osoby – nie istnieje możliwość posiadania wspólnego testamentu przez np. małżonków

Ponadto osoba, w imieniu której został on sporządzony, musi dysponować pełną zdolnością do czynności prawnych, czyli nie może być małoletnia bądź ubezwłasnowolniona. Zgodnie z polskim prawem, testament nie może zostać sporządzony ani odwołany za pośrednictwem przedstawiciela.

Ile włożyć do koperty na komunię? Ważna jedna rzecz

Jak spisać testament?

Testament może zostać sporządzony samodzielnie i nosi on nazwę holograficznego. Konieczne jest, aby został on spisany osobiście, na piśmie, najlepiej długopisem lub piórem. Dokument będzie ważny tylko wtedy, jeśli znajdzie się na nim data i własnoręczny podpis. Powinien być także przechowywany w bezpiecznym miejscu, np. w domu, u zaufanej osoby, lub u notariusza.

Co ciekawe, testament może zostać sporządzony także ustnie. Ta najmniej popularna forma polega na przekazaniu swojej ostatniej woli w obecności dwóch pełnoletnich świadków oraz urzędnika (np. wójta, burmistrza, czy kierownika urzędu stanu cywilnego). 

Następnie zgodnie z wypowiedzią testatora (osoby, której testament dotyczy), zostaje spisany protokół. Za taki testament, nazywany alograficznym, należy uiścić opłatę skarbową w wysokości 22 zł.

ZOBACZ TAKŻE: ZUS waloryzuje popularne świadczenie, wypłaca już 1431 zł. Są pewne warunki

Ile kosztuje testament notarialny?

Testament notarialny, sporządzony przez notariusza, jest dodatkowo chroniony przed próbą zniszczenia czy sfałszowania, ponieważ znajduje się w kancelarii notarialnej. Opcja ta wiąże się jednak z pewnymi kosztami – te zaczynają się od 50 zł w przypadku podstawowej usługi. Za testament, który zawiera zapis zwykły, polecenie lub pozbawienie uprawnionego prawa do zachowku trzeba zapłacić już 150 zł. 

Najwięcej kosztuje wykonanie dokumentu, w którym zawarty jest zapis windykacyjny, czyli taki, na którego podstawie spadkobierca otrzyma przedmiot z chwilą otwarcia spadku – 200 zł. Istnieje także możliwość odwołania testamentu, co kosztuje 30 zł. Do łącznej kwoty należy doliczyć także opłatę za wypisy aktu notarialnego (6 zł za każdą stronę), oraz podatek VAT.

Źródło: prawo.gazetaprawna.pl