Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Prawo spadkowe czekają wielkie zmiany. Rząd zaakceptował projekt
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 20.12.2022 19:54

Prawo spadkowe czekają wielkie zmiany. Rząd zaakceptował projekt

Dział spadku, czyli jak dobrze podzielić spadek?
Domena publiczna

Spore zmiany zapowiadają się w prawie spadkowym, projekt zmian którego przyjęła dzisiaj Rada Ministrów. Pomimo ułatwienia formalności i tempa procesu, wiele osób na zmianach straci.

Według informacji Ministerstwa Sprawiedliwości, postępowania spadkowe mają być szybsze i bezpieczniejsze dla spadkobierców. Przyjęty przez Radę Ministrów projekt trafi teraz do Sejmu.

Małoletni w lepszej sytuacji

Jak informuje Business Insider, w lepszej sytuacji będą teraz małoletni spadkobiercy. Nie będzie ich bowiem obowiązywał termin 6 miesięcy na złożenie oświadczenia o przyjęciu spadku. 

Dotyczy to sytuacji, w której do oświadczenia będzie wymagane zezwolenie sądu opiekuńczego. Za małoletnich spadkobierców oświadczenie będą mogli wypełnić oraz złożyć ich opiekunowie prawni

Taki zabieg ma przyczynić się do szybszego rozwiązywania spraw spadkowych. Jak dodaje Business Insider, zmieni się drobny szczegół w postępowaniu o stwierdzenie nabycia lub proste przyjęcie spadku. Tychże będzie udzielał już sąd spadku zamiast opiekuńczego.

Dalsi krewni poza dziedzictwem

Zmiany również w kontekście dziadków spadkodawcy. Jeżeli którykolwiek z nich nie dożyje otwarcia spadku, to zostanie on podzielony po równo ich dzieciom, a następnie ich potomkom.

Natomiast jak podaje Interia.pl, niektóre osoby stracą prawo do dziedziczenia. Chodzi tutaj o notorycznie uchylających się od płacenia alimentów spadkodawcy, lub uchylających się od opiekowania się nim.

Dziedziczyć nie będą mogły również osoby niebędące dziadkami, rodzeństwem rodziców spadkodawcy lub zstępnych. Stracą zatem m.in. wnuki cioteczne oraz stryjeczne i dalsi krewni.

Tagi: spadek sąd