Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Spadek

Spadek

Tomasz Komenda
22.02.2024 15:12 Brat Tomasza Komendy zabrał głos ws. spadku. Powiedział to wprost

W środę, 21 lutego br. mediami wstrząsnęła wiadomość o śmierci Tomasza Komendy. Mężczyzna spędził w więzieniu 18 lat, został bowiem skazany za zbrodnie, której nie popełnił. Zmarł w wieku 46 lat, po długiej walce z chorobą. Jego ostatnią wolę przekazał brat, Gerard Komenda.

dokumenty
09.02.2024 17:17 Problemy przy dziedziczeniu. Każdy spadkobierca powinien to wiedzieć

Przejęcie spadku bywa zadaniem niezwykle trudnym i wiele osób nie wie, jak się z nim uporać. Czym jest postępowanie spadkowe? Kiedy sprawą zajmuje się sąd, a kiedy wystarczy wizyta spadkobierców u notariusza? Czym jest ”dobrodziejstwo inwentarza”? Wyjaśniamy.

Seniorka
21.01.2024 20:28 Tak możesz stracić prawo do spadku. Nowe przepisy już weszły w życie

Jeszcze w ubiegłym roku zostały wprowadzone spore zmiany w prawie spadkowym. Od tamtej pory szersze grono osób może zostać uznane za niegodne dziedziczenia, co przyczyni się do straty możliwości otrzymania spadku. Wówczas taka osoba nie odziedziczy nic, nawet jeśli jest dzieckiem spadkodawcy. Przedstawiamy szczegóły.  

Pieniądze
17.01.2024 10:12 Komu przysługują pieniądze po zmarłym? Zasada jest banalnie prosta

Okazuje się, że prawo do otrzymania spadku mają nie tylko osoby, które zostały uwzględnione w testamencie. Zachowek może otrzymać określona grupa, a podstawowa zasada dziedziczenia tej części spadku ten bardzo prosta. Przedstawiamy szczegóły.

pieniądze
07.01.2024 22:04 Nawet 29 tysięcy złotych zwrotu na wniosek. ZUS ci o tym nie przypomni

Co zrobić, by otrzymać pieniądze z cudzej emerytury? Nie każdy wie, że składki emerytalne także podlegają dziedziczeniu, a na subkontach czeka średnio 29 tysięcy zwrotu. Oto jak się o nie upomnieć.

Pieniądze w ręce
11.11.2023 18:15 Zachowek po otrzymaniu darowizny. Jest kilka sposobów, by nie płacić

Ci, którzy otrzymali spadek po osobie zmarłej, najprawdopodobniej będą musieli zapłacić zachowek. Są oni zobowiązani do tego nawet w wypadku otrzymania majątku poprzez darowiznę. Prawo przewiduje jednak wyjątki od tej zasady, przy zastosowaniu których nie trzeba nic płacić.

Banknoty
09.11.2023 15:15 Rewolucja w prawie spadkowym już 15 listopada. Niektórzy stracą prawo do dziedziczenia

Szykują się spore zmiany w sprawie spadkowym, które będą dotyczyły między innymi osób małoletnich oraz ubezwłasnowolnionych. Od kiedy te modyfikacje wejdą w życie i co dokładnie będą zakładały?

sad-mlotek-sedziowski-pieniadze-spadek
04.11.2023 08:25 Nadchodzą rewolucyjne zmiany w prawie spadkowym. Wejdą w życie już 15 listopada

W połowie listopada w życie wejdą ważne zmiany w prawie spadkowym – donosi portal infor.pl. Obejmą one m.in. kwestię odrzucania spadku przez dzieci, dziedziczenie w tzw. trzeciej grupie spadkowej oraz katalog sytuacji umożliwiających uznanie spadkobiercy za niegodnego dziedziczenia. Poniżej wskazujemy szczegóły.

Co z dziedziczeniem w przypadku bezdzietnego spadkodawcy?
19.10.2023 15:24 Kto dostanie spadek po bezdzietnym? Ustawa wskazuje jasno

Gdy umiera członek rodziny, spadek najczęściej otrzymują jego dzieci i małżonek. Co jednak się dzieje, gdy spadkodawca nie miał dzieci, a w testamencie nie wskazał spadkobierców bądź w ogóle go nie sporządził? Sprawa wydaje się znacznie prostsza, niż może się wydawać.

pieniądze
01.06.2023 11:09 Nieletni mają długi. Prawnik wskazuje jak uniknąć płacenia zobowiązań finansowych rodziców

W rejestrze dłużników można się znaleźć nawet przed osiągnięciem pełnoletności. Najbardziej dotkliwe są odziedziczone kredyty. Dr Piotr Pałka, radca prawny i wspólnik DERC PAŁKA Kancelaria Radców Prawnych wskazuje, że przed taką sytuacją można się zabezpieczyć jeszcze za życia rodziców. 

