Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Finanse > Nie musisz czekać na spadek, aby wypłacić pieniądze z konta zmarłego. Trzeba jednak spełnić warunki
Julia Czwórnóg
Julia Czwórnóg 13.03.2025 19:50

Nie musisz czekać na spadek, aby wypłacić pieniądze z konta zmarłego. Trzeba jednak spełnić warunki

Postępowanie spadkowe
Fot. jade-thaicatwalks-images/Canva

Oczekujący na finał postępowania spadkowego powinni wiedzieć, że mogą wypłacić pieniądze z konta zmarłego, jeszcze przed dziedziczeniem spadku. Co więcej, pozyskane w ten sposób środki mogą osiągnąć dużą wysokość. Jakie trzeba spełnić warunki, aby móc skorzystać z takiej możliwości?

Śmierć bliskiej osoby może zachwiać stabilnością finansową rodziny

Śmierć bliskiej osoby może zachwiać nie tylko stanem psychicznym członków rodziny. Gdy zgon nastąpi nagle, często zdarza się, że krewni zostają bez dostępu do środków finansowych zmarłego, a stanowiły one źródło ich utrzymania. Zazwyczaj rodzina musi wyczekiwać do zakończenia procedur związanych z postępowaniem spadkowym, ale wcale nie musi tak być.

Postępowanie spadkowe
Fot. Canva/Teams

Dostęp do pieniędzy na koncie bankowym zmarłego członka rodziny co do zasady jest niemożliwy albo ograniczony aż do czasu zakończenia postępowania spadkowego. Istnieje jednak wyjątek, który pozwala na wypłatę środków z konta zmarłego, jeszcze przed finalizacją prawnych formalności. W takim przypadku rodzina może uzyskać pieniądze wcześniej.

Wiadomo, kiedy popłynie prąd z polskiej elektrowni jądrowej. Padła ważna data Dostałeś takiego maila od ZUS? Lepiej działaj szybko, możesz stracić pieniądze

Kto może wypłacić środki z konta zmarłego?

Możliwość wypłacenia środków z konta zmarłego przed zakończeniem postępowania spadkowego przewiduje art. 56 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe. Na mocy tego artykułu posiadacz rachunku oszczędnościowego, rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego lub rachunku terminowej lokaty oszczędnościowej może zlecić pisemnie bankowi dokonanie po swojej śmierci wypłaty z rachunku następującym osobom:

  • małżonkowi,
  • wstępnym,
  • zstępnym,
  • rodzeństwu.

Grono osób, na rzecz których można dokonać zapisu, jest ograniczone wyłącznie do członków najbliższej rodziny. Co więcej, ustawodawca przewidział też, ile może wynosić najwyższa kwota takiej wypłaty.

Zobacz też: Donald Trump znowu grozi. Chce 200 proc. ceł, postawił warunek

Jaką kwotę bliscy mogą wypłacić z konta zmarłego?

Warto pamiętać, że posiadacz rachunku może w każdej chwili odwołać, bądź zmienić dyspozycję. Jeżeli natomiast posiadacz rachunku wydał więcej niż jedną dyspozycję dotyczącą wypłacania środków w przypadku śmierci, a ich łączna przekracza określony przez ustawodawcę limit, to należy pamiętać, że dyspozycja wydana później ma pierwszeństwo przed dyspozycją wydaną wcześniej. 

Spadek po zmarłym
Fot. Maximilianovich/Pixabay

Kwoty wypłacone na podstawie tego rodzaju zapisu nie wejdą do spadku po posiadaczu rachunku. W przypadku, gdy bank dowie się o śmierci klienta, ma obowiązek niezwłocznie zawiadomić wskazane przez posiadacza rachunku osoby o możliwości wypłaty.

Kwota, którą mogą wypłacić członkowie rodziny, nie może być wyższa niż dwudziestokrotne przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw (bez wypłat nagród z zysku). Obecnie jest to ok. 160 tys. zł.

Aby odzyskać pieniądze po zmarłym, należy dostarczyć do banku niezbędne dokumenty, czyli akt zgonu, dokument informujący, kto dziedziczy pieniądze po zmarłej osobie oraz
dokument, który wskazuje, jak poszczególni spadkobiercy dzielą się pieniędzmi z rachunku bankowego zmarłego.