Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Utrata prawa do zachowku. Kto traci prawo do dziedziczenia?
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 13.06.2024 12:10

Utrata prawa do zachowku. Kto traci prawo do dziedziczenia?

dokumenty
Fot. Pixabay/Aymanejed

Wątpliwości związane ze spadkiem i dziedziczeniem to częsty problem Polaków. Wiele pytań budzi szczególnie kwestia zachowku. W określonych sytuacjach możemy stracić do niego prawo. Kto może liczyć na zachowek?

Te osoby otrzymają zachowek

Podstawową kwestią w temacie zachowku jest pytanie: czym właściwie jest ta forma dziedziczenia? Prawo do zachowku wynika ze swobody spadkodawcy do rozdysponowania własnego majątku. 

Wszystkie dobra, na wypadek śmierci, mogą zostać powierzone krewnym, ale nie tylko. Spadek może również trafić do innych bliskich, wskazanych w testamencie. 

Z prawa do zachowku mogą natomiast skorzystać członkowie rodziny, którzy w ostatniej woli zostali pominięci. Przywilej ten nie przysługuje jednak wszystkim.
 

Ważny komunikat banku PKO BP. Klienci mają czas do 30 czerwca

Nie wszyscy otrzymają zachowek

W niektórych przypadkach sytuacja jest bardzo prosta. Do zachowku nie mają prawa m.in. osoby, które nie tylko nie zostały wymienione w testamencie przez spadkodawcę, ale również nie figurują w kodeksie cywilnym jako osoby uprawnione do spadku. Inne sytuacje mogą jednak budzić wątpliwości. 

Zachowek nie przysługuje bowiem również osobom, które zostały wydziedziczone na podstawie art. 1008 kodeksu cywilnego, a także bliscy, którzy dopuścili się ”uporczywego niedopełnienia obowiązków rodzinnych”. W takich przypadkach sprawa może jednak trafić do sądu.
 

Zrzekłem się spadku. Czy mam prawo do zachowku?

Jeśli konkretny członek rodziny został wydziedziczony przez spadkodawcę, majątek wciąż może zostać odziedziczony przez jego zstępnych. Takich zawiłości w polskim prawie jest więcej, nic więc dziwnego, że wiele osób zastanawia się, czy prawo do zachowku przysługuje nam także w sytuacji, gdy zrzekliśmy się prawa do dziedziczenia.

Przepisy w tej kwestii mówią jednak wprost: jeśli zrzekliśmy się spadku, zrzekliśmy się także prawa do zachowku. Zrzekając się dziedziczenia, niezależnie od przyczyny, powinniśmy jednak pamiętać, by zrobić to poprzez spisanie umowy u notariusza, ze wskazaniem części majątku, której się zrzekamy. Ponownie jednak decyzja ta nie obejmuje zstępnych.