BiznesINFO.pl

Biznesinfo

Czekają nas spore zmiany w podatku od spadków i darowizn

27 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Maria Gil-Sobczyk

W czwartek 26 stycznia posłowie uchwalili ustawę deregulacyjną, nowelizującą kilkanaście ustaw. W wyniku tego m.in. podwyższona zostanie kwota wolna od podatku od spadków i darowizn. 

Za przyjęciem ustawy deregulacyjnej opowiedziało się 271 posłów, 177 było przeciwnych, a dwóch wstrzymało się od głosu.

Kwota wolna idzie w górę

W efekcie wczorajszych działań Sejmu podniesiona zostanie kwota wolna od podatku od spadków i darowizn. Zwolnienie z obowiązku jego odprowadzania tyczy się następujących przypadków (w każdym z nich nabywanie tyczy się 5-letniego okresu, który będzie liczony od lipca 2023 roku).

  1. Jeśli nabywcę zalicza się do I grupy podatkowej, wówczas kwota wolna od podatku wynosi 36 120 zł lub 108 360 zł. W obu przypadkach chodzi o nabycie własności rzeczy i praw majątkowych, przy czym pierwsza kwota dotyczy nabycia ich od jednej osoby, a druga — od kilku.

  2. Jeśli nabywca kwalifikuje się do II grupy podatkowej, kwota wolna od podatku od własności rzeczy i praw majątkowych nabytych od jednej osoby wynosi 27 090 zł, a 81 270 zł — od wielu osób.

  3. Natomiast w sytuacji, w której nabywca należy do III grupy podatkowej, limit wynosi 18 060 zł przy nabyciu od jednej osoby oraz 54 180 zł — od kilku osób.

To nie koniec zmian

W wyniku nowelizacji podniesiony miałby również zostać próg przychodowy dla tzw. działalności ewidencjonowanej, a zmianie miałyby ulec kwestie dot. uzyskiwania pozwolenia na broń.

Ustawa wprowadza także zmianę w kodeksie postępowania administracyjnego, według której decyzja wydana w pierwszej instancji, od której uzasadnienia organ odstąpił z powodu uwzględnienia w całości żądania strony, jest ostateczna. Ustawa zmienia również kodeks postępowania cywilnego, prawo geodezyjne i kartograficzne czy Kodeks wykroczeńczytamy na łamach PAP.

Ustawa deregulacyjna zostanie teraz przekazana do Senatu.

Tagi:

pieniądzekwota wolna od podatkuspadek

Podobne artykuły

Finanse

Terlecki mówi o podwyższeniu świadczenia 500 plus. „Mamy jeszcze parę asów w rękawie”
Czytaj więcej >

Finanse

Ulga na internet, można zaoszczędzić nawet 760 zł. Konieczny jest jednak pewien dokument
Czytaj więcej >

Finanse

Premier zapewnia, że wkrótce otrzymamy wielkie pieniądze, a później będzie ich jeszcze więcej. „To ogromny sukces Polski”
Czytaj więcej >

Finanse

Poznanianin pracował przez 57 lat. Takiej emerytury może mu pozazdrościć niejeden senior
Czytaj więcej >

Finanse

14. emerytura będzie przysługiwać z mocy prawa. Jest projekt ustawy, dobre wieści dla seniorów
Czytaj więcej >

Finanse

Siedem popularnych banków zapowiada przerwy w dostępie do usług. Problemy z płatnościami kartą i wypłatą gotówki
Czytaj więcej >
Maria Gil-Sobczyk

Redaktor Biznesinfo, copywriter i korektor językowy. W poprzednich latach dziennikarz Grupy KRN Media oraz specjalista ds. mediów społecznościowych. Ukończyła studia magisterskie z dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Szczególnie interesują ją tematy społeczne i gospodarcze, pilnie śledzi zmiany dotyczące rynku nieruchomości i finansów. Prywatnie pasjonują ją podróże, górskie wędrówki i cukiernicze rewolucje dokonywane we własnej kuchni.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]