Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Spadek i darowizna z zagranicy może okazać się problemem. Niektórzy muszą płacić podwójny podatek
Radosław Święcki
Radosław Święcki 07.06.2021 02:00

Spadek i darowizna z zagranicy może okazać się problemem. Niektórzy muszą płacić podwójny podatek

Spadek może przynieść spore problemy
Pikist

Bywają takie sytuacje, gdy gorycz zamienia się w radość, a następnie znów w gorycz. Dzieje się tak w przypadku otrzymania spadku czy darowizny z zagranicy. Z powodu braku odpowiednich przepisów trzeba liczyć się z koniecznością dwukrotnego zapłacenia podatku.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego przyjęcie spadku z zagranicy może być problematyczne

  • Z jakimi krajami Polska podpisała umowy regulujące te kwestie

Problematyczny spadek

Bywają takie sytuacje, gdy gorycz zamienia się w radość, po czym znowu następuje gorycz. Takie sytuacje mają miejsce chociażby gdy umiera członek naszej rodziny, a później dowiadujemy się, że zostawił nam spadek. Gdy osoba ta mieszkała za granicą mogą jednak pojawić się problemy. Wszystko przez podatki.

Polskie prawo, jak przypomina serwis Prawo.pl, zakłada, że podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne tytułem spadku lub darowizny rzeczy znajdujących się w Polsce lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium naszego kraju.

Ustawodawca, jak zauważa portal, przewiduje również opodatkowanie w naszym kraju spadków czy darowizn pochodzących z zagranicy, ale zachodzi tu warunek, aby w chwili otwarcia spadku bądź zawarcia umowy darowizny nabywca był obywatelem polskim lub Polska była stałym miejscem jego pobytu.

Przy założeniu, że gdy zbliżone regulacje występują w innych państwach, trzeba się liczyć z koniecznością podwójnego opodatkowania, czyli zapłaty podatku w kraju i za granicą. Jak zauważa prawo.pl obce państwo będzie się powoływać na przesłankę położenia rzeczy lub miejsca wykonywania praw majątkowych, a skarbówka w Polsce wskazywać będzie na okoliczność osobistego powiązania nabywcy spadku lub darowizny z naszym krajem.

Umowy sprzed 100 lat

Portal zwraca uwagę, że w niektórych sytuacjach można podjąć czynności dzięki którym uda się uniknąć zwiększenia obciążeń podatkowych. Dzieje się tak np. gdy darczyńca przekaże środki z rachunku w Polsce, a nie za granicą. Nie będzie to jednak wykonalne w przypadku przekazania majątku nieruchomego. Prawo.pl zauważa, iż nie brakuje opinii, że podwójnej zapłaty podatku od spadku czy darownizny da się uniknąć za sprawą zawartych przez Polskę umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku.

Polska zawarła dotąd tylko trzy umowy międzynarodowe pozwalające na jednokrotne opodatkowanie spadku otrzymanego z zagranicy. Pochodzą one jednak z czasów dość odległych, bo sprzed II Wojny Światowej. Chodzi u umowy podpisane z Republiką Czechosłowacką w 1925 roku, a także z zawartą rok później umową z Republiką Austriacką i z Królestwem Węgierskiem w 1928 roku.

Umowy te nadal obowiązują, ale jak zauważa portal nie dotyczą one przysporzeń uzyskanych na podstawie umowy darowizny.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]

Tagi: spadek