Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Nawet 1780,96 zł miesięcznie do emerytury. Trzeba spełnić dwa warunki
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 15.04.2024 10:33

Nawet 1780,96 zł miesięcznie do emerytury. Trzeba spełnić dwa warunki

seniorka, pieniądze
Fot. East News/Zofia i Marek Bazak

Część seniorów może liczyć na wypłatę specjalnego dodatku do emerytury. Wysokość świadczenia ostatnio mocno poszła w górę. Aby otrzymać dodatkowe pieniądze, trzeba spełnić dwa kluczowe warunki, a także złożyć wniosek. Komu konkretnie należy się wsparcie i ile wynosi dodatek? Wyjaśniamy.

Komu przysługuje specjalny dodatek do emerytury?

Spore grono osób może ubiegać się o wypłatę dodatkowych pieniędzy do emerytury. Chodzi tu o dodatek dla opozycjonistów, który w ubiegłym roku został znacznie podniesiony. Świadczenie weszło w życie już w 2015 r, a lipcu 2023 r. podjęto decyzję o wprowadzeniu zmian w stawce tego wsparcia finansowego.

Zdecydowano, że dodatek dla opozycjonistów zostanie podwyższony do wysokości emerytury minimalnej i będzie podlegał corocznej waloryzacji. W związku z tym, jeszcze w wakacje świadczenie było na poziomie 565,67 zł, we wrześniu wynosiło 1588,44 zł, a teraz seniorzy mogą liczyć na 1780,96 zł brutto miesięcznie. 

Wielu Polaków dostanie pieniądze na konta. Powinny być do 15 kwietnia

Aby otrzymać dodatkowe pieniądze, trzeba spełnić warunki

Dodatkowe pieniądze do emerytury należą się osobom, które posiadają status działacza opozycji antykomunistycznej lub osobom represjonowanym z powodów politycznych. Należy jednak pamiętać, że aby otrzymać dodatek, trzeba spełniać dwa kluczowe warunki.

Należy wykazać co najmniej roczną działalność na rzecz zorganizowanych struktur antykomunistycznych i co najmniej miesięczny pobyt w więzieniu, który był skutkiem działalności antykomunistycznej.

Emeryci muszą złożyć wniosek o wypłatę dodatku

Jeśli emeryt spełnia odpowiednie warunki i chce otrzymywać comiesięczne wypłaty w wysokości emerytury minimalnej, to powinien złożyć stosowny wniosek. W tym celu należy udać się do Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, który zajmuje się wypłatą świadczenia. Formularz można znaleźć na stronie internetowej instytucji. 

Warto wspomnieć, że to wsparcie finansowe jest zwolnione z podatku, a także nie jest brane pod uwagę podczas ustalania dochodu wyliczanego na potrzeby opieki społecznej. 

Zobacz także: Zgromadził milion złotych kapitału w ZUS. Obliczyli, jaką dostanie emeryturę