Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Ministerstwo zdradza nam szczegóły dodatku 12 tys. zł na dziecko. Rodzice będą mieli wybór
Radosław Święcki
Radosław Święcki 07.06.2021 02:00

Ministerstwo zdradza nam szczegóły dodatku 12 tys. zł na dziecko. Rodzice będą mieli wybór

Znamy szczegóły nowego dodatku na dziecko
EastNews/Arkadiusz Ziolek

W zaprezentowanym niedawno przez Zjednoczoną Prawicę Polskim Ładzie pojawił się nowy dodatek na dziecko w wysokości 12 tys. zł. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej ujawnia redakcji Biznes Info szczegóły dotyczące nowego świadczenia. Okazuje się, że rodzice staną przed ważnym wyborem.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Zjednoczona Prawica zaproponowała nowy dodatek na dziecko w wysokości 12 tys. zł

  • Które rodziny nie otrzymają świadczenia

  • Co o pomyśle tym sądzą Polacy

Nowy dodatek na dziecko. Znamy szczegóły

W połowie maja Zjednoczona Prawica zaprezentowała założenia tzw. Polskiego Ładu, czyli programu społeczno-gospodarczego na czas po pandemii. Wśród zaproponowanych rozwiązań znalazły się m.in. podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł, czy emerytura bez podatku do 2500 zł, która wynika wprost z tego pierwszego.

Prawdziwym zaskoczeniem była jednak zapowiedź nowego dodatku na dziecko w wysokości 12 tys. zł. Wcześniejsze spekulacje medialne wskazywały bowiem, że w ramach Polskiego Ładu pojawią się zmiany w 500 plus, czyli sztandarowym programie rządu Zjednoczonej Prawicy, który obchodzi w tym roku 5 urodziny (mówiło się nawet o możliwości podwojenia świadczenia). Tak się jednak nie stało.

Redakcja Biznes Info zwróciła się do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej z prośbą o szczegóły dotyczące nowego dodatku na dziecko.

- Świadczenie wypłacane będzie rodzicom na pokrycie kosztów opieki nad drugim i kolejnym dzieckiem pomiędzy 12. a 36. miesiącem życia - informuje wydział prasowy resortu rodziny i polityki społecznej.

To oznacza, że nowy dodatek - w odróżnieniu od 500 plus - będzie przyznawany na drugie i kolejne dziecko w wieku 1-3 lata.

Wybór rodziców

Jak wspomniano, wysokość dodatku to 12 tys. zł. Resort w komentarzu dla naszej redakcji informuje, że rodzice staną przed ważnym wyborem odnośnie kwestii jego wypłaty.

- Rodzice sami wybiorą, czy chcą otrzymywać po 1 tys. zł miesięcznie przez rok, czy po 500 zł miesięcznie przez dwa lata - informują nas przedstawiciele ministerstwa.

Nowy dodatek na dziecko, jak podkreśla wydział prasowy resortu rodziny i polityki społecznej planowo ma być wypłacany od 2022 roku. Ministerstwo podkreśla również, że świadczenie nie będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Resort nie odpowiedział natomiast na nasze pytanie, odnośnie tego, czy w przyszłości możliwe będzie przyznanie takiego dodatku również na pierwsze dziecko. Warto tu przypomnieć, że przez pierwsze trzy lata środki przyznawane w ramach programu 500 plus dotyczyły drugiego i kolejnego dziecka. Od lipca 2019 roku świadczenie rozszerzono także na pierwsze dziecko.

Zapowiedź nowego dodatku na dziecko spotkała się z wieloma komentarzami. Wielu uważa, że tego rodzaju wsparcie dla rodzin przyda się i z pewnością zachęci je do posiadania kolejnego potomstwa. Inni twierdzą z kolei, że rządzący po raz kolejny uprawiają rozdawnictwo, chcąc przekupić jak największą część potencjalnych wyborców.

Co ciekawe na dodatek z dystansem patrzą również niektóre rodziny. Tuż po prezentacji Polskiego Ładu jedna z dziennikarek (na co dzień matka) napisała na Twitterze, że zamiast kolejnego dodatku finansowego wolałaby pomoc np. w postaci znalezienia darmowego żłobka dla jej pociechy, tak, by bez problemu mogła wrócić do pracy.

A państwo co sądzicie na temat nowego dodatku na dziecko?

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected].