Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Dodatki Socjalne

Dodatki Socjalne

pieniądze, koperta z logo ZUS-u
04.03.2024 14:02 Ważne świadczenie poszło w górę. ZUS wypłaci 620 zł na wniosek

Z dniem 1 marca wzrosło wiele świadczeń, które wypłacane są przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jedno z nich zostanie wypłacone po złożeniu wniosku, ale tylko tym osobom, które spełnią odpowiednie warunki. Komu przysługują dodatkowe pieniądze z ZUS-u?

Senior
29.02.2024 15:13 Nawet 336 zł dodatku do emerytury. Wiadomo, komu się należą

Sporej części seniorów należą się dodatkowe pieniądze do emerytury, które z całą pewnością będą dla nich sporym wsparciem w czasach szalejącej drożyzny. Już od 1 marca świadczenie pójdzie w górę. Wiadomo już, o ile wzrośnie. Przedstawiamy szczegóły. 

pieniądze
15.02.2024 09:18 Można dostać nawet 822 zł, ważny termin. Polacy składają wnioski

Na złożenie wniosku o dodatek osłonowy jest coraz mniej czasu, a pytań pozostaje wiele. Jakie limity obowiązują dla gospodarstw domowych? Ile wyniesie dodatek osłonowy? Do kiedy trzeba złożyć wniosek? Sprawdzamy szczegóły.

pieniądze portfel
02.02.2024 14:02 Można dostać ponad 800 złotych dodatku, są pewne warunki. Trzeba pamiętać o ważnym terminie

Wnioski o dodatek osłonowy można składać już od 1 stycznia. Do kiedy potrwa nabór wniosków? Komu przysługuje świadczenie i w jakiej wysokości? Oto wszystko, co warto wiedzieć o tegorocznym dodatku osłonowym.

pieniądze
02.01.2024 11:07 Wypłacają 550 złotych niezależnie od wieku. Decyzja zapada w ciągu zaledwie 30 dni

W tym roku wysokość kolejnego dodatku socjalnego idzie w górę. Sprawdź, co zrobić, by regularnie otrzymywać od ZUS-u dodatkowe 550 złotych.

Koperta ZUS, pieniądze
30.12.2023 10:35 Ponad 300 złotych miesięcznie z ZUS. O tym dodatku wciąż wie niewielu

Dodatek pielęgnacyjny jest przeznaczony dla tych, którzy spełniają jeden z dwóch kluczowych warunków. Wielu osobom wydaje się, że świadczenie mogą pobierać tylko seniorzy, co nie jest prawdą. Kto jeszcze może ubiegać się o dodatkowe pieniądze? 

Biznes Info
23.02.2023 20:06 1000 zł dodatku do emerytury. Wyjaśniamy kto może otrzymać pieniądze

Osoby, które wychowały co najmniej czworo dzieci i nie posiadają wystarczających środków do życia, mają prawo do otrzymania specjalnego świadczenia nieskładkowego noszącego nazwę "Mama 4+".

ZUS-pieniadze-biznesinfo (3)
22.03.2022 09:32 Powołanie – nowy tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego

Polski Ład wprowadził zmiany do ustawy o świadczeniach zdrowotnych polegające na objęciu obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego osób powołanych do pełnienia funkcji na mocy aktu powołania, które z tego tytułu pobierają wynagrodzenie – podał NFZ, publikując stanowisko Ministerstwa Zdrowia. Narodowy Fundusz Zdrowia podał w informacji na swoich stronach, że objęcie ubezpieczeniem zdrowotnym m.in. członków zarządu, członków komisji rewizyjnej oraz członków komisji egzaminacyjnych., powinno skutkować zapewnieniem dodatkowych środków w systemie powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego oraz pełniejszą realizacją zasady solidaryzmu społecznego.Jak podaje Narodowy Fundusz Zdrowia celem takich rozwiązań było "zrównanie sytuacji osób osiągających dochody ze stosunków zbliżonych strukturą do zlecenia z osobami objętymi już obowiązkiem ubezpieczenia i prawem do świadczeń opieki zdrowotnej oraz oskładkowanie składką zdrowotną wszelkich przychodów proporcjonalnie do możliwości finansowych ubezpieczonego".System ubezpieczenia zdrowotnego opierający się m.in. na zasadzie solidarności społecznej, zakładający obciążenie składką w oderwaniu od indywidualnej sytuacji zdrowotnej ubezpieczonego, wymaga każdorazowego opłacania składki od dochodów osiąganych z podejmowanych aktywności zawodowych. Zgodnie z orzecznictwem, „wynagrodzenie” należy odczytać w sposób szeroki jako wszelką formę przychodu przewidzianą przez przepisy prawa podatkowego jako podstawę ustalenia obowiązków daninowych. Prawodawca powiązał bowiem sposób konkretyzacji obowiązku składowego ze sposobem powstawania obowiązków podatkowych – informuje resort. Stosowne działania wyjaśniające zostały podjęte przez ZUS w związku przedstawionym przez Zakład stanowiskiem.

pieniądze-babcia-biznesinfo
22.03.2022 09:30 Będą dwie stawki dodatku osłonowego. Nie wszyscy mogą liczyć na podwyżkę

