Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Rewolucyjne zmiany dla milionów Polaków. Od stycznia pensje będą niższe
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 16.04.2024 14:49

Rewolucyjne zmiany dla milionów Polaków. Od stycznia pensje będą niższe

dokumenty, laptop, mężczyzna
Fot. Freepik/katemangostar

Całe mnóstwo Polaków jest zatrudnionych na podstawie umowy - zlecenia. Okazuje się, że ci pracownicy wkrótce mogą się spodziewać rewolucyjnych zmian. Wszystko wskazuje na to, że od stycznia 2025 roku ich pensje będą niższe. O co dokładnie chodzi? 

Wielu Polaków jest pracuje na podstawie umów cywilnoprawnych

Zatrudnianie pracowników na podstawie umów cywilnoprawnych jest bardzo popularnym zjawiskiem. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, co dziesiąty pracownik wykonuje swoją pracę w ramach tzw. umów śmieciowych

Warto podkreślić, że obecne przepisy zakładają, że takie umowy nie zapewniają Polakom świadczeń emerytalno-rentowych, ubezpieczenia, a także teoretycznie nie przysługuje im płatny urlop wypoczynkowy. 

Zobacz także: ZUS wypłaca nawet 3500 zł na wniosek. Trzeba jednak spełnić warunki

Tyle trzeba dopłacić. Pacjenci sanatoriów łapią się za głowy

Będą rewolucyjne zmiany dla milionów Polaków

Co ważne, warunkiem wypłat pieniędzy z KPO dla Polski jest wprowadzenie zmian w kwestii tzw. śmieciówek. Przelew z UE na kwotę 27 mld złotych popłynął już do naszego kraju, więc obietnica w kwestii takich umów musi zostać spełniona. 

Polska zobowiązała się wprowadzić prawo, zgodnie z którym wszystkie umowy cywilnoprawne będą podlegały składkom na ubezpieczenia społeczne, czyli emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe. 

Pensje milionów Polaków będą niższe

Wprowadzenie takich rewolucyjnych zmian oznacza wzrost kosztów dla przedsiębiorców. 

Jeśli chodzi natomiast o pracowników zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych, to ich pensje będą nieco niższe, ale zarazem kapitał emerytalny będzie się powiększał. Zmiany najprawdopodobniej wejdą w życie 1 stycznia 2025 r. 

Warto jednak dodać, że będzie wyjątek od tej reguły i składkom na ubezpieczenia społeczne nie będą podlegały umowy zawierane z uczniami szkół średnich oraz studentami do 26. roku życia