Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Koniec ze składkami ZUS? Szykują się duże zmiany dla jednej grupy
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 15.04.2024 16:28

Koniec ze składkami ZUS? Szykują się duże zmiany dla jednej grupy

ZUS, koperta, pieniądze
Fot. East News/Arkadiusz Ziółek

Planowanych zmian w składkach ZUS ciąg dalszy. Kto zostanie całkowicie zwolniony z opłaty składek? Ministerstwo Rozwoju i Technologii zapowiada ”wyeliminowanie nieścisłości”.

Obowiązkowa składka ZUS

Składka na Ubezpieczenie Społeczne to jedna z podstawowych opłat odprowadzanych od wypłaty większości Polaków. Osoby wykonujące działalność nierejestrowaną nie stanowią wyjątku. Mimo że sam zleceniobiorca nie musi składać dodatkowych dokumentów czy rejestrować firmy z tytułu drobnej działalności jak pieczenie tortów czy prowadzenie korepetycji, na zleceniodawcy wciąż spoczywa obowiązek odprowadzenia składek. Znacząco wpływa to zarówno na koszty poniesione przez pracodawcę, jak i na zarobki pracownika. Na fali zapowiadanych przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii zmian nowe przepisy mają zapobiec tej nieścisłości w kolejnych latach.
 

Jest sposób na podwyższenie emerytury. Wiadomo, co wpływa na jej wysokość

Koniec z obowiązkowymi składkami ZUS

Teoretycznie prowadzenie niezarejestrowanej działalności gospodarczej miało ”uchronić” zleceniobiorcę przed odprowadzaniem składek ZUS z tego tytułu, jak podkreślił Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy inFakt, w praktyce wygląda to jednak inaczej. Projekt deregulacji prawa gospodarczego i administracyjnego ma to jednak zmienić. Działania resortu mają sprawić, by osoby prowadzące działalność nierejestrowaną faktycznie nie miały obowiązku opłaty składek.
 

Limit przychodów a działalność nierejestrowana

Niezwykle istotnym aspektem dla zleceniobiorców jest również limit przychodów. Obecnie powyżej 3181, 50 zł miesięcznie działalność musi zostać wpisana do rejestru. Zmiany mają jednak wpłynąć także na ten przepis - od 1 stycznia 2025 limit, owszem, wciąż będzie obowiązywać, wyliczany jednak będzie w skali roku, co umożliwi przedsiębiorcom większą elastyczność działania.

Źródło: fakt.pl, bankier.pl