Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Ważne świadczenie poszło w górę. ZUS wypłaci 620 zł na wniosek
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 04.03.2024 14:02

Ważne świadczenie poszło w górę. ZUS wypłaci 620 zł na wniosek

pieniądze, koperta z logo ZUS-u
Fot. Arkadiusz Ziolek/ East News

Z dniem 1 marca wzrosło wiele świadczeń, które wypłacane są przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jedno z nich zostanie wypłacone po złożeniu wniosku, ale tylko tym osobom, które spełnią odpowiednie warunki. Komu przysługują dodatkowe pieniądze z ZUS-u?

Wielu Polaków może starać się o dodatkowe pieniądze

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca wiele świadczeń, które są wsparciem finansowym dla Polaków. Jednym z nich jest dodatek dla sieroty zupełnej, który wypłacany jest osobom, które nie posiadają rodziców. Pieniądze przysługują także w sytuacji, gdy matka potencjalnego beneficjenta zmarła, a sytuacja ojca jest nieznana i nie uczestniczył w jego życiu od momentu narodzin. 

Dodatek dla sieroty zupełnej jest przyznawany tylko i wyłącznie wtedy, gdy dana osoba posiada prawo do pobierania renty rodzinnej.

Urzędy skarbowe zaskakują. Chodzi o zwrot podatku

Ważny dodatek w górę. Tyle teraz wynosi świadczenie

1 marca odbyła się waloryzacja świadczeń finansowych, które są wypłacane wielu Polakom. Podwyżka objęła także dodatek dla sieroty zupełnej, który wcześniej wynosił 553,30 złotych miesięcznie, a teraz kwota ta jest już na poziomie 620,36 złotych miesięcznie

Co ważne, dodatek wraz z rentą rodzinną może być przyznawany do momentu ukończenia 25. roku życia, ale tylko pod warunkiem, że beneficjent kontynuuje naukę i przedstawił odpowiednie dokumenty, które to poświadczają.

Zobacz także: Tadeusz Rydzyk w muzeum postawił sobie apartament? Niebywałe doniesienia

Aby dostać świadczenie, trzeba złożyć wniosek i szereg dokumentów

Aby starać się o wypłatę dodatku dla sieroty zupełnej, należy zgłosić się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z odpowiednim wnioskiem, a do niego dołączyć dokumenty, takie jak: dokumenty potwierdzające datę śmierci rodziców lub dokument, który poświadcza datę zgonu matki i akt urodzenia, w którym zawarto informację, że ojciec od narodzin był nieznany. 

Powyższe dokumenty wraz z wnioskiem możemy dostarczyć do odpowiedniej jednostki ZUS-u osobiście, drogą pocztową lub za pośrednictwem pełnomocnika.