Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > ZUS wypłaca nawet 3500 zł na wniosek. Trzeba jednak spełnić warunki
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 16.04.2024 09:30

ZUS wypłaca nawet 3500 zł na wniosek. Trzeba jednak spełnić warunki

Koperta ZUS, pieniądze
Fot. materiały własne

Przedemerytalne świadczenie kompensacyjne należy się sporej grupie Polaków. Aby je otrzymać, należy spełnić odpowiednie warunki i złożyć wniosek. Komu konkretnie należą się dodatkowe pieniądze przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego? 

Czym jest świadczenie kompensacyjne?

Świadczenie kompensacyjne to dodatkowe wsparcie pieniężne dla pedagogów, wychowawców i nauczycieli. Jest to odpowiednik emerytury pomostowej dla nauczycieli i przysługuje osobom, które przepracowały określoną liczbę lat w placówkach oświatowych. 

Jak informuje “Dziennik Gazeta Prawna”, w ubiegłym roku około 11,5 tys. osób pobierało świadczenie kompensacyjne. W lutym bieżącego roku ten dodatek finansowy trafił do 12,7 tys. osób. 

Tyle trzeba dopłacić. Pacjenci sanatoriów łapią się za głowy

Aby otrzymać świadczenie kompensacyjne, trzeba spełnić warunki

Świadczenie kompensacyjne jest wypłacane osobom, które spełniają odpowiednie warunki. Należy przepracować 30 lat w placówkach oświatowych i zarazem co najmniej 20 lat w wymiarze minimum połowy obowiązkowego czasu pracy.

Podobnie jak w przypadku emerytury pomostowej, świadczenie można pobierać przed ukończeniem wieku emerytalnego. Pieniądze przysługują kobietom, które ukończyły 55 lat oraz mężczyznom, którzy ukończyli 60 lat.

Zobacz także: 30 tys. zł kary z powodu przerwy na kawę? To prawo pracownika

ZUS wypłaci nawet ponad 3,5 tys. zł. Trzeba złożyć wniosek

Z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że przeciętna wysokość świadczenia kompensacyjnego w bieżącym roku wynosi 3562,14 złotych. Aby otrzymać dodatkowe pieniądze, należy złożyć wniosek oraz szereg wymaganych dokumentów.  

Najlepiej zrobić to 30 dni przed dniem, w którym beneficjent spełni warunki konieczne do uzyskania prawa do świadczenia lub 30 dni przed dniem, w którym chcemy zacząć pobierać pieniądze. Wnioski możemy składać drogą elektroniczną, pocztową i osobiście w placówce ZUS