Senat przyjął z poprawkami ustawę o dodatku osłonowym, zakładającą wprowadzenie w przyszłym roku świadczenia na częściowe pokrycie zwiększonych kosztów energii elektrycznej oraz żywności. Dodatek będzie wypłacany w dwóch różnych wysokościach. Na wyższe wsparcie będą mogli liczyć gospodarstwa domowe, które do ogrzewania wykorzystują węgiel. Dodatek osłonowy jest jednym z elementów tzw. tarczy antyinflacyjnej. Ma on zniwelować ostatnie wzrosty kosztów energii elektrycznej i gazu ziemnego oraz cen podstawowych produktów spożywczych dla mniej zamożnych rodzin. Po ogłoszeniu przez Urząd Regulacji Energetyki nowych znacznie wyższych taryf dla odbiorców indywidualnych widać, jak bardzo będzie potrzebna pomoc. Jak podano, prąd elektryczny zdrożeje o 37 proc., a gaz ziemny ponad 50 procent więcej. Senat wprowadził zapis, że gminy, które mają wypłacać dodatek, otrzymają na ten cel dotację celową z budżetu państwa, a także zwiększyli zapisane w ustawie środki na ten cel do 9,4 mld zł z 4,7 mld zł.

Ruszyło amerykańskie 500 plus
22.03.2022 09:26 500 plus po amerykańsku. W Stanach Zjednoczonych już zaczęły się wypłaty

Ruszyło "amerykańskie 500 plus", choć na nieco innych zasadach niż sztandarowy program rządu Zjednoczonej Prawicy. Na razie finansowe wsparcie dla rodzin ma obowiązywać do końca tego roku, ale amerykańska administracja chce wprowadzić je na stałe.Z tego artykułu dowiesz się:Amerykanie wprowadzili swoje 500 plusJakie zasady ma amerykański programDo kiedy będzie on obowiązywał

Biznes Info
22.03.2022 09:23 Rodzina 500 plus. Czas na złożenie wniosku o wyrównanie tylko do końca miesiąca

Rodzice korzystający ze świadczenia 500 plus muszą jednocześnie złożyć wniosek o przyznanie świadczenia wychowawczego. Ci, którzy chcą otrzymać świadczenie szybciej mają czas do 30 czerwca.Z tego artykułu dowiesz się:Jakie dokumenty należy złożyćCo gwarantuje ich złożenieGdzie należy złożyć wniosek

Znamy szczegóły nowego dodatku na dziecko
22.03.2022 09:21 Ministerstwo zdradza nam szczegóły dodatku 12 tys. zł na dziecko. Rodzice będą mieli wybór

W zaprezentowanym niedawno przez Zjednoczoną Prawicę Polskim Ładzie pojawił się nowy dodatek na dziecko w wysokości 12 tys. zł. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej ujawnia redakcji Biznes Info szczegóły dotyczące nowego świadczenia. Okazuje się, że rodzice staną przed ważnym wyborem.Z tego artykułu dowiesz się:Zjednoczona Prawica zaproponowała nowy dodatek na dziecko w wysokości 12 tys. złKtóre rodziny nie otrzymają świadczeniaCo o pomyśle tym sądzą Polacy

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:16 Kaczyński: to nie jest rozdawnictwo, to jest sprawiedliwość

Prezes partii rządzącej odwiedził we wtorek w Krakowie emerytów, gdzie porzypomniał o systemie socjalnym, jaki rząd zdecydował się wprowadzić w ostatnim czasie. Ostrzegał także, że gdy opozycja dojdzie do właszy, to ludzie odczują to na swoim portfelu, który ponownie stanie się znacznie lżejszy - poinformał PAP.

Renta w kieszeni
22.03.2022 08:53 Renta socjalna – kto może pobierać? Znamy wysokość świadczenia, kwota zaskakuje. Czy na rencie możesz pracować?

Renta socjalna przyznawana jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych – inspektorzy na podstawie dokumentów określą, czy zostaje ona nadana bezterminowo czy na czas określony. Co ważne – wysokość świadczenia jest taka sama dla wszystkich. Renta socjalna podlega także corocznej waloryzacji.

laptop-336704 1920
22.03.2022 08:50 Kasy zapomogowo-pożyczkowe

W sytuacji, gdy pracownik jest zatrudniony w oparciu umowy o pracę oraz znajdzie się nagłej potrzebie pożyczenia dodatkowej gotówki, warto w pierwszej kolejności zwrócić się do swojego pracodawcy o wsparcie w postaci pożyczki pracowniczej lub bezzwrotnej zapomogi.Pożyczka pracownicza z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS), Pracowniczej Kasy Zapomogowo Pożyczkowej (PKZP) zazwyczaj jest bardziej korzystna niż oferta banku lub firmy pożyczkowej. Warto jednak wiedzieć o tym, że to z jakiego źródła otrzyma pożyczkę zakładową zależy od struktury i założeń firmy. Dodatkowo samo złożenie wniosku o finansowanie nie jest jednoznaczne z gwarancją otrzymania pożyczki czy zapomogi. To, czy wnioskodawca ją otrzyma, jest uzależnione m.in. od kondycji i płynności finansowej firmy.

500 plus
22.03.2022 08:47 Szykują się zmiany w programie 500 plus. Będzie waloryzacja świadczenia?

500 plus będzie waloryzowane? Mówił o tym jakiś czas temu wiceminister rodziny. Jedno jest pewne, szykują się ogromne zmian w zasadach przyznawania świadczeń. Przyglądamy się szczegółom i zdradzamy najważniejsze informacje o 500 plus.

  • 1
  • 2