Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Emeryci mogą się zdziwić. Tak mają wyglądać wypłaty 14. emerytury
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 15.04.2024 09:55

Emeryci mogą się zdziwić. Tak mają wyglądać wypłaty 14. emerytury

seniorzy
Fot. Pixabay/pasja1000

Zakład Ubezpieczeń Społecznych już wypłaca trzynaste emerytury. Seniorzy mają powody do radości, bo za jakiś czas będą mogli liczyć na kolejne dodatkowe świadczenie w postaci 14. emerytury. Jakie kwoty wpłyną na konta seniorów? Przedstawiamy szczegóły.

Trzynastki już trafiają na konta emerytów

Polscy seniorzy już od kilku lat otrzymują dodatkowe wsparcie finansowe - trzynastą emeryturę. Świadczenie jest przyznawane raz w roku, a Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazuje pieniądze wraz z podstawową kwietniową wypłatą. 

13. emerytura wypłacana jest w wysokości świadczenia minimalnego, które obecnie wynosi 1780,96 złotych brutto. Do seniorów trafiają nieco niższe kwoty, a wszystko przez pobranie zaliczki na podatek dochodowy i składki zdrowotnej. Trzynastka to jednak nie jedyne dodatkowe pieniądze, które otrzymają emeryci.

Wielu Polaków dostanie pieniądze na konta. Powinny być do 15 kwietnia

Seniorzy będą mogli liczyć na wypłatę 14. emerytury

Emerytom przysługuje również czternasta emerytura. W przypadku tego świadczenia obowiązują jednak pewne warunki. Pieniądze trafią do seniorów, których emerytura lub renta nie przekracza 2900 złotych brutto. Jeśli wypłaty są wyższe, to czternastka zostanie pomniejszona na zasadzie złotówka za złotówkę. Jak zauważa dziennik “Fakt”, nie wiadomo jeszcze, kiedy czternasta emerytura trafi do Polaków. Serwis podaje, że najpóźniej świadczenie trafi do seniorów w grudniu bieżącego roku. 

Zobacz także: Zacznie się już w poniedziałek. Biedronka ma setki produktów w niskich cenach

Ile wyniesie tegoroczna czternasta emerytura?

W ubiegłym roku czternasta emerytura wyniosła 2650 złotych brutto. Była to jednak jednorazowa podwyżka, którą ogłosił Jarosław Kaczyński tuż przed wyborami parlamentarnymi. Zgodnie z ustawą, czternastka wynosi tyle, co emerytura minimalna, czyli 1780,96 złotych brutto.

W związku z tym, najprawdopodobniej tegoroczne wypłaty będą niższe od tych, które otrzymali seniorzy w 2023 r. Jak wylicza “Fakt”, jeśli na przykład emeryt dostaje emeryturę w wysokości 1000 zł brutto, to jego czternastka wyniesie 1586,95 zł netto. W przypadku świadczenia na poziomie 2000 zł brutto, 14. emerytura będzie wynosiła 1466,95 zł na rękę, a emerytura podstawowa 3000 zł brutto zapewni czternastkę na poziomie 1327,95 zł.