Pieniądze
01.06.2023 10:18 Rewolucyjne zmiany w prawie spadkowym. Sąd może obniżyć wysokość zachowku

22 maja 2023 roku weszła w życie ustawa o fundacji rodzinnej, która poza wprowadzeniem do systemu prawnego nowej instytucji - fundacji rodzinnej - dokonała również sporych zmian w zakresie zachowku.

Kobieta stojąca w oknie
31.05.2023 14:16 Dziedziczenie nieruchomości bez testamentu. Ekspert wyjaśnia, kto i w jakich przypadkach otrzyma spadek

W praktyce często mamy do czynienia z sytuacjami, kiedy dziadkowie lub rodzice umierają i nie pozostawiają po sobie żadnych dokumentów, które regulowałyby kwestię dziedziczenia nieruchomości. Co w takiej sytuacji? Wówczas zastosowanie znajduje dziedziczenie z ustawy, czyli według kolejności wynikającej z Kodeksu Cywilnego. Radczyni prawna Sylwia Werpachowska z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy wyjaśnia kilka najważniejszych kwestii związanych z dziedziczeniem ustawowym, a także wskazuje, jak krok po kroku wygląda procedura takiego dziedziczenia.

Daniel Craig
04.03.2023 14:24 Daniel Craig ma fortunę. Tłumaczy, dlaczego nie chce zostawić jej swoim dzieciom

 Majątek filmowego agenta 007 jest wyceniany na 160 mln dolarów, mimo to Daniel Craig zdecydował, że jego dzieci nie odziedziczą po nim tych pieniędzy. 

None
23.02.2023 15:17 Dobre wiadomości dla spadkobierców. Szykują się zmiany w prawie spadkowym

W 2022 r. Ministerstwo Sprawiedliwości prowadziło prace nad nowelizacją Kodeksu cywilnego. Dotyczyły one przepisów prawa spadkowego, a głównym założeniem prowadzonych działań było przyspieszenie postępowań spadkowych poprzez zawężenie pewnych grup spadkobierców. Następnie prace nad projektem prowadził Sejm, a wszystko po to, żeby osobom zainteresowanym ułatwić skuteczne odrzucenie spadku. 

pieniądze-banknoty-biznesinfo-iberion
08.02.2023 21:12 Sejm pracuje nad zmianami w prawie spadkowym. Węższy krąg spadkobierców

W 2022 r. Ministerstwo Sprawiedliwości prowadziło prace nad nowelizacją Kodeksu cywilnego. Dotyczyły one przepisów prawa spadkowego, a głównym założeniem prowadzonych działań było przyspieszenie postępowań spadkowych poprzez zawężenie pewnych grup spadkobierców.Na posiedzeniu Sejmu, które miało miejsce w środę, 8 lutego, odbyło się pierwsze czytanie projektu opracowanego przez MS.„Business Insider” podaje, że autorom projektu zależało na przystosowaniu przepisów prawa spadkowego do relacji rodzinnych. Po nowelizacji nie będzie już potrzebne czasochłonne poszukiwanie krewnych osoby zmarłej, które z reguły nie miały z nią kontaktu lub nawet nie zdawały sobie sprawy z występującego pokrewieństwa.

pieniądze-banknoty-biznesinfo-iberion
27.01.2023 14:49 Czekają nas spore zmiany w podatku od spadków i darowizn

W czwartek 26 stycznia posłowie uchwalili ustawę deregulacyjną, nowelizującą kilkanaście ustaw. W wyniku tego m.in. podwyższona zostanie kwota wolna od podatku od spadków i darowizn. Za przyjęciem ustawy deregulacyjnej opowiedziało się 271 posłów, 177 było przeciwnych, a dwóch wstrzymało się od głosu.

