Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Ważny dodatek nie tylko dla emerytów, nawet 330 zł. Polacy nie mają o tym pojęcia
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 17.04.2024 09:39

Ważny dodatek nie tylko dla emerytów, nawet 330 zł. Polacy nie mają o tym pojęcia

list z ZUS-u, pieniądze
Fot. materiały własne

Jest wiele dodatków finansowych, które otrzymują Polacy wraz z ich emeryturą lub rentą. Jednym z takich świadczeń jest dodatek pielęgnacyjny. Jak się jednak okazuje, takie wsparcie przysługuje nie tylko emerytom. Pieniądze mogą otrzymać również młodsze osoby, ale muszą spełnić pewien warunek. Przedstawiamy szczegóły. 

Dodatek pielęgnacyjny nie tylko dla emerytów

Dodatek pielęgnacyjny to świadczenie do emerytury lub renty, które co miesiąc wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Pieniądze mają być wsparciem dla osób, które mają problemy z wykonywaniem prostych, codziennych czynności. 

Wielu Polaków nie ma pojęcia, że dodatek pielęgnacyjny przysługuje nie tylko emerytom, ale także i młodszym osobom. Świadczenie należy się bowiem osobom, które ukończyły 75. rok życia oraz tym, którzy posiadają orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji.

Tak będą wyglądały ceny prądu w 2024 roku. Podano maksymalną stawkę

Co zrobić, by otrzymać dodatek pielęgnacyjny?

Należy pamiętać, że seniorzy po 75. roku życia mogą liczyć na wypłatę dodatku pielęgnacyjnego bez konieczności dopełniania formalności. ZUS wypłaci świadczenie automatycznie i będzie je przyznawał co miesiąc wraz z podstawową wypłatą beneficjenta. 

Osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji i pracy muszą natomiast złożyć odpowiedni wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i dołączyć do niego dokumentację medyczną. O przyznaniu prawa do świadczenia zdecyduje lekarz orzecznik.

Zobacz także: Polacy muszą rozliczyć się z fiskusem. Wkrótce mija kluczowy termin

Tyle wypłaca ZUS w ramach dodatku pielęgnacyjnego

Dodatek pielęgnacyjny, podobnie jak świadczenia emerytalno-rentowe podlega corocznej waloryzacji. Oznacza to, że co roku wysokość wypłat jest podwyższana. Tegoroczna waloryzacja podniosła wszystkie świadczenia o 12,12 proc., a dodatek pielęgnacyjny wzrósł z 294,39 zł do 330,07 zł.

Warto dodać, że świadczenie nie podlega egzekucji sądowej i administracyjnej, a także jest wolne od podatku dochodowego. Dodatek nie przysługuje osobom, które przebywają w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym więcej niż dwa tygodnie w miesiącu.