Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Ważny wniosek do postępowania spadkowego. Kosztuje tylko 100 złotych
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 22.01.2023 10:09

Ważny wniosek do postępowania spadkowego. Kosztuje tylko 100 złotych

Kiedy można odrzucić spadek?
Domena publiczna

Po otrzymaniu spadku po osobie zmarłej, sprawa dziedziczenia od strony prawnej nie jest jeszcze zamknięta. Jeżeli chcemy sprzedać odziedziczoną nieruchomość lub odzyskać pieniądze z konta bankowego, potrzebne jest złożenie jednego wniosku.

Tym dokumentem jest wniosek o stwierdzenie nabycia spadku. Jak podaje Interia, potwierdza prawo do spadku i służy do wszczęcia postępowania spadkowego.

Postępowanie natomiast ma na celu sprawdzenie, czy wnioskodawca faktycznie ma prawo do dziedziczenia spadku. Taki wniosek może złożyć każda osoba, która ma w tym interes prawny, m.in. wierzyciele (jeżeli są).

Co musi znaleźć się we wniosku?

Jak informuje Interia, we wniosku musi znaleźć się kilka ważnych informacji. Trzeba w nim wskazać strony, a wnioskodawca musi podać swoje dane.

Dodatkowo, na dokumencie trzeba umieścić informacje na temat wszystkich spadkobierców ustawowych. Należy w nim także zamieścić zdanie wnoszące o stwierdzenie nabycia spadku po zmarłym na podstawie ustawy lub testamentu.

Tak napisany dokument można podpisać i złożyć w sądzie właściwym dla ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy. Według informacji Interii, nie ma obowiązku wypełniania specjalnych formularzy, wymagane jest tylko zachowanie formy.

Ile trzeba zapłacić?

Za złożenie wniosku trzeba zapłacić 100 złotych. Na szczęście nie ma terminu w którym należy złożyć dokument - przedawnienie nie ma tutaj zastosowania.

Z drugiej strony jednak, odrzucenie przyjęcia spadku ma już konkretny termin. Jak informuje Interia, wynosi on tylko 6 miesięcy.

Tagi: spadek