Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Sejm pracuje nad zmianami w prawie spadkowym. Węższy krąg spadkobierców
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 08.02.2023 21:12

Sejm pracuje nad zmianami w prawie spadkowym. Węższy krąg spadkobierców

pieniądze-banknoty-biznesinfo-iberion
BiznesInfo

W 2022 r. Ministerstwo Sprawiedliwości prowadziło prace nad nowelizacją Kodeksu cywilnego. Dotyczyły one przepisów prawa spadkowego, a głównym założeniem prowadzonych działań było przyspieszenie postępowań spadkowych poprzez zawężenie pewnych grup spadkobierców.

Na posiedzeniu Sejmu, które miało miejsce w środę, 8 lutego, odbyło się pierwsze czytanie projektu opracowanego przez MS.

„Business Insider” podaje, że autorom projektu zależało na przystosowaniu przepisów prawa spadkowego do relacji rodzinnych. Po nowelizacji nie będzie już potrzebne czasochłonne poszukiwanie krewnych osoby zmarłej, które z reguły nie miały z nią kontaktu lub nawet nie zdawały sobie sprawy z występującego pokrewieństwa.

Zmiany w 3. grupie dziedziczenia

Obecnie grupa ta obejmuje dziadków spadkodawcy i zstępnych dziadków spadkodawcy (wujów, stryjów i ciotki pokrewne spadkodawcy oraz ich zstępnych). Jest to bardzo szeroki katalog osób, który w razie ewentualnego postępowania o nabycie spadku może je znacznie wydłużać.

Po zapowiadanych zmianach, krąg spadkobierców zostanie w tej grupie zawężony do dziadków, rodzeństwa rodziców spadkodawcy oraz ich zstępnych - informuje „BI”.

„Zawężenie tej grupy skróci czas trwania postępowań i ograniczy potrzebę poszukiwania z urzędu przez sąd i wzywania na rozprawę dalszych krewnych spadkodawcy" - wskazuje MS.

Ułatwienie dla małoletnich i ubezwłasnowolnionych

Autorzy projektu postanowili również zmienić regulacje związane z terminem na złożenie oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku. Aktualnie, zgodnie z art. 1015 k.c. oświadczenie to powinno być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania.

Po zmianach, złożenie wniosku do sądu o odebranie oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku będzie wystarczające do zachowania sześciomiesięcznego terminu na złożenie oświadczenia. „Pomoże to osobom małoletnim oraz ubezwłasnowolnionym. Należny im spadek nie będzie im przepadał z powodu niedopilnowania formalności" - przekonuje MS.

Osoby niegodne dziedziczenia

Niegodność dziedziczenia zachodzi wtedy, gdy postępowanie spadkobiercy jest naganne do tego stopnia, że uzasadnia odsunięcie go od dziedziczenia i traktowanie tak, jakby nie dożył otwarcia spadku.

Procedowana nowelizacja przepisów prawa spadkowego, umożliwiałaby uznanie za niegodne dziedziczenia osoby, które w sposób uporczywy nie wykonywały obowiązku alimentacyjnego wobec spadkodawcy lub uchylały się od sprawowania opieki nad spadkodawcą.

Tagi: spadek