Kiedy można odrzucić spadek?
22.01.2023 10:09 Ważny wniosek do postępowania spadkowego. Kosztuje tylko 100 złotych

Po otrzymaniu spadku po osobie zmarłej, sprawa dziedziczenia od strony prawnej nie jest jeszcze zamknięta. Jeżeli chcemy sprzedać odziedziczoną nieruchomość lub odzyskać pieniądze z konta bankowego, potrzebne jest złożenie jednego wniosku.Tym dokumentem jest wniosek o stwierdzenie nabycia spadku. Jak podaje Interia, potwierdza prawo do spadku i służy do wszczęcia postępowania spadkowego.Postępowanie natomiast ma na celu sprawdzenie, czy wnioskodawca faktycznie ma prawo do dziedziczenia spadku. Taki wniosek może złożyć każda osoba, która ma w tym interes prawny, m.in. wierzyciele (jeżeli są).

flaga Polski-Polska-niebo-biznesinfo (1)
30.12.2022 13:14 W przyszłym roku szykuje się rewolucja w prawie spadkowym

Projekt nowelizacji Kodeksu cywilnego w zakresie prawa spadkowego trafi pod głosowanie posłów prawdopodobnie w pierwszej połowie 2023 roku. Wśród zmian przyjętych 20 grudnia przez Radę Ministrów jest m.in. przyśpieszenie procesu spadkowego (poprzez zawężenie kręgu spadkobierców w trzeciej grupie) i zwiększenie bezpieczeństwa prawnego spadkobierców.

Dział spadku, czyli jak dobrze podzielić spadek?
20.12.2022 19:54 Prawo spadkowe czekają wielkie zmiany. Rząd zaakceptował projekt

Spore zmiany zapowiadają się w prawie spadkowym, projekt zmian którego przyjęła dzisiaj Rada Ministrów. Pomimo ułatwienia formalności i tempa procesu, wiele osób na zmianach straci.Według informacji Ministerstwa Sprawiedliwości, postępowania spadkowe mają być szybsze i bezpieczniejsze dla spadkobierców. Przyjęty przez Radę Ministrów projekt trafi teraz do Sejmu.

kasa
08.11.2022 20:01 Duże pieniądze do zgarnięcia z ZUS. Mało kto o tym wie. Dowiedz się jak je zdobyć

Pieniądze z OFE podlegają dziedziczeniu. Jeżeli sam nie zadbasz o swoje interesy, możesz ich nie dostać. Nie licz na to, że ZUS sam się do ciebie zgłosi.ZUS może nas o tym nie poinformować, gdyż zgodnie z prawem, nie musi tego robić.

love-1520472 1920
22.03.2022 09:33 Warto dbać o relacje w rodzinie. Nawet osoba najbliższa może zostać wydziedziczona

Spadek po osobie zmarłej z reguły nabywa jego najbliższa rodzina. Czasami jednak stosunki między jej członkami są na tyle skomplikowane, że właściciel majątku sobie tego nie życzy – może wydziedziczyć swoją rodzinę.W polskim prawie spadkowym obowiązuje zasada, że spadkodawca, spisując testament, może zdecydować, kto odziedziczy po nim należący do niego majątek, najczęściej nieruchomość. W jego gestii leży nawet całkowite pominięcie własnej rodziny i wskazanie, jako spadkobiercy, obcej osoby. Interesy najbliższej rodziny w takiej sytuacji ma chronić prawo do tzw. zachowku.

Podatek od spadku do zmiany?
22.03.2022 09:23 Prawo od spadków i darowizn do zmiany? Eksperci wieszczą, że tak

Będzie reforma w zakresie podatku od spadków i darowizn? Takie rozwiązania spodziewają się specjaliści z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Okazuje się, że wpływy do budżetu z tej daniny są znikome.Z tego artykułu dowiesz się:Polski Instytut Ekonomiczny spodziewa się reformy w zakresie podatku od spadku i darowiznW ilu państwach taki podatek funkcjonujeJakie przynosi on w Polsce wpływy do budżetu

Spadek może przynieść spore problemy
22.03.2022 09:21 Spadek i darowizna z zagranicy może okazać się problemem. Niektórzy muszą płacić podwójny podatek

Bywają takie sytuacje, gdy gorycz zamienia się w radość, a następnie znów w gorycz. Dzieje się tak w przypadku otrzymania spadku czy darowizny z zagranicy. Z powodu braku odpowiednich przepisów trzeba liczyć się z koniecznością dwukrotnego zapłacenia podatku. Z tego artykułu dowiesz się:Dlaczego przyjęcie spadku z zagranicy może być problematyczneZ jakimi krajami Polska podpisała umowy regulujące te kwestie

Photo courtesy of pixabay user delphinmedia
22.03.2022 09:16 Stwierdzenie nabycia spadku a dział spadku

Postępowanie w sprawie spadku otwiera się już w chwili stwierdzenia śmierci spadkodawcy. Cała droga dotycząca uporządkowania spraw majątkowych po zmarłym może być nieraz żmudna i czasochłonna. Składa się z kilku etapów. Na początku na pewno zastanowisz się, co dzieli stwierdzenie nabycia spadku a dział spadku?

old-age-360714 1920
22.03.2022 08:59 Prawo reguluje kolejność dziedziczenia. W spornych przypadkach warto poprosić o pomoc prawnika

Porządek dziedziczenia czasem przypomina węzeł gordyjski, którego rozplątanie wydaje się niemożliwe, na pewno trudne. Jeżeli wartość spadku to uzasadnia warto rozważyć włączenie do sprawy prawnika, który pomoże rozwikłać te kwestie, a w spornych przypadkach skieruje sprawę na drogę sądową. Dziedziczenie tzw. ustawowe (nazwa od regulującej te kwestie ustawy Kodeks cywilny) oznacza usankcjonowaną prawnie kolejność nabywania spadku po osobie zmarłej. Taka droga przenoszenia wartości z osoby zmarłej na jego rodzinę ma miejsce wtedy, gdy zmarły nie pozostawił testamentu, który w Polsce ma pierwszeństwo przed drogą ustawową.

hands-4344711 1920
22.03.2022 08:59 Majątek w testamencie można zapisać każdemu. Najbliższa rodzina ma prawo do zachowku

Właściciel majątku poszczególne jego składniki może zapisać w swoim testamencie każdemu. Pominięci członkowie rodziny zmarłego mogą domagać się natomiast tzw. zachowku, choć bywa, że nie jest to procedura ani łatwa, ani przyjemna. Zgodnie z zapisami ustawy Kodeks cywilny dziedziczenie w Polsce może odbywać się zarówno ustawowo, jak i testamentowo, czyli na podstawie dokumentu sporządzonego przed śmiercią przez właściciela majątku.

safe-913452 1920
22.03.2022 08:58 Nabycie praw do spadku bywa bardzo korzystne. Ale najpierw trzeba ustalić krąg spadkobierców

Często się zdarza, że porządek dziedziczenia przypomina węzeł gordyjski, którego rozwiązanie wymaga wsparcia prawnika. Ale najważniejsze zasady warto poznać wcześniej. Dziedziczenie ustawowe odbywa się, gdy osoba zmarła nie pozostawiła po sobie ważnego, sporządzonego i potwierdzonego przez notariusza, testamentu. O tym, kto zostanie spadkobiercą należącego do niej za życia majątku, rozstrzygają wówczas zapisy ustawy Kodeks cywilny. Decydujące znaczenie w procesie dziedziczenia ma testament, pod warunkiem, rzecz jasna, że osoba zmarła przed śmiercią sporządziła taki dokument i wskazała w nim swoich spadkobierców (takie dziedziczenie określane jest wtedy jako testamentowe). W treści testamentu zmarły za życia może pominąć nawet najbliższą rodzinę i cały majątek przekazać komuś obcemu lub konkretnej organizacji (w takiej sytuacji rodzina ma prawo do tzw. zachowku, dziedziczenie na podstawie testamentu określane jest jako testamentowe).

quarrel-2450680 1920
22.03.2022 08:57 Szczodrość nie zawsze popłaca. Rażąca niewdzięczność może być powodem cofnięcia darowizny

Darowizna jest szlachetnym gestem szczodrości. Ale istnieją sytuacje, gdy konieczne wydaje się jej odwołanie, co nie jest to łatwe, ale możliwe. Darowizna, czyli nieodpłatne przeniesienie własności rzeczy lub praw na drugą osobę, jest stosowana powszechnie. Do takiej czynności dochodzi najczęściej pomiędzy spokrewnionymi, bliskimi sobie osobami (gdy, na przykład, rodzice przekazują swojemu dziecku własność nieruchomości). Zdarzają się jednak sytuacje, gdy darczyńca żałuje swojej decyzji i chciałby odzyskać podarowany przedmiot. To stosunkowo trudna do przeprowadzenia czynność, zależąca od wielu czynników. Możliwości przeprowadzenia takiej operacji zależą między innymi od tego, czy darowizna została wykonana, czy jeszcze nie.