Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > ZUS wypłaca dodatek do emerytury. Seniorzy dostaną 324 zł bez składania wniosku
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 23.06.2024 13:11

ZUS wypłaca dodatek do emerytury. Seniorzy dostaną 324 zł bez składania wniosku

ZUS, pieniądze
Fot. materiały własne

ZUS wypłaca wiele świadczeń finansowych, a jednym z nich jest dodatek pielęgnacyjny. Okazuje się, że spora część emerytów może liczyć na wypłatę dodatkowego świadczenia bez konieczności składania wniosku. Komu konkretnie należą się pieniądze?

Dodatkowe pieniądze dla wielu Polaków

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca wiele różnych świadczeń finansowych. Osoby, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny mogą liczyć na comiesięczne wypłaty emerytury. Sporo osób może również liczyć na specjalny dodatek do podstawowego świadczenia. Chodzi tu konkretnie o dodatek pielęgnacyjny, który jest przyznawany w dwóch przypadkach. Komu należą się pieniądze?

Zobacz także: ZUS wypłaci 1335 zł bez względu na wiek. Mało kto zna to świadczenie

Zacznie się już w poniedziałek. Do Biedronki ustawią się długie kolejki

ZUS wypłaci dodatek do emerytury bez wniosku

ZUS wypłaca dodatek pielęgnacyjny w momencie, gdy seniorzy ukończą 75 lat. Wówczas nie muszą nawet składać wniosku, bowiem pieniądze zostaną im przyznane z urzędu i ZUS będzie wypłacał świadczenie wraz z comiesięczną emeryturą lub rentą.

Dodatek ten należy się również osobom, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. W takim przypadku pieniądze zostaną przyznane bez względu na wiek, ale konieczne będzie złożenie odpowiedniego wniosku.

Tym osobom ZUS nie wypłaci dodatku

Dodatek pielęgnacyjny, podobnie jak emerytury i renty podlega corocznej waloryzacji. Ostatnia podwyżka miała miejsce w marcu i podniosła świadczenie o 12,12 proc. Aktualnie ZUS wypłaca wsparcie w wysokości 324,39 zł miesięcznie. Taka kwota obowiązuje do końca lutego przyszłego roku.

Warto pamiętać, że w niektórych przypadkach ZUS nie wypłaci dodatkowych pieniędzy. Na świadczenie nie będą mogły liczyć osoby, które przebywają w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub pielęgnacyjno-opiekuńczym dłużej niż dwa tygodnie w miesiącu.