Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Tyle wynosi dodatek mieszkaniowy w 2024 r. Do wzięcia nawet 4,5 tys. zł
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 16.04.2024 15:30

Tyle wynosi dodatek mieszkaniowy w 2024 r. Do wzięcia nawet 4,5 tys. zł

kobieta, pieniądze
Fot. East News/Zofia i Marek Bazak

Dodatek mieszkaniowy to specjalne wsparcie finansowe dla Polaków. Pieniądze mogą dostać jednak tylko te osoby, które spełnią określone warunki, w tym prób dochodowy. Ile wynosi świadczenie i kto konkretnie może je otrzymać? Wyjaśniamy.

Dodatek mieszkaniowy. Trzeba spełnić pewne warunki

Dodatek mieszkaniowy to wsparcie pieniężne dla osób, które mają trudności w samodzielnym utrzymaniu lokalu mieszkalnego. Wsparcie jest wypłacane przez gminy, a mogą je otrzymać ci, którzy spełnią odpowiednie kryteria. Dodatek mieszkaniowy zostanie przyznany osobom, które:

  • posiadają tytuł prawny do lokalu mieszkalnego (może być to też najem),
  • mieszkają w lokalu, którego powierzchnia użytkowa nie przekracza normatywnej powierzchni o więcej niż 30 proc. lub 50 proc., a zarazem kuchnia i pokoje nie przekraczają 60 proc. powierzchni użytkowej,
  • spełniają kryteria dochodowe.
Tyle trzeba dopłacić. Pacjenci sanatoriów łapią się za głowy

Obowiązują limity dochodowe

Należy pamiętać, że w przypadku dodatku mieszkaniowego obowiązują progi dochodowe. Co ważne, są one wyższe niż w ubiegłym roku. W związku z tym, jeśli w 2023 r. ktoś utracił prawo do świadczenia z powodu przekroczenia progów zarobkowych, to teraz znów mogą starać się o przyznanie pieniędzy. Aktualnie limity dochodowe prezentują się następująco:

  • 2863,39 złotych w przypadku gospodarstw domowych jednoosobowych,
  • 2147,54 złotych w przypadku gospodarstw domowych wieloosobowych. 

Zobacz także: Rewolucyjne zmiany dla milionów Polaków. Od stycznia pensje będą niższe

Ile można dostać w ramach dodatku mieszkaniowego?

Należy wspomnieć, że pieniądze w ramach dodatku mieszkaniowego zwykle trafiają bezpośrednio na konto bankowe do osoby, która pobiera należności za lokal mieszkalny. Jeżeli jednak świadczenie jest przyznawane w ramach ryczałtu za brak ogrzewania, ciepłej wody lub gazu, to środki mogą trafić do beneficjenta.

Dodatek mieszkaniowy jest wypłacany w wysokości od 250 złotych do 380 złotych, co oznacza, że świadczeniobiorcy otrzymają nawet 4560 złotych w skali roku. Aby otrzymać dodatkowe pieniądze, należy dostarczyć do gminnego ośrodka pomocy społecznej odpowiedni wniosek, a do niego dołączyć wymagane dokumenty.